Reklama

Święci i błogosławieni

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie 16 maja odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

[ TEMATY ]

święty

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Rasińska (KAI): Za tydzień, 16 maja, w Ojca parafii odbędzie się uroczystość św. Andrzeja Boboli-Patrona Polski. W których momentach najnowszej historii naszego kraju szczególnie widać jego wstawiennictwo?

O. Waldemar Borzyszkowski: Patrząc na ostatnie wydarzenia myślę, że przede wszystkim w czasie pandemii. Odbywały się wtedy trzy edycje nowenny za wstawiennictwem świętego Andrzeja Boboli. Jedna z nich ogłoszona była z ramienia Konferencji Episkopatu Polski przez ówczesnego przewodniczącego KEP, abp. Stanisława Gądeckiego. Co ciekawe stan epidemii oficjalnie zakończył się 16 maja 2022 roku. To właśnie tego dnia przypada uroczystość św. Andrzeja Boboli. W tamtym czasie panowało szczególne poruszenie. Sam jako kustosz czułem wyjątkowe wstawiennictwo św. Boboli. Widzę także, że od tamtego czasu kult Andrzeja Boboli odżył i rozwija się.

W sanktuarium przy ul. Rakowieckiej przechowywane jest ciało naszego patrona, które w niewytłumaczalny sposób zachowało się od rozkładu. Wiele parafii zgłasza się do naszego sanktuarium z prośbą o ofiarowanie relikwii cząstkowych Świętego, to około 5-6 parafii tygodniowo, rocznie 60. Dostrzegam także wzmożenie pielgrzymkowe do naszego, warszawskiego sanktuarium, ale i do miejsca urodzenia św. Andrzeja.

Święty Andrzej Bobola był uważany szczególnie za orędownika w sprawach narodowych. Myśli ksiądz, że dziś, mógłby wstawić się za nami w intencji pokoju? Także za naszą wschodnią granicą?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Na pewno teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożona, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem. Konferencja Episkopatu Polski w marcu bieżącego roku zachęcała do udziału w nowennie w intencji ”Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego”, za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki - wielkich męczenników i orędowników Polski. Wstawiennictwo męczenników i ich świadectwo życia jest niesamowite.

A jak zatem według Księdza należy modlić się za wstawiennictwem tego Świętego, aby nasze prośby zostały wysłuchane?

- Myślę, że wystarczy codzienna, regularna modlitwa. Warto też zaangażować się w różne nowenny. Nigdy nie zaszkodzi, by udać się na pielgrzymkę z daną intencją, chociażby do naszego sanktuarium, gdzie można pomodlić się przed relikwiami św. Andrzeja Boboli.

A jak w dzisiejszych czasach wygląda kult świętego Andrzeja Boboli w Polsce?

- Na kult za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli składają się właśnie przede wszystkim pielgrzymki za jego wstawiennictwem, nowenny, modlitwy... Jak już wspomniałem, kult naszego Patrona ożywił się właśnie podczas pandemii. Sam Andrzej Bobola w czasie epidemii w Wilnie, zamiast uciec z miasta i ratować życie opiekował się chorymi. Był więc uważany za patrona na czas epidemii.

A czy wiadomo jak wygląda obecnie jego kult poza granicami Polski?

- Trudno mi opisać jak wygląda kult św. Andrzeja Boboli na świecie, na pewno jest to postać dość znana. Mogę jednak powiedzieć, że wciąż gościmy w naszej parafii zagranicznych pielgrzymów, którzy przyjechali tu by pomodlić się przed relikwiami św. Andrzeja Boboli, zwiedzić muzeum jego imienia... Wiele środowisk z innych krajów, ze Stanów Zjednoczonych, czy Azji, zgłasza się do nas z prośbą o wydanie relikwii Świętego.

Czwartkowe uroczystości stanowią okazję do odwiedzenia Muzeum św. Andrzeja Boboli, które znajduje się w podziemiach Sanktuarium. Jakie najciekawsze eksponaty można tam obecnie zobaczyć?

- Muzeum będzie dziś normalnie funkcjonowało, także zapraszam wszystkich chętnych do oglądania wielu cennych eksponatów dotyczących życia i działalności naszego Patrona.

Szczególnie ciekawym eksponatem i stosunkowo nowym, jest relikwiarz, który cudownie ocalał z katastrofy smoleńskiej. Relikwie św. Boboli miała przy sobie ś.p. Teresa Walewska-Przyjałkowska, prezes Stowarzyszenia Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Po katastrofie prezydenckiego samolotu udało się je znaleźć. Podstawa relikwiarzyka jest zgięta i złamana, ale same relikwie ocalały w tej małej cząstce, w której tam były. Dzięki życzliwości rodziny tragicznie zmarłej Pani Prezes, trafiły do naszego sanktuarium.

Co dziś mówi nam, osobom wierzącym, ten wyjątkowy Święty?

- Andrzej Bobola pokazuje nam drogę wierności Bogu, nie urodził się przecież od razu świętym. Mówiono, że miał trudny charakter, ale nieustannie pracował nad sobą. Wstępując do zakonu był uważany za osobę mocno przeciętną. Kiedy był dopuszczony do ostatnich ślubów zakonnych, patrzono już na niego jak na osobę wybitną, zdecydowanie ponadprzeciętną. W swojej posłudze ewangelizował z wielkim zapałem, a w końcu zapisał się w historii jako wielki męczennik, który bez wahania oddał życie za wiarę.

Dlatego zachęcam, by modlić się za wstawiennictwem ks. Andrzeja Boboli o jedność i pokój w Polsce i na świecie. To patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy właśnie trudne czasy.

Dziękuję za rozmowę.

***

Uroczystość św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, odbędzie się 16 maja o godzinie 18:00 w warszawskim Sanktuarium św. Andrzej Boboli na ul. Rakowieckiej 61. Eucharystię poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Kazanie wygłosi bp Zbigniew Zieliński.

Reklama

Masz św. będzie również transmitowana na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=k1au8-ohV_A

Anna Rasińska

2024-05-09 10:11

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Josemaria Escriva de Balaguer

Niedziela Ogólnopolska 1/2002

[ TEMATY ]

święty

błogosławieni

pl.wikipedia.org

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

Josemaria Escriva de Balaguer- założyciel Opus Dei

Jest 1939 r. W Polsce od dwóch tygodni szaleje wojna. Kilka tysięcy kilometrów na zachód, na przeciwległym krańcu Europy, pewien hiszpański ksiądz staje przy ołtarzu, aby jak co dzień powierzać Bogu wszystkie sprawy, którymi żyje. Tego dnia - a była to sobota 15 września, wspomnienie Matki Bożej Bolesnej - ks. Josemaria EscrivaM miał bardzo poważny wyraz twarzy. "Dziś rano ofiarowałem Mszę św. za Polskę - powiedział jednemu z przyjaciół. - Ten katolicki kraj padł ofiarą niemieckiego ataku i przechodzi wielką i trudną próbę. Trzeba się modlić za Polskę".
Założyciel Opus Dei (Dzieło Boga) wiedział dobrze, czym jest wojna. Kilka lat wcześniej przez jego ojczysty kraj przetoczyła się fala przemocy, która pozbawiła życia wielu jego przyjaciół. On sam kilkakrotnie był zagrożony śmiercią. Teraz z bólem patrzył na Europę, która pogrążała się w chaosie, i na Polskę, która wkraczała w kilkudziesięcioletni okres niewoli - najpierw podczas hitlerowskiej okupacji, później pod dyktaturą komunistów. W chwili gdy ks. Josemaria odprawiał Mszę św. za Polskę, Opus Dei działało już prawie jedenaście lat. Potrzeba było kolejnych pięćdziesięciu, aby mogło pojawić się nad Wisłą. Stało się to możliwe dopiero po 1989 r.

CZYTAJ DALEJ

Śladem świętej z Magdali

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 16

[ TEMATY ]

św. Maria Magdalena

Maria z Magdali

pl.wikipedia.org

Piero di Cosimo, Maria Magdalena

Piero di Cosimo, Maria Magdalena

O Marii z Magdali wiemy jedynie tyle, że Jezus wkroczył w jej życie, uwalniając ją od siedmiu złych duchów. Owa liczba podkreśla wielki ciężar, który zdjął z niej Zbawiciel, i niezwykłą przemianę, jaka w niej nastąpiła.

Maria Magdalena, a raczej Maria z Magdali, bo tak naprawdę po imieniu świętej Ewangelia wspomina miejscowość, z której owa kobieta pochodziła. Czyni tak, by odróżnić ją od innych Marii, które wspominane są w jej tekstach, poczynając od Matki Jezusa. Imię Maria było bowiem równie popularne w czasach biblijnych jak dziś. My posługujemy się jego greckim brzmieniem. W języku aramejskim wymawiano je jako „Mariam”, zaś po hebrajsku „Miriam”. Jak zatem zwracano się do naszej bohaterki? Pewnie zależało to od sytuacji i od tego, kto ją spotykał. Dla nas jej imię zostało zachowane w grece, gdyż w tym języku spisano teksty natchnione Nowego Testamentu. Nie jest też jednoznaczna treść, która kryje się pod tym imieniem. Może ono określać gorycz lub smutek, a także odpowiadać słowu „pani”. Może również oznaczać przyczynę radości lub ukochaną (przez Jahwe). To ostatnie znaczenie jest dość niepewne i opiera się na związkach z egipskim słowem mrjt – ukochana. Które z nich wiąże się z kobietą, o której opowiada Ewangelia? Czy znajdziemy jedno właściwe, czy też wszystkie po trochu oddają dzieje jej życia: te związane z goryczą i bólem doświadczenia zła, te naznaczone radością uwolnienia z sideł szatana, i te, w których odnalazła głębię i piękno miłości Boga? Tu pozostawmy każdemu miejsce na własną odpowiedź.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z o. Johnem Bashoborą w Tomaszowie Mazowieckim

2024-07-23 08:45

Ks. Paweł Kłys

22 lipca 2024 r. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Tomaszowie Mazowieckim miało miejsce spotkanie z ugandyjskim rekolekcjonistą, o. Johnem Bashobora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję