Reklama

I stała się bazyliką!

Kolegiata Świętych Apostołów Piotra i Pawła jest czwartą bazyliką mniejszą w Kościele częstochowskim i 121. w Polsce. To pierwsza zawierciańska świątynia i parafia, to także największy kościół parafialny - po archikatedrze - w naszej archidiecezji

2012-11-19 12:01

Niedziela częstochowska 43/2009

Zawierciański kościół niewątpliwie zasłużył na ten tytuł nie tylko ze względu na piękno swej architektury, nie tylko dlatego, że stanowi zawierciańską perłę neogotyku, ale przede wszystkim ze względu na kult Najświętszej Eucharystii, pobożność wiernych przejawiającą się m.in. w istnieniu licznych wspólnot parafialnych, poprzez pielęgnowanie charyzmatu miłości i miłosierdzia, a także poprzez szczególne pielęgnowanie pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. Zawierciański kościół stanowi także centrum życia kulturalnego dla miasta i okolicy.

Zasłużony tytuł

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu jest centrum kultu eucharystycznego. Adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie trwa w ciągu dnia i nocy. Bogato prezentuje się Kościół duchowy tutejszej wspólnoty. Istnieje w nim ponad 25 grup i organizacji kościelnych. Rozwijają się wspólnoty istniejące od wielu lat, ale wciąż powstają nowe grupy parafialne. Przy parafii od wielu lat działa Kuchnia św. Antoniego oraz Świetlica „Betania”, które wychodzą naprzeciw najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta i okolicy. Czynnik kulturalny spełniany jest z kolei poprzez dobrą współpracę parafii z Urzędem Miasta, dzięki czemu zawiercianie mają okazję uczestniczyć w cyklicznych koncertach, spektaklach, spotkaniach ze znanymi ludźmi, które odbywają się w gościnnych progach świątyni.

Reklama

Miasto zbudowane na źródle

Metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak podczas uroczystości ogłoszenia bazyliki mniejszej w Zawierciu podkreślił, że ziemia zawierciańska to ziemia oryginalna i niezwykła. Nawiązał do najstarszej dzielnicy i jednocześnie parafii tej ziemi - św. Mikołaja w Zawierciu-Kromołowie, gdzie przed wiekami stanęła kaplica, spod której wypływa jedno ze źródeł Warty. „Dążymy do źródła. Źródło daje wodę, źródło jest życiem rzeki. A naszym źródłem jest Jezus Chrystus. Zawiercie zbudowane jest na Chrystusie, tak było przez wieki i niech tak będzie zawsze - zaznaczył Arcypasterz. - A nadanie kościołowi w Zawierciu tytułu bazyliki niech będzie zobowiązaniem dla ludu tej ziemi do jeszcze gorliwszej i głębszej wędrówki do Chrystusa, który jest źródłem” - dodał.

Szczęśliwy finał

Przyznanie godności bazyliki zawierciańskiej świątyni to z pewnością zasługa posługujących tutaj w ponad 100-letniej historii proboszczów, którzy piszą chlubne dzieje zawierciańskiej ziemi. W szeregu wielkich i zacnych duszpasterzy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu stoją: ks. Franciszek Zientara, ks. Bolesław Wajzler, ks. Wacław Bogucki, ks. prał. Piotr Miklasiński, który pierwszy w latach 90. rozpoczął starania o nadanie tytułu bazyliki mniejszej zawierciańskiej świątyni. Do szczęśliwego sfinalizowania dzieła doprowadził obecny proboszcz, ks. kan. Zenon Gajda. „Stało się to przy ogromnej życzliwości i wsparciu wielu osób, którzy podjęli się tego trudu. Na początku drogi do bazyliki stoi ojciec archidiecezji abp Stanisław Nowak, bez którego zgody nic byśmy nie zrobili. Niemała w tym zasługa kanclerza Kurii ks. inf. Mariana Mikołajczyka oraz kapłanów, którzy podjęli się tłumaczenia wszelkich dokumentów na języki obce. Wielką rolę w tym dziele odegrał rodak ziemi zawierciańskiej ks. prał. Ryszard Selejdak, pracujący w Watykanie, który zrobił wszystko, aby w jego małej ojczyźnie powstała bazylika. Na drodze do bazyliki stanęło też wiele osób prywatnych, a także przedstawicieli różnych instytucji, którzy włączyli się w przygotowania dokumentacji, a potem w organizację uroczystego dnia ogłoszenia bazyliki mniejszej - zaznacza proboszcz parafii, ks. kan. Zenon Gajda. „Mamy bazylikę, która jest nie tylko wielką radością i dumą, ale znakiem jedności ludzi, którym droga jest zawierciańska ziemia” - dodaje.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

2020-01-21 18:43

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

charyzmatycy

Tomasz Rozmus

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:

Mając na uwadze komunikat Kurii Diecezjalnej w Łowiczu z dnia 8 lutego 2019 roku oraz fakt, że niektóre wątki nauczania pana Marcina Zielińskiego budzą wątpliwości natury teologicznej, Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta w ramach spotkania zaplanowanego w Gliwicach w dniu 23 stycznia 2020 roku.

Ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Narodowy Marsz Życia 2020 już 22 marca

2020-01-24 10:48

[ TEMATY ]

marsz dla życia

narodowymarszzycia.pl

22 marca 2020 r. kolejny już raz ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz Życia.

Prezentujemy informacje Organizatorów:

Będzie to centrum obchodów Narodowego Dnia Życia, który zgodnie z uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „powinien być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.

Dlatego też nasz ogólnopolski Marsz ma być przede wszystkim radosną i pozytywną afirmacją życia człowieka od urodzenia do naturalnej śmierci. Będziemy jednak domagać się także poważnego traktowania spraw które są fundamentem życia narodowego i chrześcijańskiej cywilizacji życia.

Upomnimy się między innymi o przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, wypowiedzenie przez nasze państwo genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ubiegłoroczny Marsz, który zgromadził ponad 20 000 osób był przede wszystkim manifestacją solidarnych rodzin.

Jesteśmy przekonani, że będzie nas jeszcze więcej w tym szczególnym roku św. Jana Pawła II. Pamiętamy, że uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta – Narodowego Dnia Życia – była odpowiedzią Polskiego Parlamentu na apel i prośbę Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia.

Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję