Reklama

Głos z Torunia

Nowi apostołowie

- Dziś do grona dwunastu apostołów dołączył Chrystus Dawida i Szymona – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas święceń kapłańskich w toruńskiej katedrze.

2024-05-25 13:30

Renata Czerwińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Śmigiel zaznaczył, że choć w dzisiejszych czasach do święceń nie przystępuje, jak dawniej, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu diakonów, jednak nie jest to powód do rozpaczy. - Bóg pokazuje nam nowe perspektywy. Pamiętajmy, że to nie statystyka zbawia ludzi! - zaznaczył. - Misję Chrystusa trzeba pełnić w tych warunkach, w jakich przyszło nam żyć.

Skąd ksiądz ma brać siłę? - Kapłan znajduje pełnię szczęścia, kiedy bez reszty oddaje się tym, którzy zostali mu powierzeni. Jeżeli szuka szczęścia gdzieś indziej, jeżeli dąży tylko do swojej wielkości, przegrywa – wyjaśnił Pasterz diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodał również, że w kapłaństwie trzeba być gotowym na rożne sytuacje, więc „formacja duchownego trwa nie tylko w seminarium, ale ma charakter ciągły.  Jesteśmy słabymi ludźmi, ale Bóg nasze słabości potrafi przekuć na talenty".

Reklama

Życiodajnym źródłem dla kapłanów będzie „przygotowywanie się do głoszenia Słowa Bożego, wyjaśnianie Pisma, głoszenie nauki w porę i nie w porę”, ale także sprawowanie Eucharystii z należnym pietyzmem. - Kapłan nabiera sił na Mszy św., bo wtedy spotyka się z żywym Bogiem - mówił bp Śmigiel. Przypomniał również o darze, jakim jest sakrament spowiedzi.

Po homilii diakoni złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa pasterzowi diecezji. Wierni modlili się w litanii do wszystkich świętych - także pochodzących z diecezji toruńskiej - w intencji przyszłych prezbiterów. Ksiądz biskup wraz z kapłanami nałożył ręce na diakonów. Następnie po modlitwie konsekracji diecezja toruńska otrzymała dwóch nowych kapłanów – ks. Dawida i ks. Szymona.

Neoprezbiterzy nałożyli szaty kapłańskie, otrzymali namaszczenie rąk olejem, a później po raz pierwszy uczestniczyli w sprawowaniu Eucharystii.

Po Mszy św. nadszedł czas radosnych życzeń od rodziny i przyjaciół.

Neoprezbiterzy zostaną posłani do następujących wspólnot: ks. Dawid Szczodrowski – parafia Chrystusa Króla w Toruniu, ks. Szymon Stawicki – parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany proboszczowskie i na urzędzie rektora WSD "Hosianum" w Olsztynie

2024-06-18 15:31

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Graziako

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński dokonał zmian personalnych w archidiecezji warmińskiej w 2024 roku. Zmiany będą obowiązywać od 1 lipca 2024 roku.

Zmiany proboszczowskie i na urzędzie rektora WSD "Hosianum" w Olsztynie

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Halina Bortnowska, filozof, teolog i publicysta

2024-06-19 12:53

[ TEMATY ]

śmierć

Halina Bortnowska

Wikipedia

W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska, filozofka, teolożka, publicystka, uczestniczka ruchu ekumenicznego. Współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce, była także współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Halina Bortnowska urodziła się w 1931 roku w Toruniu, ale szkołę podstawową skończyła w 1944 roku w Warszawie. W trakcie Powstania Warszawskiego została deportowana do niemieckiego obozu pracy. W późniejszych latach uczestniczyła w projektach Akcji Znaków Pokuty polegających na porządkowaniu ruin w Polsce (Oświęcim) i Niemczech (Drezno), była animatorką projektów upamiętnienia ofiar getta warszawskiego, Jedwabnego i Srebrenicy. Angażowała się również w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

2024-06-19 16:00

[ TEMATY ]

księża

zmiany personalne

dekrety 2024

Monika Jaworska

Księża otrzymali dekrety

Księża otrzymali dekrety

Prezentujemy zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej.

Proboszczowie/Administratorzy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję