Reklama

Gaudeamus igitur

W Wyższym Seminarium Duchownym w Toruniu 5 października odbyła się inauguracja roku akademickiego 2009/2010. Do auli seminaryjnej przybyli Księża Biskupi, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz duchowieństwo. W uroczystości wziął też udział ks. prał. Sławomir Oder - postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
Ks. prał. dr Krzysztof Lewandowski - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu powitał przybyłych, a przede wszystkim kleryków pierwszego roku, rozpoczynających formację. Przybliżył historię seminarium i tematykę powołania w kontekście Roku Kapłańskiego. Wspomniał grupy zainteresowań kleryków działające w seminarium, statystyki dotyczące przyjmowania przez alumnów posług oraz święceń diakonatu i prezbiteratu, a także inwestycje, które udało się zrealizować w seminarium.
Kolejnym punktem inauguracji była immatrykulacja 19 alumnów poprowadzona przez wicerektora ks. Tomasza Tułodzieckiego. Immatrykulację poprzedziło uroczyste ślubowanie kleryków pierwszego roku.
Następnie zabrał głos dziekan alumnów kleryk Arkadiusz Sobociński. Podkreślił, że w czasie formacji nie tylko jest ważne zdobywanie wiedzy filozoficzno-teologicznej, lecz przede wszystkim ważna jest formacja serc i sumień.
Wykład inauguracyjny wygłosił ks. prał. Sławomir Oder na temat: „Kapłaństwo Jana Pawła II”.
Prelegent przybliżył osobę Papieża w kontekście posługi kapłańskiej. Życie Ojca Świętego charakteryzowało się umiłowaniem modlitwy i Słowa Bożego. Po stracie najbliższych mu osób, powierzył swoje życie Matce Bożej. Patrzył na świat przez pryzmat kapłaństwa, tajemnicy spotkania z Jezusem Chrystusem i tajemnicy Bożego wybrania. Jego posługa była związana z wymiarem eucharystycznym, który jest kluczem do zrozumienia kapłaństwa. Eucharystia nadawała zasadniczą strukturę kapłańskiemu życiu Papieża. Posiadał wielkie pragnienie zdobycia świętości, a więc wysokiej miary zwykłego, codziennego kapłańskiego życia. Było ono całopalną ofiarą z miłości do Chrystusa. Wykład został zakończony mocnym stwierdzeniem, że przykład kapłańskiego życia Jana Pawła II jest imperatywem do nawrócenia.
Na zakończenie głos zabrał bp Andrzej Suski, który przedstawił cztery podstawowe rodzaje formacji seminaryjnej: intelektualną, ludzką, duchową i duszpasterską. Inauguracja zakończyła się odśpiewaniem „Gaudeamus”.

2012-11-19 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Franciszek podziękował kard. Müllerowi

2020-02-16 12:03

[ TEMATY ]

synod

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty w krótkim odręcznym liście podziękował byłemu prefektowi Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi za jego artykuł na temat najnowszej adhortacji apostolskiej, "Querida Amazonia" – donosi na łamach dziennika Corriere della Sera Massimo Franco.

Jak pisze włoski dziennikarz, list Ojca Świętego nosi datę 12 lutego i został odręcznie napisany po hiszpańsku. Franciszek dziękuje także za przekazaną mu książkę niemieckiego purpurata „Papież, misja i obowiązek”. Obszerny komentarz kard. Müllera do adhortacji apostolskiej, "Querida Amazonia"ukazał się na łamach amerykańskiego portalu National Catholic Register, a rozmowę z nim na ten temat opublikował także niemieckojęzyczny portal kath.net. Omówienie tej wypowiedzi KAI przedstawiła w swoim serwisie z 13 lutego b.r.

CZYTAJ DALEJ

Burkina Faso: kolejny krwawy atak na chrześcijan

2020-02-17 16:28

[ TEMATY ]

atak

24 zabitych, w tym protestancki pastor, i 18 rannych, to wciąż prowizoryczny bilans kolejnego ataku na chrześcijan w Burkina Faso. Grupa doskonale uzbrojonych mężczyzn wtargnęła do kościoła w czasie niedzielnego nabożeństwa i ostrzelała modlących się w nim ludzi. Do zdarzenia doszło w miasteczku Pansi leżącym na pograniczu z Nigrem i Mali.

„Sytuacja chrześcijan w regionie staje się coraz trudniejsza” – stwierdził gubernator prowincji Yagha, w której doszło do ataku. Pułkownik Salfo Kaboré podkreślił, że liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ kilka osób jest w ciężkim stanie. Burkińskie służby bezpieczeństwa przewiozły rannych do szpitala w Dori (leżącego 180 km od miejsca ataku), gdzie otrzymali specjalistyczną pomoc. Świadkowie napadu informują, że zamachowcy najpierw zabili ludzi zmierzających na nabożeństwo (wcześniej świadomie oddzielili miejscowych od przyjezdnych), potem weszli do kościoła, a po wszystkim splądrowali okoliczne sklepy, kradnąc zapasy oleju i ryżu. Porwali też trzech mężczyzn zmuszając ich, by pomogli im wywieźć na motorach zebrane łupy. Na koniec podpalili kościół.

Niepokój budzi to, że kilka dni temu na tym samym terenie zamordowano protestanckiego pastora wraz z czterema jego synami, a drugi pastor został porwany i nie ma o nim żadnych wieści. Od ubiegłego roku w spokojnym dotąd Burkina Faso dochodzi do dramatycznej eskalacji przemocy ze strony islamskich ekstremistów. „Dopóki nie odpowiemy na pytanie skąd pochodzi broń i kto finansuje tych ludzi nic się nie zmieni” – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup stołecznego Wagadugu. Kard. Philippe Ouédraogo uczestniczył ostatnio w spotkaniu przedstawicieli afrykańskich rządów na temat eskalacji przemocy w krajach Sahelu. Odbyło się ono pod hasłem „Milczenie broni”. „U nas nie ma fabryk uzbrojenia, ktoś pomaga tym terrorystom zabijać. Sami nie jesteśmy w stanie położyć tamy przemocy” – mówi kard. Ouédraogo.

„Potrzebujemy międzynarodowej solidarności, by powstrzymać handel bronią, która pomaga oprawcom zabijać ich braci i siostry zupełnie niepotrzebnie. To błagalny krzyk naszego serca do Europy, gdzie produkuje się broń. Proszę Radio Watykańskie, by stało się głosem tych, którzy głosu nie mają, którzy cierpią i giną w bezsensownych atakach, są to także dzieci. To dla nas bardzo trudne chwile, liczymy na solidarność zarówno samych Burkińczyków, jak i mieszkańców regionu oraz wspólnoty międzynarodowej. To gorące błaganie naszych serc – prosimy, pomóżcie nam znaleźć rozwiązanie tej tragedii“ - mówi papieskiej rozgłośni kard. Ouédraogo.

„Analitycy są zaniepokojeni tym, że ataki na ludność cywilną, w tym chrześcijan, nasilają się w zastraszającym tempie” – podkreśla Corinne Dufka, dyrektor Human Rights Watch w Afryce Zachodniej. Szacuje, że w ubiegłym roku w ukierunkowanych atakach zabitych zostało ponad 1300 cywilów, siedem razy więcej niż rok wcześniej. Pogłębiający się brak bezpieczeństwa doprowadził też do kryzysu humanitarnego. Ponad 760 tys. osób opuściło swe domy szukając schronienia dla swych rodzin. Chrześcijanie uciekają do większych miast i szukają głównie wsparcia w parafiach i na misjach. Odpowiedzialnością za ataki obarcza się islamskich terrorystów związanych z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję