Reklama

Niedziela Świdnicka

Jaworzyna Śląska. Miejsce pamięci i modlitwy dla rodzin po stracie dziecka

Na cmentarzu komunalnym w Jaworzynie Śląskiej odsłonięto Pomnik Dziecka Utraconego. Miejsce to ma być przestrzenią pamięci, modlitwy i wsparcia dla rodzin po stracie dziecka.

2024-05-25 20:30

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Jaworzyna Śląska

pomnik dziecka utraconego

ks. Mirosław Benedyk

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

Odsłonięcie Pomnika Dziecka Utraconego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomnik jest efektem pięcioletnich starań grupy osób, które zbierały fundusze na ten cel.

Pomoc i wsparcie

- Głównym celem budowy pomnika jest pomoc tym, którzy przeżyli tragedię śmierci własnego dziecka, a z różnych przyczyn nie mogli go pochować. To miejsce ma być widocznym znakiem ich tęsknoty za utraconym, często niepoznanym, nieutulonym dzieckiem, czasami jedyną pamiątką - tłumaczyła Dorota, jedna z wolontariuszek. - Jednocześnie chcieliśmy stworzyć przestrzeń, by mogli wspominać, pomodlić się, złożyć kwiaty czy zapalić znicz, ale też, patrząc z punktu widzenia terapeutycznego, chcieliśmy stworzyć miejsce, które pomoże przeżywać kolejne etapy żałoby i podejmować próby pogodzenia się z tym, czego doświadczyli – dodała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Dziecka Utraconego przez pięć lat nie tylko przygotowywał pomnik, ale także prowadził działania informacyjne. - To był nasz drugi cel: chcieliśmy poruszać temat straty dziecka oraz pomocy rodzicom oraz rodzinom w przestrzeni publicznej. Choć temat jest trudny i bolesny, niestety, jest powszechny. Nie każdy wie, co zrobić w sytuacji poronienia, czy są możliwości pochówku, jakie ma się prawa. Dzięki wsparciu ogólnopolskiego portalu poronilam.pl rozdawaliśmy ich biuletyny informacyjne oraz ulotki z numerem telefonu zaufania dla rodziców po stracie. Organizowaliśmy również cykliczne Eucharystie za rodziców i rodziny po stracie, otaczając ich modlitwą - relacjonowała Joanna zaangażowana z zbiórkę środków.

Modlitewna pamięć

Odsłonięcie pomnika odbyło się w sobotę 25 maja, a dokonali TEGO członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Dziecka Utraconego. Uroczystego poświęcenia dokonał bp Marek Mendyk

Reklama

- Pamiętajmy o tych, którzy utracili dziecko. Pamiętajmy także o tych, którzy przeżywają ogromną traumę, pamiętając o dzieciach, które odeszły również w późniejszym wieku. Módlmy się za nasze rodziny. Módlmy się także za nas samych, za tych, których kochamy, i za tych, których kochamy jeszcze za mało – zachęcał bp Mendyk.

- Najczulszy Ojcze, Ty zawsze jesteś z nami, zarówno w dniach obfitości, jak i w chwilach trudnych doświadczeń. Niech Twoje hojne błogosławieństwo koi serca tych, którzy utracili swoje dzieci. Spójrz miłosiernie na wszystkich członków rodziny przez orędownictwo Maryi Matki Bolesnej, która patrzyła bezradnie na śmierć swojego Syna. Prosimy Cię, oświeć ich wiarę, daj ich sercom nadzieję i obdarz ich życie pokojem. Pokornie prosimy, pobłogosław ten pomnik dziecka utraconego, będący wyrazem pamięci i bólu rodzin, które doświadczyły tej straty, oraz niezawodnej nadziei na to, że pewnego dnia wszyscy będziemy żyli z Tobą, Twoim Synem Jezusem Chrystusem i Duchem Świętym – modlił się pasterz diecezji świdnickiej, następnie kropiąc wodą święconą pomnik.

- Mamy nadzieję, że to miejsce pomoże tym rodzicom przeżywać etapy żałoby i podejmować próby pogodzenia się z tym, czego doświadczyli – powiedziała Justyna Dochniak, która wraz z mężem Pawłem bardzo mocno zaangażowała się w to dzieło.

Następnie w pobliskiej sali sportowej szkoły podstawowej odbyła się prelekcja Anety Rams, terapeutki NEST, której tematem była pomoc osobie w żałobie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotograficzna “NieUtraceni” tarnowskiej Fundacji Opes139, która w symboliczny sposób ukazuje tęsknotę i miłość osób do swoich utraconych dzieci.

Tego samego dnia wieczorem w kościele parafialnym w Jaworzynie Śląskiej, Mszy Świętej w intencji rodziców i ich rodzin, które straciły dzieci, a także za wszystkich darczyńców pomnika, przewodniczył bp Mendyk. Hierarcha podziękował za powstanie pomnika, szczególnie Państwu Dochniakom za ich zaangażowanie. Podkreślił, że pomnik ten jest miejscem refleksji i symbolem tęsknoty rodziców za utraconymi dziećmi, wyrażając jednocześnie szacunek dla ludzkiego życia od momentu poczęcia. W obliczu cywilizacji śmierci, stworzenie takiego miejsca ma historyczne znaczenie, uwrażliwiając na dar przyjęcia każdego życia i będąc miejscem modlitwy dla rodzin dzieci nienarodzonych.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizujemy czy tylko sakramentalizujemy?

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

bierzmowanie

Monika Łukaszów

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Przygotowując do sakramentu bierzmowania, ewangelizujemy i rozwijamy wiarę, czy też po prostu sakramentalizujemy? Jeśli to drugie, to aplikujemy sakrament i na tym się kończy. Tymczasem trzeba podjąć problem przygotowania młodzieży do odważnego przyjęcia Jezusa jako Pana i Boga – powiedział KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Wskazania dotyczące przygotowań do sakramentu bierzmowania biskupi omawiali w środę na 374. zebraniu plenarnym Episkopatu.

Chodzi o to, by określić minimum przygotowania do sakramentu bierzmowania. – Bój toczy się o dwa punkty: czy ewangelizujemy, stawiamy wymagania, budzimy i rozwijamy wiarę? Czy po prostu sakramentalizujemy? – powiedział bp Mendyk.

CZYTAJ DALEJ

Maria Teresa Carloni. Bilokacje i tajne misje papieskie

2024-06-20 21:03

[ TEMATY ]

Bilokacja

Maria Teresa Carloni

Adobe Stock

Pokutuje opinia, że kobiety w Kościele stanowią tylko dodatek do supremacji mężczyzn. A tymczasem to właśnie kobiety nawracały papieży, to niewiasty otrzymywały wielokrotnie więcej informacji z niebieskich źródeł niż faceci.

To one potrafiły się kontaktować z duszami czyśćcowymi, czy mając talent bilokacji ratowały więźniów na Syberii, wykonywały tajne papieskie misje wykorzystując swoje nadnaturalne umiejętności. 

CZYTAJ DALEJ

Zobaczyć człowieka

2024-06-20 19:51

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

Zielona Góra

Światowy Dzień Uchodźcy

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Katarzyna Krawcewicz

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkurs dla dzieci "Mój drugi dom"

W trakcie festynu rozstrzygnięto konkurs dla dzieci

Diecezjalna Caritas zorganizowała 20 czerwca w Zielonej Górze festyn z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

- Chcemy dziś mocno zauważyć osoby, które są uchodźcami, ale nie od tej strony deklaratywnej – chcemy zobaczyć człowieka potrzebującego pomocy – wyjaśnia ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Ludzie z różnych powodów uciekający ze swoich krajów, zatrzymują się m.in. w naszym województwie, w naszej diecezji. Ważne jest, żeby dziś zobaczyć, że jesteśmy razem. To też jest sygnał dla społeczeństwa, że jesteśmy otwarci na współpracę i tej współpracy potrzebujemy. Potrzebujemy wspólnej obecności w mądrym pomaganiu uchodźcom, żeby ich zabezpieczyć, na ile możemy – czy to w bezpiecznym powrocie do ojczyzny, czy w funkcjonowaniu w nowym miejscu na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję