Reklama

Niedziela w Warszawie

Lektura nie tylko dla parafian

W diecezjalnym sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole zaprezentowano dzisiaj dwie publikacje dokumentujące dawne i najnowsze dzieje wspólnoty parafialnej na szerokim tle dzielnicy.

[ TEMATY ]

Sanktuarium św. Józefa w Warszawie

Edgar Sukiennik

archiwum parafii św. Józefa

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

Dr Edgar Sukiennik w czasie prezentacji swojej książki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsza książka autorstwa Aldony Konkiel Kalendarium parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole w latach 2022–2023 to już druga publikacja z serii kalendarium parafii św. Józefa. Dwa lata temu autorka wydała drukiem obszerne kalendarium dokumentujące dzieje najnowsze parafii. Tym razem oddaje do rąk czytelników nieco krótsze, ale bardzo bogate pod względem merytorycznym kalendarium za ostatnie dwa lata. W tym czasie w parafii miało miejsce wiele ważnych wydarzeń, jak chociażby jubileusz 35-lecia nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu, czy ustanowienie relikwiarium ze zbiorem ponad 200 relikwii świętych i błogosławionych. To jeden z największych zbiorów relikwii w Polsce.

Kalendarium zawiera nie tylko zapiski kronikarskie, lecz także krótkie artykuły odnoszące się do najważniejszych wydarzeń w parafii. To cenne dopełnienie tej publikacji. Do publikacji dołączono bogatą dokumentację fotograficzną i skany dokumentów urzędowych dotyczących parafii i sanktuarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Autorem drugiej zaprezentowanej dzisiaj książki Biskupi warszawscy w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Warszawie na Kole w latach 1938–2024 jest dr Edgar Sukiennik, pracownik Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz lektor parafii.

- Mam nadzieję, że niniejsza publikacja przybliży czytelnikom najważniejsze wydarzenia z historii parafii i sanktuarium św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Warszawie na Kole, w których uczestniczyli pasterze Kościoła warszawskiego i okazjonalnie zapraszani hierarchowie spoza archidiecezji. Ich posługa na Kole odkrywa bogatą i różnorodną działalność parafii i sanktuarium w wielu obszarach życia wspólnoty wierzących – podkreślił ks. dr Zbigniew Godlewski, proboszcz parafii św. Józefa.

- Parafia na warszawskim Kole zawsze słynęła z tego, że dużo się u nas działo i nadal dzieje, więc i wizyty pasterzy Kościoła wypadają dość często. Jeden raz gościł u nas Sługa Boży kard. August Hlond, osiem razy przyjeżdżał bł. kard. Stefan Wyszyński, 15 razy prymas Józef Glemp i aż 17 razy obecnie urzędujący kard. Kazimierz Nycz. Biskupi uczestniczyli w najważniejszych wydarzeniach w życiu wspólnoty. Niekiedy brali w nich udział okazjonalnie zapraszani hierarchowie spoza naszej archidiecezji - powiedział w czasie prezentacji dr Sukiennik.

Reklama

Całość publikacji wzbogacona jest również zdjęciami z wizyt biskupów. Szczególną wartość mają fotografie ukazujące wizyty prymasa Wyszyńskiego. Na końcu książki znajdują się aneksy z dotychczas niepublikowanymi kazaniami kardynałów Wyszyńskiego, Glempa i Nycza.

- Wyciągamy je ze skarbca Kościoła, aby czytelnicy mogli się z nimi zapoznać. Te myśli są tak aktualne, że i dzisiaj, pomimo upływu wielu lat, nie straciły na wartości - zaznaczył autor.

Obydwie publikacje, które rozprowadzane są w sanktuarium św. Józefa dzisiaj po wszystkich Mszach św., można również nabyć w parafii.

2024-06-16 17:01

Ocena: +8 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepoczytalna transwestytka i jej rzekome stygmaty. Ta historia wydarzyła się naprawdę!

2024-07-18 21:09

[ TEMATY ]

stygmaty

Adobe Stock

Jak myślicie, drodzy Czytelnicy, czy transwestyta może mieć stygmaty? Samo pytanie jest w pierwszej chwili szokujące, jednak zadałem je nie bez powodu. Słyszeliście o niejakiej Bercie Mrazek o pseudonimie Georges Marasco?

Jej czeski ojciec i belgijska matka rzekomo wyrzucili ją na ulicę w młodym wieku i musiała sobie radzić sama. Śpiewała więc w nocnych klubach, a nawet podjęła pracę w cyrku braci van Been, gdzie jako Georges Marasco zajmowała się tresurą dzikich zwierząt. Szczególnie upodobała sobie lwy. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej została oskarżona o szpiegostwo na rzecz niemieckich okupantów. Baron van Zuylen van Nyevelt i pięciu innych śledczych prowadziło w jej sprawie dochodzenie (trwające od 25 listopada 1918 roku do 2 maja 1919 roku) jednak nie udało im się znaleźć obciążających Mrazek dowodów.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo wielodzietność jest świetna!

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum rodzinne

Rodzina Szkudlarków z Kalisza. Bracia założyli fundację, aby wspierać inicjatywy dzieci w rodzinach wielodzietnych oraz tych, którzy chcą aktywnie działać na rzecz propagowania wielodzietności.

Adam, Jan, Michał, Piotr, Szymon, Wojciech, Krzysztof, Józef i Lech to rodzeni bracia – synowie państwa Szkudlarków. Najstarszy ma 35 lat, najmłodszy – 17. Hanna i Włodzimierz małżeństwem są od 36 lat. Pochodzą z wielodzietnych rodzin. Pani Hanna ma pięcioro młodszego rodzeństwa, p. Włodzimierz – trzy starsze siostry.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na XXVI Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

2024-07-18 17:01

www.facebook.com/karmel.bosi

    „Niech kolejne już 26. czerneńskie spotkanie modlitewne stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności…” – napisał w zaproszeniu prowincjał o. Tadeusz Florek OCD.

    W najbliższą sobotę, 20 lipca Po raz 26 odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję