Reklama

Kościół

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

2024-05-24 09:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

zmiany kapłanów

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kard. Nycz wręczył dekrety ośmiu nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Ponadto mianował nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie. Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

W słowie do odchodzących i nowych proboszczów kard. Nycz nawiązał do obchodzonej dziś święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, ustanowionej “na styku pontyfikatów Benedykta XVI i Franciszka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Uważali, że rzeczą niesłychanie ważną jest przypomnienie, że najwyższym kapłanem w Kościele jest Jezus Chrystus. Po to, żebyśmy sobie uświadomili, że uczestnictwo w tym jedynym kapłaństwie Jezusa jest podstawowe i pierwsze, a na tej kanwie Bóg powołuje niektórych, aby uczestniczyli w tym kapłaństwie w sposób specjalny, służąc całemu ludowi Bożemu, aby był bardziej kapłański – podkreślił metropolita warszawski.

Przed zaprzysiężeniem nowych proboszczów, metropolita warszawski podziękował księżom, którzy odchodzą na emeryturę. – Nie ma emerytury od kapłaństwa, jest emerytura od pełnionej funkcji. Księdzem się jest do końca życia. I spełnia się posługę głoszenia Słowa, sprawowania sakramentów i posługę miłości dopóki siły pozwalają. Zdaję sobie sprawę, jak to jest być 20-30 lat proboszczem, budować kościół. Bądźcie docenieni przez ludzi i waszych następców za dzieło, które zrobiliście w Kościele warszawskim – mówił.

Kard. Nycz wyjaśnił również, dlaczego zdecydował się na zmiany w trzech dużych parafiach, w których rozwinięta jest Droga Neokatechumenalna. To parafie: św. Augustyna, św. Tomasza i NMP Matki Kościoła. – Nie chciałem, aby zmarnował się jakikolwiek okruch tego co jest, a są parafie, gdzie tych wspólnot jest kilka, ale też kilkanaście. Postanowiłem wybrać takich ludzi, którzy zapewnią tę ciągłość dobrych doświadczeń z grupami, ruchami wtajemniczający, takimi jakimi jest m.in. Droga Neokatechumenalna – powiedział.

Reklama

– Zależy mi, aby zachować dwutorowość tych parafii, to znaczy, gdzie trzeba uwzględnić, że nie wszyscy muszą być w neokatechumenacie i być do niego przekonani. Jest druga część parafii, która zasługuje, aby ją w pełni, dobrze obsłużyć duszpasterstwem innych grup i wspólnot. I o tę dwutorowość proszę – mówił kard. Nycz. – Otrzymujecie nie tyle parafię, ale zadanie. Czynienie Kościoła to zadanie podstawowe.

Nowi proboszczowie obejmą urząd 24 czerwca.

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

23 maja 2024

Księża odchodzący z pełnionych funkcji:

Ks. prałat dr Andrzej Gałka, dotychczasowy rektor kościoła św. Marcina w Warszawie mianowany kapelanem Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Rabce Zdroju, w archidiecezji krakowskiej.

Ks. kanonik Grzegorz Jankowski, dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach, w dekanacie laseckim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w parafii św. Ojca Pio, w dekanacie ursynowskim, jako rezydent.

Ks. kanonik Ryszard Kania, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej, w dekanacie wareckim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

Ks. prałat Walenty Królak, dotychczasowy proboszcz parafii św. Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

Ks. prałat dr Henryk Małecki, dotychczasowy proboszcz parafii św. Tomasza w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Reklama

Ks. prałat Andrzej Perdzyński, dotychczasowy proboszcz parafii Narodzenia NMP w Komorowie, w dekanacie pruszkowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. prałat Jan Zieliński, dotychczasowy proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Nominacje na urząd proboszcza:

Ks. Krzysztof Adamski, dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia NMP w Komorowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. Eryk Czarnecki, dotychczas posługujący w Stanach Zjednoczonych, mianowany proboszczem parafii św. Tomasza w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. prałat Bogusław Jankowski, dotychczasowy dyrektor Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornie, mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach, w dekanacie laseckim.

Ks. prałat dr Dominik Koperski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu, w dekanacie raszyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. prałat dr Piotr Odziemczyk, dotychczasowy wicekanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz rezydent parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany proboszczem tej parafii, przy zachowaniu zadań delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Ks. kanonik Sławomir Opaliński, dotychczasowy rezydent parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany rektorem kościoła św. Marcina w Warszawie, przy zachowaniu funkcji zastępcy dyrektora Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Ks. dr Andrzej Pawlak, mianowany proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Marcin Piecyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach, w dekanacie konstancińskim, mianowany dyrektorem Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornie.

Reklama

Ks. Artur Ściana, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej, w dekanacie wareckim.

Ks. Tomasz Paśko, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach, w dekanacie laseckim, mianowany proboszczem nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach.

17 czerwca 2024

Zmiany ogólnodiecezjalne

Ks. prałat dr Andrzej Gałka – w związku z przejściem na emeryturę, odwołany z funkcji diecezjalnego duszpasterza niewidomych.

Ks. Andrzej Grefkowicz – dotychczasowy rezydent w parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, w dekanacie raszyńskim, zwolniony z funkcji egzorcysty w Archidiecezji Warszawskiej i koordynatora Odnowy w Duchu Świętym, przechodzi na emeryturę, z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

Ks. kanonik Sławomir Opaliński – powołany na funkcję diecezjalnego duszpasterza niewidomych.

Ks. prałat dr Bartłomiej Pergoł – dotychczasowy notariusz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, mianowany wicekanclerzem Kurii.

Ks. Luca Rossi – dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, skierowany do posługi misyjnej, we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumenalnej w Polsce.

Ks. Michał Sieradzan – dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, skierowany do posługi misyjnej, we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumenalnej w Polsce.

Ks. Michał Trzaskowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dekanacie bielańskim, skierowany do posługi misyjnej, we współpracy z Inicjatorami Drogi Neokatechumenalnej w Polsce.

Reklama

Pozostali księża

Ks. Paweł Białkowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany rezydentem w parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu, w dekanacie grójeckim.

Ks. Krystian Bondarowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem parafii bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego w Szeligach, w dekanacie laseckim.

Ks. Elia Callegarin – dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie wilanowskim, mianowany wikariuszem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Jan Chaciński – dotychczasowy wikariusz parafii św. Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Krystian Chmielewski – dotychczasowy wikariusz parafii Zwiastowania Pańskiego w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariuszem parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w tym samym dekanacie.

Ks. Michał Chutkowski – po powrocie w pracy misyjnej w Kamerunie, mianowany wikariuszem parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim.

Ks. Carlos Damaglio – dotychczasowy wikariusz parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariuszem parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Łukasz Dańczak – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jana Kantego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim.

Ks. Dariusz Deputat – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Reklama

Ks. Łukasz Duda – mianowany rezydentem w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Kamil Falkowski – dotychczasowy wikariusz parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany rezydentem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie – Wilanowie, w dekanacie wilanowskim, przy zachowaniu funkcji ogólnodiecezjalnych.

Ks. dr Andrzej Gałaj – mianowany na kolejny rok rezydentem w parafii św. Ignacego Loyoli w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Łukasz Gałązka – dotychczasowy wikariusz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim, ze skierowaniem do pracy duszpasterskiej w kościele akademickim św. Anny w Warszawie, w tym samym dekanacie.

Ks. Krzysztof Gołębiewski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany kapelanem Domu Zakonnego Sióstr Klarysek Kapucynek w Brwinowie.

Ks. Adam Gorlewski – dotychczasowy wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany rezydentem w tej parafii.

Ks. Andrzej Grochowski – dotychczasowy rezydent w parafii św. Mikołaja Biskupa w Grójcu i kapelan Powiatowego Centrum Medycznego w Grójcu, w dekanacie grójeckim, mianowany rezydentem w parafii św. Jana Pawła II w Ruścu, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Krzysztof Hałaj – dotychczasowy wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. prof. dr hab. Zdzisław Janiec – mianowany rezydentem w parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Reklama

Ks. Bartosz Jankowski – odwołany z urzędu wikariusza parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, w dekanacie ochockim. Urlop.

Ks. Konrad Jasiński – dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim, mianowany wikariuszem parafii św. Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Piotr Jędraszek – dotychczasowy wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Mateusz Kielarski – dotychczasowy rezydent w parafii Zesłania Ducha Świętego w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany wikariuszem tej parafii.

Ks. Michał Kisiel – odwołany z urzędu wikariusza parafii św. Jana Kantego w Warszawie. Urlop.

Ks. Krzysztof Kołakowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Stefana Króla Wyznawcy w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Stanisława Kostki w Mrokowie, w dekanacie tarczyńskim.

Ks. Tomasz Kołodziejski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim, mianowany wikariuszem parafii św. Ojca Pio w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Witold Kocon – po powrocie z Czech, mianowany wikariuszem parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w dekanacie pruszkowskim.

Ks. Jarosław Kopeć – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku, w dekanacie brwinowskim, mianowany wikariuszem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Paweł Korbin – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w dekanacie staromiejskim i duszpasterz akademicki w kościele akademickim św. Anny w Warszawie, w tym samym dekanacie, mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja Biskupa w Warce, w dekanacie wareckim.

Reklama

Ks. Mateusz Kozioł – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela w Rembertowie Grójeckim, w dekanacie tarczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Warszawie, w dekanacie ursuskim.

Ks. Maciej Kulesza – dotychczasowy wikariusz parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, w dekanacie żoliborskim, mianowany rezydentem w tej parafii.

Ks. Andrzej Kunicki – dotychczasowy wikariusz parafii św. Grzegorza Wielkiego w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariuszem parafii św. Łukasza Ewangelisty w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Ks. Włodzimierz Kwieciński – dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Płochocinie, w dekanacie błońskim, mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Piotr Machnik – dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany wikariuszem parafii św. Grzegorza Wielkiego w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Szymon Marciniak – dotychczasowy wikariusz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu, w dekanacie raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Karol Masicz – dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, mianowany wikariuszem parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, w dekanacie ochockim.

Ks. Michał Miecznik – dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach, w dekanacie konstancińskim.

Ks. Łukasz Mroczek – dotychczasowy wikariusz parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Floriana Męczennika w Mogielnicy, w dekanacie mogielnickim.

Reklama

Ks. kanonik Jacek Mroczkowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Rocha w Lipkowie, w dekanacie laseckim, mianowany wikariuszem parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie, w dekanacie błońskim.

Ks. Andrzej Otyszecki – dotychczasowy wikariusz parafii św. Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Mateusza Ewangelisty w Dawidach Bankowych, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Grzegorz Perzyna – dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Otrębusach, w dekanacie brwinowskim, mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Łukasz Pietraszek – dotychczasowy wikariusz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w tym samym dekanacie.

Ks. Stanisław Podgórski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim.

Ks. Wojciech Prostko – dotychczasowy wikariusz parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany wikariuszem parafii św. Zygmunta w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Łukasz Ręczek – dotychczasowy wikariusz parafii św. Wojciecha w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Szczepana w Raszynie, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Krzysztof Różak – odwołany z urzędu wikariusza parafii św. Mateusza Ewangelisty w Dawidach Bankowych, w dekanacie raszyńskim. Urlop.

Ks. Augustyn Sękowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Floriana Męczennika w Mogielnicy, w dekanacie mogielnickim, mianowany wikariuszem parafii św. Stanisława Biskupa w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Reklama

Ks. Marek Skowroński – dotychczasowy wikariusz parafii św. Stanisława Biskupa w Warszawie, w dekanacie wolskim, mianowany wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Warszawie, w dekanacie bielańskim.

Ks. Grzegorz Smoła – dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii św. Rocha w Lipkowie, w dekanacie laseckim.

Ks. Łukasz Starczewski – mianowany wikariuszem parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Bartosz Stasiak – mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Bartosz Strzemiński – dotychczasowy wikariusz parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej, w dekanacie piaseczyńskim, delegowany do podjęcia posługi duszpasterskiej na okres jednego roku, w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Ks. Stanisław Szlassa – dotychczasowy rezydent w parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany rezydentem w parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. Marcin Szyłejko – dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Trójcy w Belsku Dużym, w dekanacie grójeckim, mianowany wikariuszem parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Ks. Maciej Tarnowski– dotychczasowy wikariusz parafii św. Tomasza Apostoła w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany wikariuszem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim.

Ks. Wojciech Turek – dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie, w dekanacie błońskim, mianowany wikariuszem parafii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Płochocinie, w tym samym dekanacie.

Reklama

Ks. Łukasz Wawro – mianowany wikariuszem parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. Marcin Wiśniewski – dotychczasowy wikariusz parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany rezydentem w tej parafii i koordynatorem Odnowy w Duchu Świętym w Archidiecezji Warszawskiej.

Ks. Paweł Wojciechowski – dotychczasowy wikariusz parafii św. Barbary w Warszawie, w dekanacie śródmiejskim, mianowany wikariuszem parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Mateusz Wojtczak – prezbiter Diecezji Łowickiej, zwolniony z zadań pełnionych jako rezydent w parafii Narodzenia NMP w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Andrzej Wolski – dotychczasowy wikariusz parafii Objawienia Pańskiego w Bliznem, w dekanacie laseckim, mianowany wikariuszem parafii św. Maksymiliana Kolbego w Warszawie, w dekanacie mokotowskim.

Ks. Artur Wronek – dotychczasowy wikariusz parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie, w dekanacie ochockim, mianowany wikariuszem parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim.

Ks. Mateusz Wyrzykowski – dotychczasowy wikariusz parafii bł. Władysława z Gielniowa w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, mianowany rezydentem w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, w dekanacie staromiejskim.

Ks. Paweł Zakrzewski – dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim, mianowany wikariuszem parafii św. Marii Magdaleny w Magdalence, w dekanacie raszyńskim jako katecheta i opiekunem domu rekolekcyjnego „Wieczernik”.

Ks. Adrian Zawadzki – dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany wikariuszem parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim.

Ks. Maciej Ziembicki – dotychczasowy wikariusz parafii Bogurodzicy Maryi w Warszawie, w dekanacie jelonkowskim, mianowany wikariuszem parafii Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej, w dekanacie piaseczyńskim.

Ks. Marcin Żugaj – dotychczasowy wikariusz parafii Świętej Trójcy w Błoniu, w dekanacie błońskim, mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grodzisku Mazowieckim, w dekanacie grodziskim.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja krakowska: zmiany personalne 2022 r.

W dniu wczorajszym, w Sali Królewskiej Pałacu Arcybiskupów Krakowskich abp Marek Jędraszewski wręczył dekrety kierujące kapłanów Archidiecezji Krakowskiej do nowych zadań i miejsc posługi duszpasterskiej.

Abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że wręczenie nominacji na nowe placówki do posługi w Archidiecezji Krakowskiej jest finałem wielu tygodni osobistych rozmów z kapłanami. – W zdecydowanej większości były to dla mnie rozmowy budujące – zwłaszcza wtedy, gdy słyszałem: „ślubowałem posłuszeństwo biskupowi”. Dla mnie to jest Kościół – mówił metropolita. Zaznaczył, że to wyraz wspólnego zatroskania o dobro naszej archidiecezji, podkreślając, aby kapłani te nowe zadania przyjmowali w duchu wielkiej ufności, że Pan Bóg błogosławi.

CZYTAJ DALEJ

Samotnia św. Jana Chrzciciela

2024-06-23 08:51

Materiał prasowy

To pierwsze takie miejsce w Archidiecezji Wrocławskiej, w którym w ciszy będzie można usłyszeć głos Pana Boga czy odpocząć. Dziś 23 czerwca br. bp Maciej poświęci Samotnie św. Jana Chrzciciela w Sułowie Wielkim [dekanat Góra Wschód]

Pomysłodawcą takiego miejsca jest ks. Waldemar Cwynar, proboszcz parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim. - W naszej archidiecezji brakowało takiego miejsca. Wiem z własnego doświadczenia, że takie miejsce jest potrzebne ludziom. Sam z takich samotni korzystałem m.in. z Pustelni św. Eliasza w Jasionie czy św. Szarbela w Nowy Belęcinie - zaznacza kapłan, który na stronie internetowej samotni wskazał: - Zdawać by się mogło, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na potrzeby i pragnienia ludzi chcących w warunkach innych niż zwykle zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad swoim życiem i rozeznawać głos Boga – i pewnie tak jest! Warto jednak pamiętać, że BÓG JEST ZAWSZE PIERWSZY, stąd wierzę mocno, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na „potrzeby Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela

2024-06-23 07:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W sobotnie popołudnie, 22 czerwca br., w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbyły się święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela – Regensa Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję