Reklama

Kościół

Piemont: beatyfikowano księdza zamordowanego przez faszystów

Dzień po dniu stawał się coraz bardziej proboszczem wszystkich, proboszczem każdego, proboszczem ubogich; w końcu proboszczem męczennikiem - mówił w niedzielę 26 maja kard. Marcello Semeraro podczas Mszy beatyfikacyjnej ks. Giuseppe Rossiego. Celebracja miała miejsce w katedrze w Novarze, stolicy diecezji, na terenie której pracował zamordowany przez faszystów kapłan. Uczestniczyło w niej ok. 1500 wiernych i 150 prezbiterów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Rossi zginął zaledwie w wieku 32 lat po 8 latach posługi kapłańskiej. Większość tego czasu był proboszczem w górskiej piemonckiej wiosce Castiglione d'Ossola. Podczas II wojny w tym regionie trwały walki partyzanckie. 26 lutego 1945 r. do wioski wkroczyły oddziały faszystowskie, mszcząc się po tym, jak garibaldowskie oddziały zabiły dwóch z ich kompanów. Prowadzili przesłuchania, podpalili niektóre domy, oskarżyli ks. Rossiego o danie znaku miejscowym bojownikom poprzez dzwony kościelne. Pomimo tego ostatecznie zostawili duchownego na wolności, a on poświęcił się niesieniu pocieszenia przerażonej ludności i spowiadaniu.

Popołudniem tego samego dnia wioska została ponownie wyzwolona, ale wieczorem faszyści powrócili i porwali księdza. Po kilku dniach odnaleziono jego ciało noszące ślady bestialskiego morderstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Semeraro podczas celebracji przytoczył słowa napisane przez ks. Rossiego po 5. miesiącach posługi w parafii: „Rzucam się rozpaczliwie w ramiona Jezusa, którego śladami muszę podążać w kierunku Krzyża, Kalwarii. Rozpętują się ludzkie burze i wydają się przytłaczać wszystko: z Bogiem jestem poza szarą chmurą namiętności, w pogodnej atmosferze nieskończonego błękitu, w Bożym pokoju. Wtedy cierpię z radością, ponieważ jestem zjednoczony z moim Bogiem na krzyżu. W ten sposób żyję na nowo nowym życiem, które jest w śmierci ciała. Rozumiem heroiczne szaleństwa świętych w poszukiwaniu krzyża, cierpienia: byli duszami spragnionymi życia, tego życia tryskającego z krwi przelanej na Golgocie, która jest obmyciem wszystkich win, która jest lekarstwem na wszystkie rany”.

Reklama

Jak wskazywał prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, powyższe słowa trzeba widzieć w kontekście trudnych początków pracy duszpasterskiej w odległej górskiej wiosce. Jednocześnie jednak ujawniają one już postawę, która dojrzewała aż do dnia, gdy na plebanię wtargnęli oprawcy.

W trakcie celebracji odczytano też okolicznościowy list prezydenta Włoch, Sergia Mattarelli. „Wraz z ogłoszeniem przez Kościół katolicki księdza Giuseppe Rossiego błogosławionym doceniono postawę pasterza wiernego swej wspólnocie i spójność chrześcijańskiego świadectwa tego młodego kapłana” - zaznaczył włoski polityk.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: bliżej beatyfikacji Roberta Schumana

19 czerwca 2021 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął na audiencji Jego Eminencję kardynała Marcello Semeraro, Prefekta Kongregacji Spraw kanonizacyjnych.

Podczas audiencji Papież upoważnił tę Kongregację do promulgowania 2 dekretów dotyczących męczeństwa oraz pięciu – heroiczności cnót. Jeden z dekretów o heroiczności cnót dotyczy Roberta Schumana (1886-1963). Jest to ważny krok na drodze do beatyfikacji jednego z ojców założycieli Unii Europejskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jezu, pomóż mi dobrze inwestować swój czas i swoje siły

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 6, 19-23.

Piątek, 21 czerwca. Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika

CZYTAJ DALEJ

Z modlitwą i śpiewem na ustach

2024-06-22 11:49

[ TEMATY ]

Zielona Góra

piesza pielgrzymka

Katarzyna Krawcewicz

22 czerwca spod konkatedry wyruszyła pierwsza międzyparafialna piesza pielgrzymka przez Zieloną Górę.

Pielgrzymi przez cały dzień będą wędrować po mieście i zatrzymywać się w wybranych parafiach. - Chcemy w ten sposób zapowiedzieć 42.Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę – wyjaśnia ks. Krzysztof Kocz. – Na początku wakacji mamy nadzieję skłonić i siebie, i ludzi, których spotkamy, do przypomnienia sobie, że lato to dobry czas na spotkanie z Panem Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję