Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne – któż je zgłębi?

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 17-19.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 12 czerwca. Dzień powszedni albo wspomnienie błogosławionych męczenników Antoniego Juliana Nowowiejskiego, biskupa, i Towarzyszy albo wspomnienie błogosławionych męczenników Ludwika Rocha Gietyngiera i Maksymiliana Binkiewicza, prezbiterów i Towarzyszy

• 1 Krl 18, 20-39 • Ps 16 (15) • Mt 5, 17-19

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim».

Różnie reagujemy na zmiany. Jedni czekają, bo mają nadzieję, że po ich wprowadzeniu będzie lepiej, łatwiej. Inni się ich boją, bo „po co zmieniać coś, co jest dobre”. Byli wśród uczniów Jezusa tacy, którzy uważali, że skoro On przyszedł i ogłasza nowe przykazanie o miłości, także do nieprzyjaciół, rezygnując z zasady „oko za oko, ząb za ząb”, to całe wcześniejsze Prawo już nie obowiązuje. Dla nich wystarczy kochać i nic więcej nie trzeba. Byłoby to piękne i prawdziwe, ale… jesteśmy przecież słabi, grzeszni, często egoistyczni i dużo łatwiej nam kochać siebie, a trudniej innych. Dlatego Jezus dziś uczy: dekalog, przykazania Boże nadal obowiązują, dalej są drogowskazami do Boga, nie są i nie mają być zniesione, ale odczytane na nowo. Jezus nie tylko nie znosi przykazań, ale je radykalizuje, wskazując, że w sercu też mogę zgrzeszyć, mimo iż na zewnątrz nic nie zrobiłem. Co to oznacza? Ile razy sobie pomyślałem o kimś źle, ale tego jemu ani o nim nie powiedziałem? Ile razy spojrzawszy na kobietę, mężczyzna pożądał jej, ale nie podjął z nią współżycia? Jak uczy Jeremiasz: „Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne – któż je zgłębi?” (Jr 17, 9), dlatego w Eucharystii, odmawiając akt pokuty, przyznajemy się do grzechów nie tylko mową czy uczynkiem, ale także myślą i zaniedbaniem. Zajrzę dziś do mojego serca, bo tam, oprócz piękna miłości, kryje się sporo niedoskonałości, które też mogę oddać Jezusowi.

Reklama

J.S.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2024-05-15 10:35

Ocena: +30 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak przeżywam każdą Mszę?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 13-35.

Środa, 3 kwietnia. Środa w oktawie Wielkanocy

CZYTAJ DALEJ

Ursula von der Leyen otrzymała raport o stratach wojennych od polskich europosłów

2024-07-17 00:14

[ TEMATY ]

parlament europejski

Ursula von der Leyen

raport o reparacjach

Arkadiusz Mularczyk

Łukasz Brodzik

Europoseł Arkadiusz Mularczyk wręcza Ursuli von der Leyen raport o stratach wojennych

Europoseł Arkadiusz Mularczyk wręcza Ursuli von der Leyen raport o stratach wojennych

Europoseł Arkadiusz Mularczyk, były wiceminister spraw zagranicznych wręczył Ursuli von der Leyen podczas pierwszej sesji Parlamentu Europejskiego nowej kadencji, raport o stratach z II wojny światowej poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. Dokument przygotowany w języku angielskim przewodnicząca Komisji Europejskiej, która stara się o reelekcję, otrzymała do rąk własnych.

Europoseł Mularczyk w rozmowie z portalem niedziela.pl stwierdził, że Polacy muszą walczyć o sprawiedliwość także w Unii Europejskiej, bo obecny rząd Donalda Tuska chce sprawę strat z II wojny światowej sprzedać za - jak to określił - "koraliki". Dodał również, że w poprzedniej kadencji jako wiceminister spraw zagranicznych przekazał oficjalne pismo przewodniczącej Komisji Europejskiej z opisem problematyki i załączonym trzytomowym raportem, ale pozostało ono bez odpowiedzi. Stąd należało przypomnieć Ursuli von der Leyen o całej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Potrzebujemy odpoczynku

2024-07-18 21:14

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co wyróżnia naszego Boga na tle innych? W tym odcinku odkryjmy najpiękniejszą cechę Boga - Jego nieskończoną czułość i troskliwość.

Poznasz historię apostołów, którzy po ciężkiej pracy zostali zaproszeni przez Jezusa na odpoczynek. Zobaczysz, jak mimo zmęczenia, Jezus lituje się nad tłumami ludzi, którzy przyszli do Niego, ucząc nas, że Bóg zawsze ma dla nas czas i współczucie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję