Reklama

Zakończenie Roku św. Pawła archidiecezji

Odpust w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w częstochowskiej dzielnicy Lisiniec rokrocznie gromadzi liczne grono wiernych i kapłanów z dekanatu, pochodzących lub niegdyś pracujących w tej parafii oraz kolegów kursowych proboszcza parafii ks. prał. Eugeniusza Wieczorka. W tym roku to właśnie tę parafię Metropolita Częstochowski wyznaczył na miejsce zakończenia Roku św. Pawła w naszej archidiecezji

Niedziela częstochowska 28/2009

Świątynię na Lisińcu wypełnili wierni, którzy 29 czerwca przybyli na uroczystość zakończenia Roku św. Pawła w Kościele częstochowskim. Stawili się całymi rodzinami parafianie, były też delegacje z innych parafii częstochowskich i z terenu archidiecezji: z Konopisk, Aleksandrii, Blachowni, Kalei, św. Floriana. Uroczystość zgromadziła ponad 40 kapłanów, a także siostry z domów zakonnych położonych na terenie parafii (pisaliśmy o nich w „Niedzieli” nr 26 z 28 czerwca 2009). Przed uroczystością wierni trwali na modlitewnym oczekiwaniu, słuchając Listów św. Pawła.
Zakończeniu Roku św. Pawła przewodniczył bp Jan Długosz, który w homilii odwołał się do charyzmatów patronów parafii świętych Piotra i Pawła: „We wspólnocie Kościoła każdy zdaje egzamin z miłości do Chrystusa. Czasy apostolskie nie skończyły się dzisiaj. My także jesteśmy apostołami Chrystusa. Mamy odpowiadać za prawdziwy Kościół. Wspierać swoimi modlitwami Biskupa Rzymu. Modlić się o to, by była jedna owczarnia i jeden pasterz. Ma prawo Chrystus oczekiwać od nas, byśmy uczestniczyli w charyzmacie św. Pawła. W cierpieniu, trwodze, niezawinionej przykrości, załamaniu psychicznym, chorobie, wobec której medycyna jest bezradna. Ważne jest, aby te cierpienia, rany Chrystusa noszone na sobie, tak jak Paweł wiązać z ofiarą krzyżową Jezusa. Chociaż Jezus odkupił każdego z nas, pozwala, aby odkupienie ciągle dokonywało się w historii naszego życia. Dziękując dziś Jezusowi za dwa filary Jego Kościoła, świętych Piotra i Pawła, dziękujmy za Rok, w którym apostołował nam św. Paweł. Starajmy się kontynuować ich wyjątkowy charyzmat, by utożsamiać się z Kościołem Chrystusa, którym kieruje każdy Biskup Rzymu, i by za ten Kościół brać pełną odpowiedzialność, modląc się, aby wszyscy stanowili jedno. Wspierajmy także działalność zbawczą Kościoła naszymi cierpieniami, aby razem ze św. Pawłem głosić Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego”.
Na zakończenie uroczystości odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem do kaplic Siedmiu Boleści Matki Bożej.
Liczną obecność wiernych na uroczystości Ksiądz Proboszcz upatruje nie tylko w informacji zamieszczonej w „Niedzieli”, zapraszającej na uroczystość, ale też w plakatach z programem zakończenia Roku św. Pawła, które parafia przygotowała i rozesłała do wszystkich parafii częstochowskich. Parafianie już w przeddzień uroczystości obejrzeli w kościele „Misterium o św. Pawle”, w wykonaniu dzieci i młodzieży ze świetlicy środowiskowej im. Jana Pawła II, prowadzonej przez Siostry od Aniołów. Wierni z całej archidiecezji mogli włączyć się w modlitwę, dzięki transmisji uroczystości w Archidiecezjalnym Radiu Fiat.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 16:58

[ TEMATY ]

dzieci

protest

Francja

transpłciowa indoktrynacjia

Vatican News

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję