Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Dziś nasze myśli kierujemy ku Eucharystii

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 12-16. 22-26.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek, 30 maja. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Wj 24, 3-8 • Ps 116B (115) • Hbr 9, 11-15 • Mk 14, 12-16.22-26

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pierwszy dzień Przaśników, kiedy ofiarowano Paschę, zapytali Jezusa Jego uczniowie: «Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?» I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: «Idźcie do miasta, a spotka się z wami człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiedzcie gospodarzowi: „Nauczyciel pyta: Gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami?” On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujcie dla nas». Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, gdzie znaleźli, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę. A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im, i pili z niego wszyscy. I rzekł do nich: «To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana. Zaprawdę powiadam wam: Odtąd nie będę już pił z owocu winnego krzewu aż do owego dnia, kiedy pić go będę nowy w królestwie Bożym». Po odśpiewaniu hymnu wyszli w stronę Góry Oliwnej.

Dziś obchodzimy Uroczystość Bożego Ciała. W naszym kraju tradycyjnie na ulice miast i wsi wychodzą barwne procesje z Jezusem Eucharystycznym niesionym w złotej monstrancji. W tym dniu Jezus wraz z kapłanami i wiernymi wychodzi z kościoła niesiony przez kapłana. Błogosławi naszym wsiom i miastom. Czy jednak wszyscy uczestnicy procesji zdają sobie sprawę z tego, co tak naprawdę się dzieje? Kiedy Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na osiołku, ludzie witali Go radośnie, śpiewali „Hosanna”. A jak jest dziś, po 2000 lat? Jak dziś Jezus będzie witany? Mam nadzieję, że uroczyście. Jeśli tylko pozwalają zdrowie i siły, to warto wziąć udział w procesji Bożego Ciała także z tego powodu, aby pokazać światu, że przyznajemy się do Jezusa, nie wstydzimy się naszej wiary i chcemy, aby Jezus towarzyszył nam w naszej pielgrzymce przez życie, byśmy mogli dojść do ostatecznego celu, jakim jest zbawienie. Jezus wyraźnie powiedział, że kto się do Niego przyzna przed ludźmi, do tego się On przyzna przed Ojcem, który jest w niebie. Jeśli się Jezus przyzna, to będzie dobrze, bo wtedy zakryje nasze grzechy dzięki swej odkupieńczej ofierze złożonej za grzeszników, a więc i za nas. Dzisiejsza Ewangelia to dokładna instrukcja Jezusa, według której uczniowie mieli znaleźć miejsce na spożycie Paschy. „Uczniowie wybrali się i przyszli do miasta, gdzie znaleźli, tak jak im powiedział, i przygotowali Paschę”. Zatem Jezus znów zadziwia. Wydaje polecenie, uczniowie stosują się dokładnie do polecenia i znajdują tak, jak im powiedział Jezus. Można by to wydarzenie odnieść do innej Paschy, do nadziei życia wiecznego. Jezus mówi, co trzeba zrobić, aby osiągnąć życie wieczne. Jeśli będziemy się stosować do Jego zaleceń, to kiedyś będzie tak, jak nam powiedział. Na pewno nie zawiedziemy się. Dalej Ewangelia opisuje najważniejszy, także dla nas, moment z Wieczernika: „A gdy jedli, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dał im mówiąc: «Bierzcie, to jest Ciało moje». Potem wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie dał im” To były pierwsze słowa konsekracji chleba i wina. To też była pierwsza Eucharystia w historii zbawienia. Dziś zatem, w uroczystość Bożego Ciała, nasze myśli kierujemy ku Eucharystii. Jezus pozostawił nam swoje Ciało i swoją Krew jako pokarm na życie wieczne. Jezus w słowach konsekracji, powtarzanych dziś przez kapłanów przy ołtarzach świata, przypomina nam o Nowym Przymierzu przypieczętowanym Jego własną Krwią. Zatem od nas zależy, czy będziemy korzystać z tego bezcennego daru, jakim jest Eucharystia. Czy zechcemy przyjmować ten duchowy pokarm jako zadatek życia wiecznego. Nie potrafię znaleźć słów zachęty, aby wyrazić wartość Eucharystii w taki sposób, aby ludzie możliwie często pragnęli ją przyjmować. Niech sam Duch Święty nam objawi to wszystko, co jest potrzebne do zrozumienia Eucharystii i przyjęcia jej sercem. Niech pomoże nam żyć Eucharystią na co dzień, wprowadzając w nasze serca pokój i radość.

Reklama

A.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-04-16 15:28

Ocena: +29 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy często szukam Boga w lekturze Pisma Świętego?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 13-35.

Niedziela, 23 kwietnia 2023. III niedziela wielkanocna

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego

2024-06-22 10:06

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu metropolity krakowskiego w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. 24 lipca skończy 75 lat.

Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

W nocy z czwartku 20 na piątek 21 czerwca br. w wieku 85 lat odszedł do domu Ojca o. Manuel Blanco Rodríguez OFM. Był między innymi definitorem generalnym, ministrem prowincjalnym, wizytatorem w różnych jednostkach Zakonu, a także prorektorem, dziekanem i profesorem filozofii na Papieskim Uniwersytecie Antonianum, a ostatnio jako spowiednikiem papieża Franciszka. Ojciec Święty przypomniał jego osobę podczas dzisiejszej modlitwy „Anioł Pański”, a wcześniej modlił się przy jego ciele.

„Dziękujemy Dawcy wszelkiego dobra za wszystko, czym nas obdarzył w życiu o. Manuela, łącznie z nieuniknionymi słabościami, które powierzamy niewyczerpanemu miłosierdziu Bożemu”, napisał generał franciszkanów o. Massimo Fusarelli do o. Joaquína Zurery Ribó, ministra prowincjalnego, i do wszystkich braci z Prowincji Niepokalanego Poczęcia w Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję