Reklama

Niedziela Wrocławska

Klasztor Księgi Henrykowskiej

Prosimy Ducha Świętego o jedność

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Biskup Jacek Kiciński CMF

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zanim rozpoczęła się Msza święta poświęcony został sztandar jednej z kopalń bazaltu. Wprowadzając w Liturgię, ks. Krzysztof Hajdun, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy zaznaczył, że pielgrzymka rozpoczęła się już dzień wcześniej, kiedy to wyruszyła piesza pielgrzymka do Henrykowa. Rozpoczęła się o godz. 7:00 Mszą świętą w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, a następnie uczestnicy udali się do Borowa i stamtąd pieszo przeszli ponad 30 km do Henrykowa. - Dziś obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też podczas tej Mszy świętej prosimy, aby Duch Święty uświęcał nasze serca, umysły, pracę, rodziny i naszą Ojczyznę - zaznaczył ks. Hajdun, zachęcając do wspólnej modlitwy za ludzi pracy oraz witając wszystkich przybyłych gości oraz poczty sztandarowe.

W homilii bp Jacek Kiciński nawiązał do słów św. Pawła i porównania dążeń ciała i ducha. - Doświadczamy pewnego rozdarcia ze sfer duchowym i cielesnych. Od momentu grzechu rajskiego, gdy człowiek postawił się w miejsce Boga toczy się walka pomiędzy sferą ciała i ducha. Gdy człowiek zapomina o swoim Stwórcy wówczas człowiek zatapia się w doczesności, a wtedy mieć zaczyna górować nad być i w takiej rzeczywistości następuje powolny proces materialistycznego patrzenia na życie, świat i drugiego człowieka. Dlatego człowiek duchowy myśli duchowo a cielesny cieleśnie - zaznaczył bp Jacek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części hierarcha podkreślił potrzebę jedności pomiędzy pracownikiem a przełożonym, jedności w rodzinie i relacjach międzyludzkich, ale także biskup zaznaczył potrzebę odkrywania Pana Boga, której owocem będzie podjęcie dialogu i poszukiwanie rozwiązań, które będą nie tylko oświecone umysłem ludzkim, ale także oświecone Bożą pomocą.

Reklama

W nawiązaniu do wydarzeń z Wieczernika, gdzie na Apostołów i obecne tam Maryją i innymi kobietami, bp Kiciński wskazał na potrzebę wezwania Ducha Świętego, bo On prowadzi do jedności i pomaga mówić jednym językiem, gdy jesteśmy poróżnieni.- Jesteśmy tutaj, aby prosić o język serca, który jest językiem miłości i z niego rodzi się wzajemny szacunek, zrozumienie, empatia i wzajemność.

Na zakończenie biskup Jacek zachęcił do modlitwy o jedność - Gdy Duch Święty wypełni nasze serca wówczas zagości w nas miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość,, dobroć, łagodność, wierność, opanowanie - nauczał biskup, zaznaczając, że dziś rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. - Niech ten dzień będzie jednym wołaniem o dar jedności dla naszej Ojczyzny i naszych serc.

2024-05-19 12:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Nykiel przyjął święcenia biskupie w Watykanie

Powołanie jest wezwaniem, aby mieć zawsze to samo spojrzenie Pana – spojrzenie uważne na każdego brata i siostrę. „To spojrzenie, którego mogłeś się dobrze nauczyć podczas lat posługi w Penitencjarni Apostolskiej i które teraz będziesz mógł wesprzeć łaską stanu właściwą dla sakramentu święceń udzielonego ci w pełni dzisiaj” - powiedział kard. Mauro Piacenza, w homilii, zwracając się do ks. Krzysztofa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, który przyjął święcenia biskupie w Watykanie.

„Dla was jestem biskupem, a z wami chrześcijaninem”

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał

2024-06-21 07:10

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Mat.prasowy

Czy wiesz, że pszczoły potrafią precyzyjnie wskazać drogę do nektaru tańcem, a gołębie zawsze odnajdują drogę do domu, nawet po podróży na tysiące kilometrów? W tym odcinku odkryjemy niezwykłe historie z natury, które pokazują, jak Bóg jest obecny w każdym aspekcie stworzenia. Zastanowimy się nad tym, jak przyroda świadczy o Jego mądrości i miłości.

- Fascynujące fakty o zwierzętach i ich zachowaniach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: w chwilach trudnych powierzmy siebie Jezusowi

2024-06-23 12:14

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Vatican Media

Do powierzenia siebie Jezusowi, gdy przeżywamy trudności zachęcił papież w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 4,35-41), ukazującego Pana Jezusa uciszającego burzę na Jeziorze Tyberiadzkim. Wyjaśnił, że postawa Jezusa, który śpi zachęca uczniów do większej wiary i odwagi, by potrafili stawić czoła wielu innym wyzwaniom i nieść Ewangelię wszystkim narodom. Podobnie czyni z nami, a my uczymy się przezwyciężać niepewności i wahania, „aby powiedzieć wszystkim, że Królestwo Niebieskie jest obecne, jest tutaj i że z Jezusem u boku razem możemy sprawić, by wzrastało ponad każdą barierą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję