Reklama

Aby stali się twórcami własnego życia

2012-11-19 12:01

Alicja Trześniowska
Edycja sandomierska 43/2009

We wspomnienie św. s. Faustyny Kowalskiej, apostołki Bożego Miłosierdzia, 5 października br. został oddany do użytku Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjny „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu, jedyna tego rodzaju placówka w powiecie sandomierskim.

Wydarzenie to poprzedziła Msza św. w kościele pw. Świętego Ducha, odprawiona przez biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza, kapłanów związanych z Caritas Diecezji Sandomierskiej i ks. Marcina Brzezińskiego, zastępcę dyrektora Caritas Polska. Modlono się w intencji podopiecznych ośrodka, ich rodziców, nauczycieli, wolontariuszy i wszystkich dobroczyńców, którzy wspierali duchowo i materialnie remont i modernizację trzynastowiecznego Zespołu Szpitalno-Kościelnego Świętego Ducha oraz tworzenie i funkcjonowanie Ośrodka „Radość Życia”.
Jak podkreślił ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej i inicjator utworzenia ośrodka, że prowadząca od 10 lat swą działalność Caritas Diecezji Sandomierskiej jest kontynuatorem wielowiekowej, sięgającej XIII wieku tradycji dobroczynności w Sandomierzu, zapoczątkowanej przez Zakon Ojców Duchaków, którzy prowadzili przy ulicy Opatowskiej szpital, przytułek dla ubogich oraz porzuconych lub osieroconych dzieci, w tym również niemowląt, zajmowali się też nauczaniem przygarniętych do siebie dzieci, przyuczali zawodu lub rzemiosła oraz udzielali pomocy osobom będącym w trudnej sytuacji życiowej. Zespół został adaptowany w XIX w. z przeznaczeniem na szpital i dom mieszkalny Sióstr Miłosierdzia. O tym, jak współczesny świat bardzo potrzebuje miłosierdzia, mówił w homilii bp Nitkiewicz. Dalsza części uroczystości miała miejsce już w nowej siedzibie Ośrodka „Radość Życia”, który bp Nitkiewicz poświęcił, a także krzyże i klucze do sal lekcyjnych, które wręczył nauczycielom oraz uczniom. Powodzeniem wśród podopiecznych ośrodka cieszyła się loteria fantowa, na rzecz której Ksiądz Biskup przekazał prezenty otrzymane na swoim ingresie. Wychowankowie wzbogacili liturgię Mszy św. służbą przy ołtarzu i śpiewem oraz uroczystość w ośrodku dla zaproszonych gości programem artystycznym, przygotowanym przez panie prof. Annę Jaśkiewicz, Joannę Bielecką i Alicję Ostrowską. Śpiewem i tańcem wyrażali swoją radość z powodu otwarcia nowej placówki, w której zapewniono im wspaniałe warunki do zajęć edukacyjnych, wychowawczych, rehabilitacji, lecznictwa oraz przysposabiających do zawodu i podejmowania samodzielnego życia w społeczeństwie. W ośrodku wyeksponowana została postać papieża Jana Pawła II i jego słowa: „Człowiekowi niepełnosprawnemu, jak i każdej innej osobie słabej, należy dopomóc, aby stał się twórcą własnego życia.
Kształceniem objętych jest 140 dzieci niepełnosprawnych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym z pięciu powiatów. Uczęszczają oni do przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
Remont i modernizacja zespołu przeprowadzony został dzięki tak zwanym funduszom norweskim i wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Reklama

Dzieją się Cuda

2019-06-12 09:02

Jolanta Marszałek
Niedziela Ogólnopolska 24/2019, str. 20-21

Od kilku miesięcy w parafii pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu znajdują się relikwie św. Szarbela z Libanu. I dzieją się cuda. Ludzie doznają wielu łask, także uzdrowienia. Jedną z uzdrowionych jest Barbara Koral – żona Józefa, potentata w branży produkcji lodów, i matka trójki dzieci. Cierpiała na raka trzustki, po którym nie ma śladu. 17 maja br. publicznie podzieliła się swoim świadectwem

Wikipedia

W październiku ub.r. wykryto u mnie nowotwór złośliwy trzustki – opowiada Barbara Koral. – Przeżyłam szok. Ale głęboka wiara i ufność w łaskawość Boga wyjednały mi pokój w sercu. Leżałam w szpitalu w Krakowie przy ul. Kopernika, nieopodal kościoła Jezuitów. Dzieci i mąż byli ze mną codziennie. Modliliśmy się do Jezusa Przemienionego za wstawiennictwem św. Jana Pawła II oraz św. Szarbela. Zięć Piotr przywiózł od znajomego księdza płatek nasączony olejem św. Szarbela. Codziennie odmawialiśmy nowennę i podczas modlitwy pocierałam się tym olejem. Czułam, że mając św. Szarbela za orędownika, nie zginę – wyznaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem