Reklama

Kościół

Tydzień Laudato si’ w Polsce

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

Choć mija już dziewięć lat od opublikowania encykliki “Laudato si’” jej treść ani trochę się nie zdezaktualizowała. Wręcz przeciwnie. “Napisany w odpowiedzi na współczesny kryzys ekologiczny, w rzeczywistości dokument ten pokazuje, że nie mamy do czynienia z wyizolowanym problemem środowiskowym, ale z bardzo szerokim kryzysem społeczno-ekologicznym, u którego podstaw leży kryzys moralny i duchowy ludzkości.“ - mówi KAI Piotr Abramczyk, prezes Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska.

- Czy sprawy mają się lepiej niż 9 lat temu? Bynajmniej. Wystarczy spojrzeć na objawy środowiskowe - np. klimat. Ostatnie dziesięć miesięcy biło wszelkie rekordy pod względem średnich temperatur globu, a ekstrema pogodowe w różnych zakątkach świata pochłonęły setki, jeśli nie tysiące ofiar. Tymczasem nie dość, że nie ma woli politycznej, by zareagować na ten stan rzeczy i zwalczać przyczyny problemu, to jeszcze z premedytacją szerzona jest dezinformacja - i w efekcie tak istotny problem zamiast nas łączyć w poszukiwaniu rozsądnych i sprawiedliwych rozwiązań, to dzieli. Jest to tym bardziej smutne, że postawy takie reprezentuje wielu chrześcijan - a przecież to my, motywowani wiarą, powinniśmy dążyć do najwyższych standardów moralnych! - dodaje Abramczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

“Ziarna nadziei”

“Ale jest nadzieja - i właśnie jej poświęcony jest tegoroczny Tydzień Laudato si’” - mówi Magdalena Kadziak, dyrektorka programowa i koordynatorka programu Zielone Parafie. “Upatrujemy ją przede wszystkim w Jezusie, który zbawił ten świat, ale chcemy też pokazać, a w zasadzie wydobyć na światło dzienne ludzi, którzy choć często niezauważeni - swoją pracą, postawą i gestami - zasiewają swoiste ziarna nadziei w tym świecie” - dodaje.

Papież Franciszek zauważa siłę takich działań. W “Laudato si’” pisze, że rzucają one w społeczeństwie “ziarno dobra, które zawsze owocuje, niezależnie od tego, co można naocznie stwierdzić. Zapoczątkowują one w łonie tej ziemi dobro, które ma zawsze tendencję do rozprzestrzeniania się, czasami niedostrzegalnie. Ponadto praktyka tych zachowań przywraca nam poczucie godności, prowadzi ku doskonalszej głębi egzystencjalnej, pozwala nam doświadczyć tego, że warto iść przez ten świat”.

Reklama

W adhortacji “Laudate Deum” przeczytamy ponadto, że wysiłki “by mniej zanieczyszczać, ograniczać ilość odpadów, mądrze konsumować, tworzą nową kulturę” i przyczyniają się do “poważnych procesów transformacji działających z głębi społeczeństwa.”

- Przykładem takiego “ziarna nadziei” jest dla mnie i mieszkańców naszej kamienicy Pan Janek, mój sąsiad. Pan Janek wszędzie chodzi na pieszo. Choć wciąż pracuje zawodowo zawsze ma czas, by dbać o nasze śródmiejskie podwórko. Grabi liście, zamiata, sadzi rośliny. Powiedział mi, że kiedyś założył partię "Czyń Dobro" i każdy może do niej dołączyć - nie trzeba legitymacji ani zebrań partyjnych, wystarczy czynić dobro. On na co dzień, w drobnych rzeczach jest właśnie takim dobro - czyńcą. Jego uśmiech i miłe słowo są bezcenne! - mówi Joanna Zatylna ze Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Dołącz do akcji Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska

W ramach tegorocznego Tygodnia Laudato si’ Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska kieruje zaproszenie do każdej i każdego z nas: wydobądźmy na światło dzienne nasze dobre praktyki, mniejsze i większe gesty miłości, czy postawy, które praktykujemy, aby podejmować troskę o świat i ludzi wokół nas. Zachęcamy do przesłania na na adres ruchu krótkich historii - swoich lub innych ludzi, których widzimy, podziwiamy, a którzy może pozostają takimi “niewidzialnymi ekologami”. Będziemy te historie i zdjęcia publikować w naszych mediach społecznościowych - by dawać dobry przykład i promować kulturę troski, by pokazywać że jest nas wielu i by przywracać nadzieję. Ponadto w intencji wszystkich bohaterów tych historii pomodlimy się na specjalnej Mszy Świętej z biskupem 31 maja.

Dodatkowe informacje i adres do wysyłki znajdują się na stronie Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska: katolicydlasrodowiska.pl. Tam też umieszczone są inne materiały pomocne w celebracji Tygodnia Laudato si’, m.in. modlitwa wiernych czy specjalna refleksja z modlitwą do wykorzystania podczas nabożeństw majowych.

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania do wizyty papieża w Nagasaki

[ TEMATY ]

Japonia

papież Franciszek

pl.wikipedia.org

W związku ze spodziewaną w listopadzie br. wizytą papieża Franciszka w Nagasaki, władze miasta rozpoczęły już przygotowania do tej wizyty.

W Parku Pokoju, niedaleko „punktu zero”, w którym nastąpił wybuch atomowy 9 sierpnia 1945 r. (w jego wyniku zginęło ok. 74 tys. osób), rozpoczęto prace nad odnowieniem Statuy Pokoju. Wysoka na 9,7 m rzeźba przedstawia siedzącego mężczyznę z jedną ręką wzniesioną ku niebu, a drugą błogosławiącą mieszkańców miasta. Autorem rzeźby jest Japończyk Seibo Kitamura. Została ona umieszczona w parku w 1955 r. i co jakiś czas wymaga prac restauracyjnych. Polegają one zwłaszcza na umieszczeniu na rzeźbie nowej warstwy niebieskiej farby oraz na naprawie rys i pęknięć. Ostatnio tego rodzaju prace prowadzone były w 1999 r.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Na konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu się synodu diecezjalnego podane zostało, że czas trwania to ok. 2 lata. Co zatem wydarzy się w tym czasie?

CZYTAJ DALEJ

Matko Boża Kalwaryjska, módl się za nami...

2024-05-18 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Ks. Mariusz Michalski

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej (w nowej sukni) w Kalwarii Pacławskiej

Wyrazem nieprzerwanego i wciąż żywego kultu, a jednocześnie największym religijnym wydarzeniem w XIX – wiecznej Galicji, była uroczysta koronacja obrazu w 1887 roku. Inicjatorem uroczystości był kardynał Albin Dunajewski, administrator diecezji krakowskiej.

Rozważanie 19

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję