Reklama

Niedziela Lubelska

Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie

Przyjaciele seminarium

2024-05-28 06:27

Agnieszka Marek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbyło się doroczne spotkanie Towarzystwa Przyjaciół Seminarium.

Przyjaciele seminarium modlą się w intencji powołań do kapłaństwa, a także wspomagają materialnymi ofiarami działalność placówki. Raz w roku gromadzą się w gościnnych progach seminarium na modlitwie i integracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tym razem spotkanie rozpoczęła Msza św., celebrowana pod przewodnictwem ks. Wojciecha Rebety. Oprawę Liturgii przygotowali alumni oraz seminaryjna schola gregoriańska pod kierunkiem ks. Tomasza Lisieckiego. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego ks. Rebeta przybliżył zgromadzonym trzecią osobę Trójcy Świętej, podkreślając, że Duch Święty jest najcenniejszym darem ofiarowanym człowiekowi przez zmartwychwstałego Chrystusa. Odwołując się do tekstów Liturgii Słowa wskazał na owoce Ducha Świętego, a w odniesieniu do problemów współczesnego świata wymienił konkretne przejawy miłości, którymi są: poszanowanie życia człowieka poprzez odmowę aborcji i eutanazji, obrona tożsamości człowieka jako kobiety i mężczyzny czy obrona małżeństwa kobiety i mężczyzny.

W drugiej części spotkania rektor seminarium ks. Jarosław Marczewski w odnowionej sali uniwersyteckiej przedstawił historię jej powstania i odkrył przed zebranymi karty historii z początków XX wieku. Kiedy ks. Idzi Radziszewski szukał miejsca na nowy uniwersytet katolicki w Polsce, znalazł je w nowym (ówcześnie) gmachu seminarium w Lublinie. W tej sali miała miejsce pierwsza inauguracja roku akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w 1918 roku. Obecnie odbywają się tam ważne dla członków seminarium uroczystości oraz spotkania z zaproszonymi gośćmi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Samotnia św. Jana Chrzciciela

2024-06-23 08:51

Materiał prasowy

To pierwsze takie miejsce w Archidiecezji Wrocławskiej, w którym w ciszy będzie można usłyszeć głos Pana Boga czy odpocząć. Dziś 23 czerwca br. bp Maciej poświęci Samotnie św. Jana Chrzciciela w Sułowie Wielkim [dekanat Góra Wschód]

Pomysłodawcą takiego miejsca jest ks. Waldemar Cwynar, proboszcz parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Sułowie Wielkim. - W naszej archidiecezji brakowało takiego miejsca. Wiem z własnego doświadczenia, że takie miejsce jest potrzebne ludziom. Sam z takich samotni korzystałem m.in. z Pustelni św. Eliasza w Jasionie czy św. Szarbela w Nowy Belęcinie - zaznacza kapłan, który na stronie internetowej samotni wskazał: - Zdawać by się mogło, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na potrzeby i pragnienia ludzi chcących w warunkach innych niż zwykle zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad swoim życiem i rozeznawać głos Boga – i pewnie tak jest! Warto jednak pamiętać, że BÓG JEST ZAWSZE PIERWSZY, stąd wierzę mocno, że Samotnia św. Jana Chrzciciela jest odpowiedzią na „potrzeby Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela

2024-06-23 07:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W sobotnie popołudnie, 22 czerwca br., w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbyły się święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela – Regensa Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela

2024-06-23 07:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W sobotnie popołudnie, 22 czerwca br., w Bazylice św. Piotra w Watykanie odbyły się święcenia biskupie ks. prał. Krzysztofa Nykiela – Regensa Penitencjarii Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję