Reklama

Zachwyceni pięknem Roztocza

Na ostatnią w tym roku szkolnym wyprawę do malowniczej i nieskażonej krainy Roztocza wybrali się uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 12 oraz Zespołu Szkół nr 4 im. Janusza Korczaka. Wycieczka odbyła się 9 czerwca.
Wędrowcy, po uprzednim zdobyciu wiedzy o odwiedzanych miejscach na zajęciach koła turystycznego, rozpoczęli swój dzień od wizyty w Szczebrzeszynie, gdzie uczestniczyli w Mszy św. w kościele św. Mikołaja. Stąd wyruszyli do Obroczy, gdzie rozpoczął się spływ kajakowy rzeką Wieprz do Zwierzyńca. Na wzór Jana Pawła II, młodzi z perspektywy kajaka starali się dostrzec Boże ślady w przyrodzie. Przed pamiętnym konklawe ks. Karol Wojtyła zwiedził kajakiem spory kawałek Polski. Po raz pierwszy popłynął w 1953 r. rzeką Brdą, następnie pływał na najważniejszych kajakowych szlakach, m.in. na Czarnej Hańczy, Dunajcu, Drawie i Kanale Augustowskim. Słynął ze sprawowania tzw. kajakowych Mszy św. na ołtarzu zbudowanym z wioseł. Lubił wypływać samotnie na jezioro i tam odmawiał brewiarz. Na poprzednich wyjazdach uczniowie widzieli pamiątki z tamtych spływów w krakowskim muzeum archidiecezjalnym i w wadowickim domu rodzinnym Ojca Świętego. Młodzi wędrowcy podziwiali również przydrożne krzyże i kapliczki roztoczańskie, zwiedzili rezerwat „Czartowe Pole”, obejmujący kilkukilometrowy odcinek malowniczo ukształtowanej doliny rzeki Sopot wraz z kaskadą wodospadów. Spore zainteresowanie wzbudziły ruiny papierni z I połowy XVIII wieku, która należała do największych zakładów w Królestwie Polskim. Na zakończenie wyjazdu, młodzież podziwiała rezerwat „Nad Tanwią”, znajdujący się w dolinach potoku Jeleń i rzeki Tanew, a charakteryzujący się 24 niewielkimi wodospadami, występującymi na odcinku 400 m, nazywanymi przez tutejszych mieszkańców „szumami”. Wyprawa była okazją do promowania wśród młodych lublinian aktywnych form wypoczynku, zachęcała do zgłębiania tajników przyrody, a także uczyła udzielania wzajemnego wsparcia, sprzyjała rozmowom o ważnych życiowych tematach oraz integrowała uczniów różnych szkół i środowisk. Przede wszystkim jednak inspirowała do odkrywania Bożego piękna w otaczającym świecie.

2012-11-19 12:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję