Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 1-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek, 24 maja. Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych

• Jk 5, 9-12 • Ps 103 (102) • Mk 10, 1-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus przyszedł w granice Judei i Zajordania. A tłumy znowu ściągały do Niego i znów je nauczał, jak miał w zwyczaju. I przystąpili do Niego faryzeusze, a chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając, zapytał ich: «Co wam przykazał Mojżesz?» Oni rzekli: «Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić». Wówczas Jezus rzekł do nich: «Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwojgiem, lecz jednym ciałem. Co więc Bóg złączył, tego niech człowiek nie rozdziela». W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: «Kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia względem niej cudzołóstwo. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo».

Jesteśmy świadkami wielkich zmian w społeczeństwie i tego, jak bardzo małżeństwo straciło na znaczeniu. Statystyki pokazują druzgocące skutki rozwodów. Niestety żyjemy w czasach, w których małżeństwo przeżywa wielki kryzys. Kiedy byłem dzieckiem, nawet nie wiedziałem, że jedna z sióstr mojej mamy jest rozwiedziona i ponownie wyszła za mąż. Nigdy nie dyskutowano o tym przy dzieciach. Dowiedziałem się dopiero po latach, w wieku dorosłym. Po prostu chcieli nas chronić przed wszystkim, co ich zdaniem nie miałoby dobrego wpływu na nas, dzieci. W Ewangelii Jezus podkreśla, że pierwotny plan Boży nigdy nie przewidywał separacji. Dla Stwórcy nie ma planu B. List pożegnalny, o którym mowa w dzisiejszej Ewangelii, był żydowską tradycją, która pozwalała mężowi oddalić żonę z dowolnego powodu, jaki uznał za wystarczający. Jezus mówi wręcz przeciwnie, podkreśla znaczenie właściwej relacji w małżeństwie: być jedno. Jest to niemożliwe bez wzajemnego poświęcenia. Swoim przykładem Jezus pokazuje nam, że dobrowolną ofiarą można osiągnąć wszystko. Oddał się całkowicie za swoją oblubienicę – Kościół. Oddał swoją krew. Ten przykład jest zachętą dla małżonków do poświęceń dla siebie nawzajem i dla swoich dzieci. Bez względu na to, jak trudne jest to dla Ciebie i możesz być w poważnym kryzysie w swoim małżeństwie, nie poddawaj się. Spójrz na Jezusa i zobacz, co robi, jak cierpliwie niesie krzyż, na którym wypisane jest Twoje imię, ale także imię Twojego współmałżonka. Powiedz Mu dzisiaj, że chcesz nieść swój krzyż i że będziesz walczyć do końca o swoje małżeństwo. Przyszłe małżeństwa waszych dzieci również zależą od waszego poświęcenia. Bo obserwując Was, jak dzielnie walczycie o swoje małżeństwo, Wasze dzieci będą wiedziały, że warto walczyć, że jedynym rozwiązaniem jest wytrwałość w modlitwie, ofiarność i zaufanie do Jezusa. Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż.

Reklama

K.M.P.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-04-16 14:39

Ocena: +32 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Poniedziałek, 6 lutego 2023. Świętych męczenników Pawła Miki i Towarzyszy, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 33-37.

Sobota, 15 czerwca. Dzień powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę

CZYTAJ DALEJ

Rodzina najpiękniejszą wspólnotą. Rubinowy jubileusz papieskiej parafii w Lublinie

2024-06-16 08:13

Katarzyna Artymiak

Parafia Świętej Rodziny w Lublinie potocznie jest nazywana papieską parafią, a to dzięki wizycie papieża Jana Pawła II w 1987 roku w Lublinie i Mszy św. sprawowanej przez naszego Rodaka przy budującej się wówczas świątyni na Czubach. Niemym świadkiem tych wydarzeń po dziś dzień jest metalowy krzyż, który miał widnieć na frontonie kościoła, ale ostatecznie pozostał na tym samym miejscu, co podczas historycznej liturgii. W tym roku parafia świętuje 40-lecie. Z tej okazji odbyły się misje prowadzone przez ojców misjonarzy Świętej Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję