Reklama

Kościół

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra/Facebook

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Spotykamy się u Matki Bożej, żeby tutaj zaczerpnąć sił, żeby patrząc na naszego patrona bł. kard. S. Wyszyńskiego uczyć się od niego miłości do Boga, Matki Najświętszej, do Ojczyzny. Chcemy uczyć się też szacunku do drugiego człowieka, to wszystko jest bardzo potrzebne - powiedziała wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Iwona Czarcińska.

- W tym roku przeżywamy setną rocznice święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd wybór takiego tematu. Chcieliśmy wraz z dziećmi spojrzeć szerzej na powołanie i wybór drogi życiowej, zobaczyć, że każda droga, zawód, są dobre, jeśli prowadzą do Boga - dodała Czarcińska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

- Nikogo nie dziwi, że ta ogólnopolska pielgrzymka od piętnastu lat odbywa się tu, na Jasnej Górze. Bo to z tym miejscem, z Maryją związał swoje życie bł. kard. Wyszyński, patron szkół podstawowych i ponadpodstawowych w naszej ojczyźnie - powiedział w homilii biskup siedlecki.

Przypomniał, że to właśnie tu przybył zaraz po przyjęciu święceń kapłańskich, 5 sierpnia 1924 r., tu zawarł duchową więź i duchową przyjaźń z Maryją, która trwała przez całe jego kapłańskie i biskupie posługiwanie. Od Maryi czerpał wskazówki jaką wybrać drogę dla Kościoła i ojczyzny. Stąd kardynał kierował słowa nadziei i otuchy dla naszych przodków.

Biskup podkreślił, że nauczanie Prymasa jest wciąż aktualne, bo wypływa z Ewangelii. - Aktualność jego nauczania wypływa także z tego, że czasy, w których on żył, czasy ateistycznych wpływów i niechęci do Kościoła, mamy także i dzisiaj. Także dzisiaj promowana jest laickość wychowania, której hasło brzmi, wolność od Boga, wolność od religii.

Biskup zachęcał najmłodszych, by zaufali rodzicom i katechetom, a starszych, by nie poddawali się laickiemu wychowaniu. - Potrzeba dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek, by rodziny były otwarte na Chrystusa, by zapraszać go do rodzin| - mówił.

Reklama

Na koniec biskup przywołał słowa kard. S. Wyszyńskiego skierowane do młodych: „Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! - serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli, jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko” - To wysoka poprzeczka postawiona przez waszego Patrona, bo On wiedział co dla dzieci i młodzieży jest dobre - powiedział bp Gurda.

W Polsce jest ok. 200 placówek oświatowych, które noszą imię kard. Stefana Wyszyńskiego. Jak podkreślali nauczyciele i uczniowie - przyjazd do sanktuarium jest pielęgnowaniem tradycji i pogłębieniem wiedzy o patronie.

- Pielgrzymka to integracja - mamy wspólnego Patrona, do którego możemy się zwracać. Pokazujemy, że jesteśmy dumni z naszego patrona i to, że chcemy dalej z niego brać przykład, poznawać jego historię. Uczniom staramy się przekazywać wartości, które były ważne dla kard. Wyszyńskiego i które są ważne dla nas jako nauczycieli - powiedziała Agnieszka Śledź, dyr. Zespołu Szkół w Świdrach.

- Reprezentujemy szkołę w Leżajsku, jesteśmy szkołą, w której pamiętamy o ważnych wydarzeniach związanych z naszym Patronem i Kościołem. Przyjazd tutaj traktujemy jako pielgrzymkę, jako modlitwę, to jest też takie większe związanie się z Prymasem i dobrze, że mamy takiego patrona - mówiły uczennice Martyna i Alicja.

- Przyjeżdżamy, żeby podziękować Patronowi za jego odwagę i patriotyzm, bo zawsze wspierał ludzi w swoich działaniach - powiedziała Julia z Zespołu Szkół im kard. Wyszyńskiego w Głoskowie.

Reklama

W ramach pielgrzymki w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie panelowe, gośćmi byli zakonnik, bernardyn, o. Klaudiusz Baran, tancerka - Julia Kłosińska i reżyser Jan Sobierajski - twórca m.in. filmu „Powołany”.

Szkoły noszące imię Prymasa Tysiąclecia zrzeszone są w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Kardynała Stefana Wyszyńskiego, działającym przy Instytucie Prymasa Wyszyńskiego.

2024-05-22 20:31

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź do Żołnierzy Niezłomnych: daliście świadectwo w walce o duszę narodu

Daliście świadectwo w tragicznym okresie dla Polski, kiedy chciano się dobrać do duszy narodu - mówił dziś na Jasnej Górze abp Sławoj Leszek Głódź do kombatantów podziemia antykomunistycznego. Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych metropolita gdański przewodniczył Mszy św. podczas pierwszej wspólnej pielgrzymki Żołnierzy Niezłomnych z różnych środowisk. Hierarcha zaapelował w homilii o pamięć i modlitwę za tych, którzy ochronili duszę narodu. Po Mszy odsłonięto tablicę upamiętniającą ich zmagania o wolność.

Publikujemy treść homilii abp. Sławoja Leszka Głódzia wygłoszonej dziś w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze:

CZYTAJ DALEJ

Rzym: ostatnie dni, by zobaczyć Dallego i św. Jana od Krzyża

2024-06-21 20:24

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Rzym

Salvador Dalli

www.vaticannews.va/pl

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Ekspozycja w kościele św. Marcelego przy Via del Corso

Jeszcze tylko przez trzy dni, do 23 czerwca, można podziwiać w Rzymie jeden z najsłynniejszych obrazów Salvadora Dallego oraz jego mistyczny pierwowzór, czyli szkic nakreślony przez św. Jana od Krzyża. Przedstawia on ukrzyżowanie Jezusa, ale w niespotykanej dotąd perspektywie, z góry, jakby z punktu widzenia Boga Ojca. Oba dzieła po raz pierwszy zostały wystawione razem. Można je zobaczyć bezpłatnie w kościele św. Marcelego na via del Corso.

Mottem tej niezwykłej wystawy są słowa, które usłyszał św. Jan od Krzyża, kiedy szybkimi pociągnięciami pióra szkicował ukrzyżowanie Jezusa: „Jeśli pragniesz słowa nadziei, to utkwij swój wzrok tylko na Nim, a znajdziesz więcej niż pragniesz”. Jak mówi Radiu Watykańskiemu kurator wystawy ks. Alessio Geretti, Salvador Dalí zobaczył ten szkic u karmelitanek w Avili w 1948 r. Był to dla niego wielki duchowy wstrząs, który sprawił, że na nowo odkrył piękno wiary katolickiej. Malując Ukrzyżowanego, nie ośmiela się ukazać Jego piękna, bo wie, że przewyższa wszelkie wyobrażenia. Obraz nie jest owocem artystycznej brawury, ale przedstawia to, co św. Jan widział naprawdę w mistycznym uniesieniu.

CZYTAJ DALEJ

Miejsce spotkania i refleksji polskiego środowiska ruchu hospicyjnego

2024-06-22 14:14

archiwum organizatorów

Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

    Dwudniowa konferencja pt. „Służba chorym wyzwaniem dla współczesnego świata” zgromadziła wolontariuszy i pracowników z pozarządowych hospicjów.

    W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach odbyła się w dniach 17 – 18 czerwca br. ogólnopolska konferencja pt. „Służba chorym wyzwaniem dla współczesnego świata” zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Forum Hospicjów Polskich wraz z TPCh Hospicjum im. św. Łazarza, która zgromadziła wolontariuszy i pracowników z pozarządowych hospicjów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję