Reklama

Kościół

Za tydzień w Łagiewnikach beatyfikacja ks. Michała Rapacza

Za tydzień w sobotę w krakowskich Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja ks. Michała Rapacza zamordowanego w 1946 r. przez komunistów w Płokach w Małopolsce. W porządku chronologicznym jest to pierwszy duchowny męczennik polskich komunistów.

2024-06-08 07:03

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

Archiwum Kurii Krakowskiej

Ks. Michał Rapacz, zdjęcie z 1932 r.

Ks. Michał Rapacz, zdjęcie z 1932 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Oczywiście, ks. Jerzy Popiełuszko, zamordowany w 1984 r., jest najbardziej znanym męczennikiem polskich komunistów i jest pierwszym ogłoszonym błogosławionym męczennikiem czasów PRL, ale w kolejności chronologicznej pierwszym zamordowanym był ks. Michał Rapacz" – powiedział PAP referent ds. kanonizacyjnych archidiecezji krakowskiej ks. dr Andrzej Scąber.

Mszy z obrzędem beatyfikacji w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach przewodniczyć będzie prefekt wchodzącej w skład kurii rzymskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. On też przygotuje homilię, której fragment odczyta w języku włoskim. Pozostałą część przeczyta polski kapłan w języku polskim. Liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim, z niektórymi elementami w języku polskim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Akt beatyfikacji nastąpi na początku Mszy św. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski zwróci się do kard. Semeraro z prośbą o beatyfikację. Będzie to prośba wypowiedziana w języku włoskim.

Biografię męczennika odczyta postulator procesu ks. prałat Paweł Ptasznik, a kard. Semeraro odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza ks. Michała Rapacza błogosławionym. W tym momencie odsłonięty zostanie obraz z podobizną nowego błogosławionego. Namalowała go Honorata Wojczyńska, specjalizująca się w sztuce sakralnej absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obraz olejny na płótnie powstał na podstawie zdjęć ks. Rapacza.

Jednocześnie z odsłonięciem obrazu do kościoła wniesiony zostanie relikwiarz ze szczątkami męczennika. W procesji wniesienia uczestniczyć będzie prawdopodobnie przedstawiciel rodziny i mieszkaniec parafii Płoki. Srebrne naczynie powstało w Rzymie. Wykonała je wyspecjalizowana firma. Relikwiarz ma kształt krzyża oplecionego gałązkami oliwnymi, co symbolizuje męczeństwo, ale też, dzięki motywowi roślinnemu, nawiązuje do miejsca, lasu, gdzie zginął duchowny.

Reklama

Fratelli Savi Gioielli/Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Relikwiarz z doczesnymi szczątkami nowego błogosławionego

Relikwiarz z doczesnymi szczątkami nowego błogosławionego

Doczesne szczątki nowego błogosławionego, pozyskane z ekshumacji przeprowadzonej w kwietniu przez Instytut Pamięci Narodowej, umieszczone są w centralnej części relikwiarza. Pozostałe szczątki znajdują się w sarkofagu ustawionym przy bocznym ołtarzu w kościele w Płokach.

Parafia w Płokach jest głównym miejscem kultu nowego błogosławionego. "Po beatyfikacji zarówno relikwiarz, jak i obraz trafią do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach" – powiedział PAP rzecznik prasowy archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski.

Uroczystości odsłonięcia obrazu i wniesienia relikwiarza na ołtarz łagiewnickiej świątyni towarzyszyć ma hymn beatyfikacyjny w wykonaniu chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Autorami pieśni są krakowscy duszpasterze. Ks. Artur Czepiel napisał słowa, ks. Grzegorz Lenart skomponował muzykę. W utworze zaczynającym się od słów "Z serca Beskidów Pan Cię powołał" jest podziękowanie za męczeństwo.

Na beatyfikację do łagiewnickiej bazyliki wejdzie ok. 2 tys. osób z biletami – to wierni zgłoszeni przez parafie (po pięciu wiernych z parafii). Wejście odbywać się będzie od godz. 9.00 do 10.00. W środku będzie również ok. 500 księży, w tym ok. 30 biskupów i kardynałów. Spodziewani są również przedstawiciele lokalnych władz. Pozostali wierni będą mogli uczestniczyć w uroczystości na błoniach przed bazyliką. Z myślą o nich działać mają dwa telebimy.

Parkingi dla samochodów i autokarów znajdą się przy Centrum Jana Pawła II i przy ul. Tadeusza Motarskiego. Na terenie sanktuarium posługę będą pełnić patrole Maltańskiej Służby Medycznej. W sumie nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości czuwać ma ok. 150 osób, w tym policjanci, strażacy, harcerze i wolontariusze.

Archidiecezja krakowska rozpoczęła proces beatyfikacyjny ks. Rapacza w 1992 r.

Michał Rapacz urodził się w 1904 r. w Tenczynie w Małopolsce. Po ukończeniu seminarium duchownego w Krakowie pracował jako wikary w Płokach w gminie Trzebinia. Gdy po wybuchu wojny Armia Czerwona zajęła powiat chrzanowski, stał się celem ataków komunistów. Nakłaniano go do tego, aby opuścił Płoki. Mimo ostrzeżeń postanowił zostać. W nocy z 11 na 12 maja 1946 r. na plebanię wtargnęła kilkunastoosobowa bojówka komunistyczna, która odczytała ks. Rapaczowi wyrok śmierci, a następnie wywiozła go do lasu. Tam został zastrzelony.

Reklama

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/ mow/

Ocena: +21 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków-Łagiewniki: 15 czerwca beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika

2024-06-06 16:55

[ TEMATY ]

Kraków

beatyfikacja

Ks. Michał Rapacz

Archiwum parafialne sanktuarium Matki Bożej w Płokach

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

W przyszłą sobotę 15 czerwca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach odbędą się uroczystości beatyfikacyjne męczennika, Księdza Michała Rapacza - zamordowanego 12 maja 1946 r. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Gorliwy kapłan

CZYTAJ DALEJ

22 czerwca ingres bp. Artura Ważnego do bazyliki katedralnej w Sosnowcu

2024-06-13 11:04

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP/diecezja.sosnowiec.pl

Biskup Artur Ważny

Biskup Artur Ważny

22 czerwca obędzie się ingres nowego biskupa sosnowieckiego bp. Artura Ważnego do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Papież Franciszek mianował biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego ordynariuszem sosnowieckim 23 kwietnia br.

CZYTAJ DALEJ

Piekary Śląskie: 25. rocznica beatyfikacji błogosławionych męczenników II wojny światowej – ks. Emila Szramka i ks. Józefa Czempiela

2024-06-13 18:24

[ TEMATY ]

męczennicy

II wojna światowa

Piekary Śląskie

wikipedia/Marek Ślusarczyk na licencji Creative Commons

Piekary Śląskie z lotu ptaka

Piekary Śląskie z lotu ptaka

W Domu Rekolekcyjno-pielgrzymkowym „Nazaret” w Piekarach Śląskich odbyła się konferencja "Błogosławieni męczennicy ks. Emil Szramek i ks. Józef Czempiel - 'żołnierze wielkiej sprawy Bożej'. W 25. rocznicę beatyfikacji". Życie i dzieło wybitnych śląskich duchownych przybliżył ks. prof. Damian Bednarski.

Wskazał na punkty wspólne łączące obu błogosławionych; począwszy od starannego wychowania rodzinnego poprzez miłość do Polski aż po wytrwałość w wierze do końca - do męczeńskiej śmierci w KL Dachau w 1942 roku. - Bóg zwyciężył w ich męczeństwie - mówił ks. Bednarski podkreślając ich ogromne zaangażowanie w posługę duszpasterską, działalność społeczną i propolską. Zaznaczył, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1919 roku duchowni wspólnie opublikowali książkę „Prawo do języka ojczystego w świetle nauki chrześcijańskiej”. Bronili w niej prawa do używania języka polskiego w duszpasterstwie śląskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję