Reklama

Ołtarz przekazany Bogu

Wielkie święto przeżywała wspólnota parafii pw. św. Mateusza w Dalikowie w niedzielę 19 lipca. W tym dniu metropolita łódzki abp Władysław Ziółek celebrował w kościele parafialnym Mszę św., podczas której konsekrował nowy ołtarz tej pięknej gotyckiej świątyni. Ksiądz Arcybiskup, dziękując miejscowemu proboszczowi ks. kan. Stanisławowi Wojtyrze za inicjatywę wzniesienia stałego ołtarza, wyraził uznanie dla całej rodziny parafialnej za ofiarną pomoc w realizacji tego dzieła. W liturgii uczestniczyli także: dziekan dekanatu aleksandrowskiego - ks. prał. Norbert Rucki, kapelan Księdza Arcybiskupa - ks. prał. Bartłomiej Rurarz, ceremoniarz biskupi - ks. kan. dr Zbigniew Tracz oraz proboszcz ks. kan. Stanisław Wojtyra. Bardzo licznie przybyli parafianie.
„Ołtarz jest miejscem, gdzie sprawujemy sakramentalną ofiarę Jezusa Chrystusa, gdzie w sposób doskonały uwielbiamy Boga i gdzie dokonuje się nasze odkupienie” - powiedział abp Władysław Ziółek w słowie pasterskim. Wierny lud gromadząc się przy ołtarzu Pańskim posila się chlebem, który z nieba zstępuje i daje życie światu. Stąd też niedzielne uczestnictwo w Eucharystii jest nam wszystkim bardzo potrzebne, byśmy nadawali naszemu życiu właściwy sens i we wszystkich codziennych sprawach potrafili zachować postawę właściwą dla uczniów Jezusa. Otaczając ołtarz, tworzymy jedną wspólnotę dzieci Bożych, patrzących na siebie w duchu braterstwa, solidarności i miłości. Łączy nas bowiem jeden chrzest, nasza wiara i jej wielka tajemnica - Eucharystia.
Obrzędu konsekracji przez modlitwę i namaszczenie dokonał abp Władysław Ziółek. Przekazując ołtarz Panu Bogu, Ksiądz Arcybiskup prosił zarazem o jego uświęcenie.
Błogosławieństwo pasterskie poprzedziła modlitwa miesiąca przed Nawiedzeniem archidiecezji łódzkiej przez Matkę Bożą Jasnogórską w Jej Cudownym Wizerunku. Modlitwie przewodniczył Metropolita Łódzki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z węgli złożonych na ołtarzu w specjalnym naczyniu, a następnie zasypanych kadzidłem, uniósł się dym symbolizujący modlitwy zanoszone przez wiernych do Boga. Po nakryciu białym obrusem ołtarz stał się nie tylko miejscem ofiary eucharystycznej, ale także stołem Pańskim, wokół którego stoją kapłani i wierni, a chociaż spełniają różne funkcje, sprawują pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa oraz spożywają Jego Ciało i Krew. Dlatego ołtarz jako stół uczty ofiarnej jest odpowiednio przygotowywany i ozdabiany. Oświetlenie ołtarza przypomina, że Chrystus jest Światłością, której blaskiem jaśnieje Kościół, a dzięki niemu także cała ludzkość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV do Rycerzy Kolumba: budujcie jedność

2026-08-05 08:10

Vatican Media

Leon XIV zwrócił się do uczestników 144. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w przesłaniu wideo

Leon XIV zwrócił się do uczestników 144. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w przesłaniu wideo

W epoce zbyt często naznaczonej podziałami i ostrą retoryką istnieje wielka potrzeba proroków harmonii – powiedział Papież Leon XIV w przesłaniu do Rycerzy Kolumba zebranych na konwencji w Denver. Zaapelował, by budowali mosty, podejmowali „szczery i pokorny dialog”, dążąc do pojednania przeciwstawnych stanowisk - informuje Vatican News.

W przesłaniu wideo Papież Leon XIV zwrócił się do uczestników 144. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba, odbywającej się w dniach 4–6 sierpnia 2026 r. w Denver w stanie Kolorado. Nawiązując do hasła spotkania – „W Jednym jesteśmy jedno” – skoncentrował się na jedności i miłości, które określił jako „dwie podstawowe zasady” Rycerzy Kolumba.
CZYTAJ DALEJ

Afera szpitalna KO. Lekarz pracował prawie 5 dób bez przerwy w Szpitalu Południowym

2026-08-05 11:02

PAP

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski

Kolejna odsłona afery szpitalnej Koalicji Obywatelskiej. Audyt pokazał dyżury po 48, 60, 72 godziny bez przerwy, a rekord w Szpitalu Południowym wyniósł 110 godzin, czyli prawie pięć dób – poinformował we wtorek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do wyników audytów w miejskich placówkach ochrony zdrowia.

Trzaskowski podzielił wyniki audytu na trzy grupy: problemy całego systemu ochrony zdrowia, nieprawidłowości w zarządzaniu Szpitalem Południowym oraz sprawy, które wymagają zbadania przez prokuraturę.
CZYTAJ DALEJ

Polacy na konwencji Rycerzy Kolumba w Denver

2026-08-05 15:02

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

konwencja

Denver

Vatican Media

Delegacja polska na Najwyższą Konwencję Rycerzy Kolumba w Denver

Delegacja polska na Najwyższą Konwencję Rycerzy Kolumba w Denver

Odbywająca się w Denver 144. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba jest czasem nie tylko pracy, lecz także „braterskiego spotkania, wspólnej modlitwy i wspólnego rozmyślania o przyszłości zakonu” – powiedział Radiu Watykańskiemu - Vatican News Michał Bartoszko, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Spotkanie rozpoczęło się 4 sierpnia uroczystą Mszą św. z udziałem kardynałów, arcybiskupów i biskupów z krajów, w których działają Rycerze Kolumba. Tego samego dnia do uczestników konwencji zwrócił się w przesłaniu wideo Papież Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję