Reklama

Niemcy

Erfurt: nuncjusz podkreśla, że kwestia święcenia kobiet nie podlega dyskusjom

Na pytanie o udzielanie kobietom święceń udzielono już odpowiedzi i nie jest to kwestia otwarta - powiedział portalowi Die Tagespost arcybiskup Nikola Eterović. Nuncjusz apostolski w Niemczech wypowiedział się na marginesie odbywającego się w Erfurcie Katholikentagu - zjazdu niemieckich katolików.

[ TEMATY ]

Niemcy

święcenia

arcybiskup Nikola Eterović

Wikipedia/autor: Roberta F. na licencji Creative Commons

Nuncjusz apostolski, biskup Nikola Eterović

Nuncjusz apostolski, biskup Nikola Eterović

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papieski dyplomata przypomniał, iż Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie dawał do zrozumienia, że decyzja św. Jana Pawła II o zarezerwowaniu święceń dla mężczyzn pozostaje w mocy. List apostolski św. Jana Pawła II z 1994, „Ordinatio sacerdotalis” jest nadal aktualny - podkreślił.

Nuncjusz zachęcił chrześcijan do dawania świadectwa swojej wiary i wezwał ich, aby trwali mocni w wierze pośród zsekularyzowanego świata. „Bez wiary jesteśmy zgubieni” - powiedział nuncjusz podczas porannej Mszy św. w klasztorze urszulanek w Erfurcie. Zaznaczył, że wiara jest darem- Ludzie powinni otworzyć się wewnętrznie na Boga, aby wiara mogła wzrastać w ich sercach. Jako praktyczną pomoc zalecił modlitwę, medytację i czytanie Pisma Świętego, miłość Boga i bliźniego oraz żywe świadectwo.

W rozmowie z Tagespost arcybiskup Eterović podkreślił, że wiara jest niezastąpiona: „Możemy tworzyć piękne programy, ale bez wiary nie będą one skuteczne”. Dodał, że katolicy także będąc mniejszości we Wschodnich Niemczech mogą mieć znaczenie w rodzinie i społeczeństwie, pod warunkiem, że ludzie widzą, że wierzymy i że wiara ukierunkowuje nasze życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-05-31 20:02

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia prezbiteratu Diecezja Warszawsko-Praska

W sobotę 3 czerwca 2017 r. abp Henryk Hoser SAC udzieli sakramentu święceń w stopniu prezbitera siedmiu diakonom Seminarium Duchownego. Zapraszamy do obejrzenia transmisji na żywo z uroczystości. Transmisja rozpocznie się o godz. 10.

Razem z Księdzem Arcybiskupem Mszę św. koncelebrować będą: ksiądz rektor i ojciec duchowny oraz zgłoszeni do koncelebry wychowawcy i profesorowie Seminarium, a także księża proboszczowie kandydatów do święceń.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

„Wysłuchaliśmy głosu Ducha Świętego, aby wybrać człowieka przeznaczonego do przewodzenia Kościołowi powszechnemu, następcę Piotra, biskupa Rzymu” Tymi słowami rozpoczyna się przedmowa kardynała Pietro Parolina, do książki „Leone XIV. La via disarmata e disarmante” („Leon XIV. Droga nieuzbrojona i rozbrajająca”), opublikowanej dzisiaj przez wydawnictwo San Paolo i napisanej przez włoskiego dziennikarza Antonio Preziosi.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej przywołuje atmosferę konklawe i pierwsze chwile nowego pontyfikatu: „Długie i gorące oklaski towarzyszyły słowom, którymi kardynał Robert Francis Prevost przyjął kanoniczny wybór na Stolicę Piotrową. Była to chwila intensywna, wręcz dramatyczna, jeśli pomyśleć o ciężarze, jaki spoczął na barkach jednego człowieka” - wspomina. Kard. Parolin opisuje Leona XIV jako człowieka o spokojnej twarzy, o jasnym i silnym stylu, uważnego na wszystkich i zdolnego do zaoferowania rozwiązań wyważonych, pełnych szacunku”. Kardynał kończy, wyrażając nadzieję, że „Kościół będzie każdego dnia coraz bardziej jaśniał jako świadek miłości Boga”.
CZYTAJ DALEJ

W drodze na Jubileusz Młodych

2025-05-21 16:18

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy spotkania integracyjnego na Ostrowie Tumskim

Uczestnicy spotkania integracyjnego na Ostrowie Tumskim

Prawie 400 młodych z archidiecezji wrocławskiej z bp. Maciejem Malygą i 20 duszpasterzami będzie pielgrzymować w lipcu na Jubileusz Młodych do Rzymu i spotkanie z papieżem Leonem XIV.

Jubileusz Młodych w Rzymie, który potrwa od 28 lipca do 3 sierpnia, to część obchodów Jubileuszu Roku Świętego. Ale już w maju do Wrocławia na spotkanie integracyjne przed wspólnym pielgrzymowaniem przyjechała młodzież m.in. z Prusic, Oławy, Milicza, Sulitrowic czy Żmigrodu. Dzięki nim na Ostrowie Tumskim było bardzo młodo i radośnie – wspólne tańce, poznawanie siebie, rozmowy, a wcześniej Eucharystia pod przewodnictwem bp. Macieja Małygi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję