Reklama

Niedziela w Warszawie

Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

Kard. Kazimierz Nycz wręczył dekrety nowym proboszczom, z których jednego skierował do nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach. Mianował też nowego dyrektora Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek w Konstancinie-Jeziornie.

2024-05-27 08:37

[ TEMATY ]

zmiany personalne

Archidiecezja Warszawska

Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na uroczystości zabrakło nowego proboszcza parafii św. Tomasza, ks. Eryka Czarneckiego, który odbierze dekret w późniejszym terminie.

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz podpisali się pod dekretami. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W słowie do odchodzących i nowych proboszczów kard. Nycz nawiązał do święta Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, ustanowionego “na styku pontyfikatów Benedykta XVI i Franciszka”.

– Uważali, że rzeczą niesłychanie ważną jest przypomnienie, że najwyższym kapłanem w Kościele jest Jezus Chrystus. Po to, żebyśmy sobie uświadomili, że uczestnictwo w tym jedynym kapłaństwie Jezusa jest podstawowe i pierwsze, a na tej kanwie Bóg powołuje niektórych, aby uczestniczyli w tym kapłaństwie w sposób specjalny, służąc całemu ludowi Bożemu, aby był bardziej kapłański – podkreślił metropolita warszawski.

Przed zaprzysiężeniem nowych proboszczów, metropolita warszawski podziękował księżom, którzy odchodzą na emeryturę. – Nie ma emerytury od kapłaństwa, jest emerytura od pełnionej funkcji. Księdzem się jest do końca życia. I spełnia się posługę głoszenia Słowa, sprawowania sakramentów i posługę miłości dopóki siły pozwalają. Zdaję sobie sprawę, jak to jest być 20-30 lat proboszczem, budować kościół. Bądźcie docenieni przez ludzi i waszych następców za dzieło, które zrobiliście w Kościele warszawskim – mówił.

Kard. Nycz wyjaśnił również, dlaczego zdecydował się na zmiany w trzech dużych parafiach, w których rozwinięta jest Droga Neokatechumenalna. To parafie: św. Augustyna, św. Tomasza i NMP Matki Kościoła. – Nie chciałem, aby zmarnował się jakikolwiek okruch tego co jest, a są parafie, gdzie tych wspólnot jest kilka, ale też kilkanaście. Postanowiłem wybrać takich ludzi, którzy zapewnią tę ciągłość dobrych doświadczeń z grupami, ruchami wtajemniczający, takimi jakimi jest m.in. Droga Neokatechumenalna – powiedział.

Reklama

– Zależy mi, aby zachować dwutorowość tych parafii, to znaczy, gdzie trzeba uwzględnić, że nie wszyscy muszą być w neokatechumenacie i być do niego przekonani. Jest druga część parafii, która zasługuje, aby ją w pełni, dobrze obsłużyć duszpasterstwem innych grup i wspólnot. I o tę dwutorowość proszę – mówił kard. Nycz. – Otrzymujecie nie tyle parafię, ale zadanie. Czynienie Kościoła to zadanie podstawowe.

ZMIANY PERSONALNE DUCHOWIEŃSTWA W ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ

Księża odchodzący z pełnionych funkcji:

Ks. prałat dr Andrzej Gałka, dotychczasowy rektor kościoła św. Marcina w Warszawie mianowany kapelanem Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w Rabce Zdroju, w archidiecezji krakowskiej.

Ks. kanonik Grzegorz Jankowski, dotychczasowy proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach, w dekanacie laseckim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w parafii św. Ojca Pio, w dekanacie ursynowskim, jako rezydent.

Ks. kanonik Ryszard Kania, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej, w dekanacie wareckim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

Ks. prałat Walenty Królak, dotychczasowy proboszcz parafii św. Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Kiełpinie.

Ks. prałat dr Henryk Małecki, dotychczasowy proboszcz parafii św. Tomasza w Warszawie, w dekanacie ursynowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. prałat Andrzej Perdzyński, dotychczasowy proboszcz parafii Narodzenia NMP w Komorowie, w dekanacie pruszkowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Ks. prałat Jan Zieliński, dotychczasowy proboszcz parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, przechodzi na emeryturę z zamieszkaniem w tej parafii, jako rezydent.

Reklama

Nominacje na urząd proboszcza:

Ks. Krzysztof Adamski, dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia NMP w Komorowie, w dekanacie pruszkowskim, mianowany proboszczem tej parafii.

Ks. Eryk Czarnecki, dotychczas posługujący w Stanach Zjednoczonych, mianowany proboszczem parafii św. Tomasza w Warszawie, w dekanacie ursynowskim.

Ks. prałat Bogusław Jankowski, dotychczasowy dyrektor Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornie, mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Meksyku w Laskach, w dekanacie laseckim.

Ks. prałat dr Dominik Koperski, dotychczasowy proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu, w dekanacie raszyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Augustyna w Warszawie, w dekanacie wolskim.

Ks. prałat dr Piotr Odziemczyk, dotychczasowy wicekanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz rezydent parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, w dekanacie mokotowskim, mianowany proboszczem tej parafii, przy zachowaniu zadań delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Ks. kanonik Sławomir Opaliński, dotychczasowy rezydent parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Warszawie, w dekanacie ursuskim, mianowany rektorem kościoła św. Marcina w Warszawie, przy zachowaniu funkcji zastępcy dyrektora Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Ks. dr Andrzej Pawlak, mianowany proboszczem parafii św. Bartłomieja Apostoła w Rybiu, w dekanacie raszyńskim.

Ks. Marcin Piecyk, dotychczasowy wikariusz parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach, w dekanacie konstancińskim, mianowany dyrektorem Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowego “Dobry Zakątek” w Konstancinie-Jeziornie.

Ks. Artur Ściana, dotychczasowy wikariusz parafii św. Anny w Piasecznie, w dekanacie piaseczyńskim, mianowany proboszczem parafii św. Jana Chrzciciela w Zbroszy Dużej, w dekanacie wareckim.

Ks. Tomasz Paśko, dotychczasowy wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Starych Babicach, w dekanacie laseckim, mianowany proboszczem nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja warszawska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-05-28 11:04

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Dziewięciu neoprezbiterów wyświęconych 25 maja 2024 roku zostało posłanych na pierwsze parafie, gdzie będą wikariuszami. Dekrety wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

NEOPREZBITERZY 2024

CZYTAJ DALEJ

Ks. Nykiel przyjął święcenia biskupie w Watykanie

Powołanie jest wezwaniem, aby mieć zawsze to samo spojrzenie Pana – spojrzenie uważne na każdego brata i siostrę. „To spojrzenie, którego mogłeś się dobrze nauczyć podczas lat posługi w Penitencjarni Apostolskiej i które teraz będziesz mógł wesprzeć łaską stanu właściwą dla sakramentu święceń udzielonego ci w pełni dzisiaj” - powiedział kard. Mauro Piacenza, w homilii, zwracając się do ks. Krzysztofa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej, który przyjął święcenia biskupie w Watykanie.

„Dla was jestem biskupem, a z wami chrześcijaninem”

CZYTAJ DALEJ

Z krzyżem na krańce świata

2024-06-23 19:22

Marzena Cyfert

Troje salezjańskich wolontariuszy otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej

Troje salezjańskich wolontariuszy otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej

Troje wolontariuszy z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu we Wrocławiu otrzymało krzyże misyjne w katedrze wrocławskiej. Dominika Szwabowicz uda się na misję do Nigerii, Ela Kaczkowska do Etiopii a Kuba Zawada do Sierra Leone.

Eucharystii, podczas której nastąpiło rozesłanie, przewodniczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej. Homilię wygłosił ks. Jerzy Babiak, prezes SWM we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję