Reklama

Serwis Duszpasterstwa Młodych

Ogólnopolskie spotkanie studentów.

18 listopada br. w kościele św. Anny w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli duszpasterstw akademickich z całej Polski. Na spotkaniu studenci zajęli się przygotowaniem przyszłorocznej pielgrzymki na Jasną Górę i Forum Młodzieży Akademickiej. Młodzi postanowili tematem swoich rozważań uczynić słowa Jana Pawła II z XV Światowego Dnia Młodzieży: "Jesteście stróżami poranka o świcie Trzeciego Tysiąclecia" . Pielgrzymka Akademicka odbędzie się jak zawsze w pierwszą sobotę maja roku 2001.

Dekanalni duszpasterze młodych.

W archidiecezji częstochowskiej trwa procedura powołania dekanalnych duszpasterzy młodych. Ich zadaniem ma być koordynacja duszpasterstwa młodych na poziomie dekanatu. Chodzi głównie o to, aby zaktywizować młodzież z małych, zaniedbanych parafii i pomóc im w dotarciu na spotkania o szerszym charakterze, gdzie wymieniane będą doświadczenia o tym, co mogą młodzi robić w parafii. W programie pracy dla młodzieży w dekanacie przewidziano dwa dekanalne spotkania młodych w ciągu roku.

Krew od św. Mikołaja.

5 grudnia przed budynkiem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej od godz. 9.00 do 20.00 w specjalnym ambulansie studenci będą mogli oddać krew. Jest to akcja związana ze wspomnieniem św. Mikołaja. Studenci w ten sposób pragną ofiarować krew chorym dzieciom. Również tabliczki czekolady, które otrzymuje się za oddanie krwi, pragną przekazać na paczki mikołajkowe dla dzieci. Inicjatorem akcji jest Studencki Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Katolickim Związku Akademickim "Emaus".

Jesień Studentów ´2000.

W tegoroczną Jesień Studentów aktywnie włączyli się studenci działający w Katolickim Związku Akademickim "Emaus". W czwartek 22 listopada zorganizowali jesienny wieczorek poetycki, na którym prezentowano własną twórczość młodych. 24 listopada br. w Klubie Studenckim Politechnik odbył się koncert Antoniny Krzysztoń i zespołu "Manitou".

Reklama

Młodzi w Zarządzie Rady Ruchów i Stowarzyszeń.

Podczas IV Forum Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej został powołany nowy Zarząd Rady. W jego skład, podobnie jak w poprzednim, wszedł przedstawiciel ruchów młodzieżowych. Tym razem do Zarządu została wybrana Agnieszka Blachnik, reprezentująca Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Msza św. w akademiku.

20 listopada br. w holu IX piętra Domu Studenckiego "Herkules" przy ul. Sowińskiego w Częstochowie została odprawiona Msza św. w intencji zmarłego tragicznie Pawła, studenta III roku budownictwa Politechniki Częstochowskiej. Nad ranem 16 listopada wypadł on z balkonu na IX piętrze. Za spokój jego duszy modlili się studenci, mieszkańcy akademika. W homilii duszpasterz akademicki wezwał młodych do życia według drogowskazów Ewangelii, gdyż inne drogi zawsze prowadzą do zagubienia i ludzkich dramatów.

Lista przebojów w Radiu Fiat i w internecie.

W każdy piątek w młodzieżowych programach radiowych w Radiu Fiat ( od. godz. 21.30 do 23.30), przeprowadzane są notowania Listy Przebojów Muzyki Chrześcijańskiej. Swoje głosy na poszczególne utwory można zgłaszać drogą telefoniczną podczas trwania audycji. Coraz więcej osób swoje głosy przesyła za pośrednictwem internetu. Adres strony, na której znajdują się uaktualnione notowania Listy: http://www.emaus.cz.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja łaski pełna

2022-10-01 20:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Wędrując „z różańcem w ręku po dar pokoju” zatrzymujemy się przy słowach wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela, wypowiedzianych w nazareńskim domu wobec Dziewicy Maryi. Dziś zatrzymujemy się nad słowami „łaski pełna”. Co one znaczą? Jaki jest ich sens? Co przez to chciał powiedzieć Archanioł Gabriel?

WSPÓLNA MODLITWA
2 października

CZYTAJ DALEJ

Śladami Borgiasza...

Niedziela przemyska 39/2014, str. 8

[ TEMATY ]

święty

wikipedia.org

Niedawne uroczystości koronacyjne w Jarosławiu i jego związki z „cudownym Obrazem”, a także jego wspomnienie jako „drugiego fundatora zakonu jezuitów – są doskonałą okazją bliższego poznania osoby św. Franciszka Borgiasza, jezuity, który wcześniej był wicekrólem Katalonii, był żonaty, miał ośmioro dzieci, a papież kilkakrotnie ofiarował mu godność kardynalską...

Nazwisko Borgiów, niestety nie najlepiej zapisało się w historii. Przez wieki stało się synonimem korupcji, przestępstw, kupczenia kościelnymi godnościami. Życie Franciszka Borgiasza było natomiast „znakiem sprzeciwu” wobec utartych stereotypów, jakie historia powiązała z Borgiami. Osoba św. Franciszka Borgiasza od XVIII wieku cieszyła się kultem w... jarosławskiej świątyni jezuickiej – posiadał on bowiem swój ołtarz w jarosławskiej kolegiacie (wspomnijmy, że czczono go jako świętego od 1670 r., kiedy to papież Klemens X kanonizował go w Rzymie. Do ostatecznej decyzji papieża przyczynił się cud, jakiego doświadczyć miał jeden z ministrów króla hiszpańskiego Filipa III, kiedy to wyzdrowiała – za przyczyną Borgiasza – wnuczka owego notabla...). Obecnie upamiętnia jego osobę piękna rzeźba dłuta Tomasza Huttera znajdująca się na terenie jarosławskiej kolegiaty. Przedstawia ona świętego jezuitę zgodnie z kanonem obecnym w ikonografii – księgą oraz umieszczoną na niej „trupią czaszką” w diademie...

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję