Reklama

Rok Jubileuszowy w Kościele częstochowskim

Dekanat kłomnicki

Niedziela częstochowska 49/2000

KS. ZDZISŁAW WÓJCIK: - Drugi dzień grudnia zarezerwowany jest w archikatedrze dla dekanatu kłomnickiego. Proszę przybliżyć dekanat.

KS. KAN. ZDZISŁAW BEDNARZ: - Dekanat położony jest blisko Częstochowy, więc dzieje parafii, zwłaszcza tych najstarszych, są związane z Jasną Górą. Największymi i najstarszymi parafiami w dekanacie są: Borowno - św. Wawrzyńca, Kruszyna - św. Macieja Apostoła i Kłomnice - św. Marcina. Ich powstanie datuje się na koniec XIV i początek XV w. Najmłodszą parafią są Witkowice-Nieznanice - pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, kościół tu jest jeszcze w budowie. Pozostałe parafie to: Garnek - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Rzerzęczyce - św. Floriana, Widzów - Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Zawada - Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Na terenie dekanatu mieszka około 19 tys. osób. Dekanat związany jest z Częstochową także przez miejsca pracy mieszkańców tych stron oraz szkoły, do których dojeżdża młodzież. Trzeba jednak przyznać, że ze względu na kłopoty z zatrudnieniem wielu ludzi niestety nie ma pracy nawet w Częstochowie. Rolnictwo zaś pozostało tylko w nielicznych miejscach, stąd widać tu zubożenie społeczeństwa.

- W tych warunkach pracują na swoich stanowiskach duszpasterze. Proszę ich przedstawić...

- W Kłomnicach proboszczem jestem ja, a wikariuszem ks. Jarosław Zając. Do pomocy mamy też ks. Zbigniewa Mozola ze Zgromadzenia Oblatów. W parafii mieszka też emerytowany kapłan ks. Stanisław Piwowarski - były proboszcz, który ochoczo służy nam pomocą. W Borownie proboszczem jest ks. Mirosław Chyra, a wikariuszem ks. Paweł Kłos. Kolejna parafia to Kruszyna - proboszczem jest ks. Stanisław Świątek, a wikariuszem ks. Dariusz Con. W Garnku duszpasterzuje ks. Alojzy Zatoń, w Zawadzie ks. Jacek Fuljanty, w Witkowicach ks. Marek Szumilas, w Widzowie ks. Marek Czarnecki, a w Rzerzęczycach ks. Ireneusz Trzebski.

- Powiedzmy teraz o pobożności parafian zamieszkujących dekanat...

- Frekwencja na niedzielnych Mszach św. w dekanacie waha się w graniach 30-35%. Można też powiedzieć, że wierni chętnie korzystają z sakramentów św., licznie przystępują do Komunii św. i często się spowiadają. Praca z dziećmi i młodzieżą w naszych stronach sprawia dużo satysfakcji i zadowolenia. Widok zaś ludzi, którzy licznie przystępują do Komunii św., daje nam, duszpasterzom, poczucie radości i tego, że jesteśmy potrzebni.

- Tak się złożyło, że to już ostatni dekanat, który będzie pielgrzymował do archikatedry...

- Na razie pogoda raczej dopisuje i choć to będzie drugi dzień grudnia, to mamy nadzieję, że warunki zewnętrzne będą sprzyjały pielgrzymowaniu. Zresztą, do Częstochowy jest niedaleko i sądzę, że ci, którzy nie pojadą zamówionymi autokarami, przybędą do Częstochowy indywidualnie, a tam zgromadzą się we wspólnocie dekanatu ze swoimi duszpasterzami. Staraliśmy się przygotowywać ludzi do tego wydarzenia.

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że cały Rok Jubileuszowy był dla nas okazją do wielu pielgrzymek i uroczystości związanych z czasem łaski i przebaczenia. Nasi wierni uczestniczą w życiu Kościoła na różnych jego odcinkach. Jest to nie tylko życie duchowe, sakramentalne, ale również to bardziej wymierne, jak pomoc przy różnych pracach budowlanych czy remontowych. Przy okazji wyrażam im za to szczerą wdzięczność.

- Dziękuję za rozmowę i korzystam z okazji, by to podziękowanie skierować do wszystkich księży dziekanów. Wśród swoich codziennych, licznych zajęć związanych z funkcjami proboszczów i dziekanów, chętnie odpowiadali na prośbę o wywiad dla naszej "Niedzieli" . Za to przyjęcie i współpracę z Radakcją składam wielkie Bóg zapłać.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Matki Bożej Różańcowej na Jasnej Górze

2022-10-02 14:52

[ TEMATY ]

Jasna Góra

różaniec

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

- Największą przeszkodą w ewangelizacji świata jest brak wiary chrześcijan w to, czym mogą być z pomocą łaski Boga - przypomniał na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Delegat Episkopatu Polski ds. Stowarzyszenia Żywego Różańca przewodniczył Mszy św. będącej sumą odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej. Uroczystość poprzedziły czterodniowe rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

W kazaniu abp Wacław Depo podkreślił, że Chrystusa musimy odnajdywać przez nasze codzienne zmagania i modlitwę, tak jak czyniła to Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo młodego Kościoła

2022-10-03 13:07

[ TEMATY ]

KSM

młodzież

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

bierzmowani

Małomice

ks. Marcin Bobowicz

Spotkanie z młodzieżą w Małomicach

Spotkanie z młodzieżą w Małomicach

Przedstawiciele KSM naszej diecezji spotkali się 1 października z kandydatami do bierzmowania w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Małomicach.

Spotkania z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania to jedna z propozycji, które diecezjalny KSM kieruje do parafii. To ważne, by młodzi ludzie przychodzący do kościoła widzieli, że wśród osób w podobnym wieku są ludzie prawdziwie kochający Pana Boga i chcący Mu służyć. Takie spotkania to czas świadectw, opowieści o działaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz integracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję