Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie tegorocznego uroczystego spotkania Rycerzy z całej Polski wyróżniono najlepsze rady – wspólnoty lokalne działające przy parafiach – oraz ich tegoroczne dzieła. Specjalną nagrodą za działalność odznaczono wspólnotę Rycerzy z Jastrowia (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), którzy od chwili powstania w 2020 roku regularnie niosą pomoc miejscowemu zgromadzeniu Sióstr Opatrzności Bożej, a także grupę Rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego, która zorganizowała festyn parafialny połączony z Marszem dla Życia i wystawą pro-life. Pozostałe nagrody otrzymali także Rycerze z Wrocławia za promocję Zakonu na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie niedawnego wydarzenia, a także rada Rycerzy z Ostrowi Mazowieckiej za zorganizowanie festynu rodzinnego w swojej parafii.

Rycerze Kolumba

„Nagrody Rady Stanowej za działalność programową to szczególne i zaszczytne wyróżnienie dla rad, które potrafią dostrzec potrzeby w swoim środowisku lokalnym, w swoich parafiach, a jednocześnie są inspiracją dla innych” – wyjaśnił Dyrektor ds. Programowych Rycerzy Kolumba w Polsce Marcin Piętak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tradycyjnie w czasie Konwencji Rycerze Kolumba przyznają także nagrodę dla Rodziny Roku. Tym razem w uznaniu szczególnego świadectwa wiary i zaangażowania w życie parafii wyróżniona została rodzina Rycerza Kolumba z Suwałk, Grzegorza Snarskiego i jego żony Wioli. Państwo Snarscy stracili dwoje dzieci – jedno przed narodzeniem, drugie zaledwie kilkanaście dni po nim. Powodowani troską o innych pogrążonych w smutku rodziców, a także inspirowani własnym trudnym doświadczeniem organizują w parafialnym kościele uroczyste nabożeństwa żałobne połączone z pochówkiem dzieci martwo urodzonych. Motywowana postawą swojego Brata w Rycerstwie, w celebrację regularnie włącza się lokalna rada Rycerzy Kolumba.

„W sposób szczególny na nasz wybór wpłynęła ich otwartość na życie oraz zwrócenie uwagi na trudne doświadczenie związane z dziećmi utraconymi” – wyjaśnił Delegat Stanowy Krzysztof Zuba, przywódca Rycerzy w Polsce. „Bardzo ważne jest świadectwo, które rodzina daje na forum publicznym, również w mediach, i to, że pomaga innym poradzić sobie z tą sytuacją, znajdując pocieszenie również w modlitwie” – dodał.

Reklama

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

Rycerze Kolumba

Konwencję Stanową swoją obecnością zaszczycili hierarchowie: bp Jan Piotrowski, abp Mieczysław Mokrzycki, abp Stanisław Gądecki, a także abp Wacław Depo – Kapelan Stanowy, duszpasterz polskich Rycerzy – który sprawował uroczystą mszę św. rozpoczynającą Konwencję.

„142 lata temu w czasach ciężkiej pracy duszpasterskiej, by założyć Rycerzy Kolumba w Zasadach Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa, ks. Michael był niesprawiedliwie krytykowany nawet przez współbraci kapłanów uważających, że jego projekt był zagrożeniem dla przyszłości Kościoła” – przypomniał w homilii abp Depo, odwołując się do postaci założyciela Rycerzy Kolumba, błogosławionego Michaela McGivneya.

„Odpowiedzią ks. Michaela nie była złość ani odwet przy pomocy innych oskarżeń, ale stała determinacja i skupienie oraz pewność wynikająca z wiary, że jeśli jest taka wola Boga, to Rycerze osiągną sukces przekraczający granicę czasu i miejsca. I my jesteśmy dzisiaj tego świadkami!” – podkreślił Metropolita Częstochowski. „Przenikała go świadomość (…), że postawą chrześcijan jest postawa bojowego zmagania. Jest ona konieczna do tego, aby społeczeństwo miłować w prawdzie, ofiarnie mu służąc, i odkryć piękno i sens wiary w Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela” – dodał.

W czasie Konwencji Rycerze wybrali również swoje władze, tzw. Radę Stanową – grupę wolontariuszy zobowiązaną do inspirowania i nadzorowania stałego rozwoju programowego i członkowskiego Rycerzy w Polsce. Szefem Rady Stanowej, Delegatem Stanowym, został wybrany Marek Ziętek ze Słupska, który zastąpi w tej funkcji ustępującego po czterech latach Krzysztofa Zubę z Jadachów (diecezja sandomierska). Delegatowi w jego posłudze pomagać będą: Sekretarz Jacek Pisz z Chwaszczyna (archidiecezja gdańska), Skarbnik Krzysztof Sietczyński z Wrocławia, Radca Dariusz Wolniak z Suchedniowa (diecezja radomska) oraz Kustosz Marcin Piętak ze Skarżyska Kościelnego (diecezja radomska). Skład Rady Stanowej uzupełnia Były Delegat Stanowy Krzysztof Zuba oraz Kapelan Stanowy abp Wacław Depo.

Podziel się cytatem

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od prawie 20 lat i liczą niemal 8 tysięcy członków działających w blisko 300 parafiach na terenie 33 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba. 1 lipca 2024 roku w tej funkcji zastąpi go wybrany na tegorocznej Konwencji w Licheniu Marek Ziętek. Duszpasterzem, Kapelanem Stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce, jest Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

2024-05-20 12:56

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Królowej Jadwigi

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

diecezja kielecka

Parafia św. Jadwigi w Kielcach

archiwum parafii

Rycerze Kolumba z par. św. Jadwigi Królowej w Kielcach

Rycerze Kolumba z par. św. Jadwigi Królowej w Kielcach

Święta Królowa jest patronką Rady Rycerzy Kolumba z kieleckiej parafii pod jej wezwaniem. Jak przystało na rycerzy, wpierają potrzebujących i pomagają Proboszczowi w działaniach duszpasterskich.

W przedświątecznym czasie rycerze mają wiele pracy. Trzeba dotrzeć do 15 tys. parafian z życzeniami i opłatkiem. To już tradycja, ale i wielkie wyzwanie logistyczne. Wizytom towarzyszy wiele wzruszeń. - Niejednokrotnie osoby, które odwiedzamy, to schorowani, samotni seniorzy, którzy nie wychodzą z domów.

CZYTAJ DALEJ

104 lata temu Karol Wojtyła otrzymał sakrament chrztu św.

2024-06-20 07:44

[ TEMATY ]

Karol Wojtyła

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, otrzymał sakrament chrztu świętego przy chrzcielnicy w kaplicy Świętej Rodziny w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach 20 czerwca 1920 r. „Trzeba by świętować dzień chrztu nie mniej niż dzień urodzin” – powiedział już jako papież.

„Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła” – powiedział papież Jan Paweł II 16 czerwca 1999 roku przybywając do wadowickiej bazyliki.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o zmniejszeniu liczby godzin religii w szkołach: jestem przeciwny takim działaniom

2024-06-21 09:36

[ TEMATY ]

Prezydent Andrzej Duda

religia w szkołach

PAP/Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda skrytykował w piątek, planowaną przez MEN, redukcję liczby godzin religii w szkołach. "Jestem zdecydowanie przeciwny takim działaniom" - zadeklarował prezydent.

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że MEN rozpoczęło pracę nad redukcją liczby godzin lekcji religii w szkole do jednej godziny tygodniowo. Szefowa MEN podkreśliła, że w tym wymiarze godzin, lekcje religii odbywać się będą od 1 września 2025 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję