Reklama

Przekazywanie pamięci

Niedziela toruńska 40/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pokolenia młodych są nośnikami przeszłości. Tyle będzie pamięci z historii, ile przejmą w swoje serca i umysły, a może też zapiszą. 17 września 1939 r. - dzień, w którym nastąpiło uderzenie na Polskę ze strony wschodniego sąsiada - ustanowiono Dzień Sybiraka. Tegoroczne uroczystości Dnia Sybiraka w Toruniu wiązały się z nadaniem imienia Zesłańców Sybiru Zespołowi Szkół nr 1, czyli VI Liceum Ogólnokształcącemu i Gimnazjum nr 6 w Toruniu przy ul. Wojska Polskiego 47 a. Placówka otrzymała również sztandar.
Po uroczystościach w szkole obchody kontynuowano w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na toruńskich Kozackich Górach. O godz. 15.00 sprawowano koncelebrowaną Mszę św., której przewodniczył bp Józef Szamocki. Koncelebrantami byli: ks. prał. Stanisław Majewski - kustosz, ks. kan. Józef Witkowski - proboszcz, na której terenie znajduje się Zespół Szkół nr 1, ks. Tomasz Żynda - katecheta oraz ks. płk Marek Karczewski - proboszcz toruńskiego kościoła garnizonowego.
Mszę św. uświetnił chór z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu, który wykonał hymn Sybiraków. Podczas Eucharystii Biskup Józef pobłogosławił sztandar Zespołu Szkół nr 1. Ksiądz Biskup zauważył, że sztandar szkoły stanowi symboliczny sztandar pamięci o minionych wydarzeniach i to właśnie pod tym sztandarem będzie się kształtowało młode pokolenie. Biskup Józef wygłosił homilię. Zwrócił uwagę na ewangeliczną historię grzesznej kobiety, która, żałując za swoje grzechy, obmyła Jezusowi stopy swoimi łzami i otarła je swoimi włosami. Oskarżano ją, że jako jawnogrzesznica zbliża się do Jezusa. Jednak kto bardziej złorzeczył Jezusowi swoją postawą: ta żałująca kobieta, czy fałszywi faryzeusze? Ona nie bała się opinii innych, zaś Jezus nie rozsądzał, kto jest większym grzesznikiem. Kobieta się nawróciła, a Jezus jej przebaczył. To przebaczenie obudziło w niej miłość. „Kto kocha jest pełen wdzięczności za to, że żyje, i za to, że są inni ludzie”.
70 lat temu Związek Radziecki napadł na Polskę. Symbol tamtych czasów to masowe groby w Katyniu i Miednoje. Biskup Józef zauważył, że dzieci sybirackie są jak kobieta z Ewangelii - nie zważają na opinie innych, ale pragną mówić prawdę, nie nawołując do zemsty. „To nie jest udowadnianie winy, ale dochodzenie do prawdy i przerwanie czasu zakłamania” - podkreślił. Wydawało się, że czas prawdy nastał w 1989 r., ale szczególnie ostatnio w środkach masowego przekazu można było usłyszeć o nowych informacjach nieprawdziwych. Są one owocem budowania bez Boga i stanowią wyraz postawy faryzeusza, który wmawia innym własne błędy. „Trzeba modlitwy o nawrócenie Rosji, o zjednoczenie Europy i o nasze zjednoczenie, byśmy nie wpadli w pułapkę retoryki polityków” - mówił Biskup Józef. Społeczność Zespołu Szkół nr 1 im. Zesłańców Sybiru pragnie iść śladem tych, co odchodzą. „To znak nadziei dla rodzin sybirackich, bowiem ci młodzi są gotowi pamiętać i strzec prawdy, którą Sybiracy jako dzieci wynieśli z lat wojny”.
Po Mszy św. uformowano pochód i wszyscy przeszli pod obelisk na Cmentarzu Ofiar II Wojny Światowej. Odśpiewano hymn państwowy, po którym głos zabrała Zofia Kalisz, prezes oddziału Związku Sybiraków w Toruniu oraz przedstawiciele władz miasta.
Obchody Dnia Sybiraka zgromadziły wymienionych już przedstawicieli Kościoła toruńskiego oraz kapelana Sybiraków ks. prał. Józefa Nowakowskiego. Nie zabrakło prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Waldemara Przybyszewskiego oraz senatora Jana Wyrowińskiego. Obecni byli także: dyrektor, grono pedagogiczne i młodzież toruńskiego Zespołu Szkół nr 1 im. Zesłańców Sybiru, przedstawiciele wojska z dowódcą Kompanii Honorowej na czele, delegacje hufca Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Nauczycielstwa Polskiego, związki kombatanckie i rodziny sybirackie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Dionizy i biskupia klątwa

Niedziela przemyska 40/2014, str. 8

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Figura św. Dionizego (z głową w rękach) z portalu katedry Notre-Dame w Paryżu

Figura św. Dionizego (z głową w rękach) z portalu katedry Notre-Dame w Paryżu

Postać św. Dionizego, którego Kościół wspomina w październiku, warta jest poznania choćby ze względu na specyficzną ikonografię, ale także na pewien zabytek związany z osobą jednego z przemyskich biskupów

Wiele osób zwiedzając zabytkowe kościoły zwraca zapewne uwagę na świętego... bez głowy.
CZYTAJ DALEJ

Skarby Serca Jezusowego objawione światu: nowenna do św. Małgorzaty-Marii Alacoque

[ TEMATY ]

nowenna

św. Małgorzata Maria Alacoque

Agata Kowalska

Święta Małgorzata Maria Alacoque

Święta Małgorzata Maria Alacoque

Nowenna rozpoczyna się od dnia 5 października.

CZYTAJ DALEJ

Miłość Boża objawia się w ubóstwie [Felieton]

2025-10-09 23:47

caritas.pl

Z wielkim zaciekawieniem sięgnąłem dzisiaj po adhortację apostolską “Dilexi te”(„Umiłowałem cię”) papieża Leona XIV. Po pierwszym stronach lektury zauważalne jest to, że można odnaleźć tam wątki, które były często poruszane przez papieża Franciszka, ale nie brakuje także odniesień do życia społecznego, jakże bliskiego papieżowi Leonowi XIV. Takie połączenie nie może dziwić, bo przecież przygotowania pod tę adhortację czynił zmarły w tym roku Franciszek.

Tu warto podkreślić, że adhortacja apostolska to szczególny rodzaj papieskiego dokumentu. To swoiste słowo pasterza, który “dzieli się swoim doświadczeniem wiary i prowadzi Kościół ku odnowie serca. Możemy śmiało powiedzieć, że najnowsza adhortacja "Dilexi te" („Umiłowałem cię”) jest duchowym zaproszeniem od Ojca Świętego, dla każdego z nas, abyśmy potrafili dostrzec obok siebie człowieka ubogiego, słabego, zapomnianego, bo w każdy z nich - mimo, że logika świata prowadzi ich do odrzucenia - jest kochany przez Pana Boga i przez nich Bóg objawia nam swoje Serce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję