Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne – któż je zgłębi?

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 17-19.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 12 czerwca. Dzień powszedni albo wspomnienie błogosławionych męczenników Antoniego Juliana Nowowiejskiego, biskupa, i Towarzyszy albo wspomnienie błogosławionych męczenników Ludwika Rocha Gietyngiera i Maksymiliana Binkiewicza, prezbiterów i Towarzyszy

• 1 Krl 18, 20-39 • Ps 16 (15) • Mt 5, 17-19

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim».

Różnie reagujemy na zmiany. Jedni czekają, bo mają nadzieję, że po ich wprowadzeniu będzie lepiej, łatwiej. Inni się ich boją, bo „po co zmieniać coś, co jest dobre”. Byli wśród uczniów Jezusa tacy, którzy uważali, że skoro On przyszedł i ogłasza nowe przykazanie o miłości, także do nieprzyjaciół, rezygnując z zasady „oko za oko, ząb za ząb”, to całe wcześniejsze Prawo już nie obowiązuje. Dla nich wystarczy kochać i nic więcej nie trzeba. Byłoby to piękne i prawdziwe, ale… jesteśmy przecież słabi, grzeszni, często egoistyczni i dużo łatwiej nam kochać siebie, a trudniej innych. Dlatego Jezus dziś uczy: dekalog, przykazania Boże nadal obowiązują, dalej są drogowskazami do Boga, nie są i nie mają być zniesione, ale odczytane na nowo. Jezus nie tylko nie znosi przykazań, ale je radykalizuje, wskazując, że w sercu też mogę zgrzeszyć, mimo iż na zewnątrz nic nie zrobiłem. Co to oznacza? Ile razy sobie pomyślałem o kimś źle, ale tego jemu ani o nim nie powiedziałem? Ile razy spojrzawszy na kobietę, mężczyzna pożądał jej, ale nie podjął z nią współżycia? Jak uczy Jeremiasz: „Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne – któż je zgłębi?” (Jr 17, 9), dlatego w Eucharystii, odmawiając akt pokuty, przyznajemy się do grzechów nie tylko mową czy uczynkiem, ale także myślą i zaniedbaniem. Zajrzę dziś do mojego serca, bo tam, oprócz piękna miłości, kryje się sporo niedoskonałości, które też mogę oddać Jezusowi.

Reklama

J.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-05-15 10:35

Ocena: +30 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ile łączą mnie z Bogiem przepisy prawa, a na ile miłość?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 15, 1-3.11-32.

Sobota, 11 marca 2023. WIELKI POST

CZYTAJ DALEJ

W Domostawie odsłonięto pomnik „Rzeź Wołyńska”

2024-07-15 07:08

[ TEMATY ]

Wołyń

rzeź wołyńska

PAP/Darek Delmanowicz

W Domostawie na Podkarpaciu nastąpiło odsłonięcie pomnika „Rzeź Wołyńska”. Pomnik ma przypominać i upamiętniać tragiczną historię Polaków pomordowanych przez Ukraińców - czytamy o tym na portalu Radia Maryja, a relację z tej uroczystości zdała TV Trwam.

Ludobójstwo na Wołyniu to smutny wycinek z historii, jaka dotknęła Polaków z rąk Ukraińców. W trakcie Rzezi Wołyńskiej mordowane były całe rodziny, które według Ukraińców zasługiwały na śmierć. Wymownym symbolem o ich pamięci ma być pomnik „Rzeź Wołyńska”, który został odsłonięty w Domostawie znajdującej się w województwie podkarpackim.

CZYTAJ DALEJ

Wilno: Do Ostrej Bramy dotarła 32. Warmińska Pielgrzymka Piesza

2024-07-16 11:18

[ TEMATY ]

Wilno

Ostra Brama

Karol Porwich/Niedziela

Za nami 32. Warmińska Piesza Pielgrzymka do Ostrej Bramy. Pątnicy dotarli do Wilna, do Matki Bożej Ostrobramskiej, do której pielgrzymowali przez 10 dni. Na pątniczym szlaku było około stu osób.

Pielgrzymi wyruszyli z Kętrzyna, 6 lipca. Do pokonania mieli prawie 400 kilometrów. Zwieńczeniem pielgrzymkowego trudu była Eucharystia przed wizerunkiem Matki Ostrobramskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję