Reklama

IX Dzień Papieski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sokołów Podlaski

11 października w ramach obchodów Dnia Papieskiego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim odbył się koncert kwintetu „Fire Brass Quintet”, któremu towarzyszyła wystawa filatelistyczna poświęcona Janowi Pawłowi II. Ognisty kwintet zaprezentował muzykę barokową G. F. Haendla, Jana Sebastiana Bacha, Samuela Scheidta, włoskiego kompozytora Albinoniego i Edvarda Griega zwanego Szopenem Północy. Barbara Szymanowska, wprowadzając w tematykę koncertu, przypomniała pokrótce biografie kompozytorów, zaznaczając różnice i spójności między nimi. Jan Sebastian Bach urodzony w rodzinie o tradycjach muzycznych uczył się kompozycji, przepisując właśnie dzieła Albinoniego. Jako człowiek głębokiej wiary zawsze tworzył na chwałę Bożą. Większość z systematycznie komponowanych co tydzień kantat zawierała fragmenty czytań Biblii. Haendel w przeciwieństwie do Bacha nie miał rodzinnych tradycji muzycznych. Jego ojciec chciał, aby był prawnikiem, lecz on idąc za głosem powołania, potajemnie na strychu uczył się gry na klawikordzie i już jako dorosły człowiek stał się cenionym kompozytorem głównie w Londynie, gdzie dłuższy czas przebywał i otrzymał obywatelstwo brytyjskie.
Podczas koncertu „Fire Brasss Quintet” zaprezentował najsłynniejszy chyba utwór G. F. Haendla „Oratorium Mesjasz”. Mimo że do okresu wielkanocnego w kalendarzu liturgicznym jest jeszcze sporo czasu, w kościele zabrzmiały radosne dźwięki trąb, waltorni i puzonów „Alleluja”. Przypomniały one o Zmartwychwstaniu oraz o tym, że nasz Wielki Rodak tak naprawdę umarł tylko tu, na ludzkim padole, i będąc w Domu Ojca, żyje i jest z nami.
Po koncercie Alina Symanowicz podziękowała proboszczowi ks. kan. Stanisławowi Boguszowi za to, że tak chętnie angażuje się i nawiązuje współpracę z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury przy organizacji imprez kulturalnych w mieście. Ks. Bogusz natomiast przypomniał o trwałym śladzie, jaki pozostawił po sobie Jan Paweł II w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w postaci trzech poświęconych krzyży znajdujących się na wieżach kościoła oraz kamienia węgielnego i listu z błogosławieństwem budowy świątyni.
Koncertowi towarzyszyła wystawa filatelistyczna zatytułowana „Wielkiemu Rodakowi - Poczta Polska” zorganizowana we współpracy z oddziałem rejonowym poczty w Siedlcach. Zaprezentowane były na niej znaczki wydane z okazji jubileuszu pontyfikatu, pielgrzymek do Polski, jak również znaczek wydany w dniu pogrzebu Ojca Świętego. Wystawa ta zdaniem dyrektora generalnego Poczty Polskiej Zbigniewa Niezgody pozwoli bardziej zrozumieć wyjątkowość osoby Jana Pawła II i należycie przeżyć doniosłość 27 lat jego pontyfikatu.

Reklama

Dorota Pogorzelska

Bielsk Podlaski

11 października w parafii pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim obchodziliśmy IX Dzień Papieski. Program obchodów składał się z trzech części. Pierwsza część odbyła się po Mszy św. o godz. 12 - dzieci ze Szkół Podstawowych nr 4 i 5 zaprezentowały montaż słowno-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II. Wszyscy zgromadzeni w świątyni wysłuchali utworów poetyckich o Słudze Bożym oraz poezji pisanej przez Papieża Polaka. Recytowane wiersze były przeplatane śpiewem scholi i muzyką dziecięcego duetu skrzypcowego. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego brzmiało: „Jan Paweł II - Papież Wolności”. Taki też tytuł miała prezentacja multimedialna, którą wierni obejrzeli z dużym zainteresowaniem. Obrazy z życia i działalności Papieża były uzupełniane cytatami z jego licznych homilii i wystąpień. Mówiły one, czym jest wolność wnętrza człowieka. Na koniec tej części wszyscy modlili się o szybką beatyfikację Sługi Bożego.
Drugą część przygotowało KSM, działające przy naszej parafii. Włączyło się w ten deszczowy, ale jednak piękny dzień już od godz. 7, gdzie po pierwszej Mszy św. zbieraliśmy ofiary do puszek na stypendia ufundowane przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a także rozprowadzaliśmy albumy „Ojcze Święty, kochamy Ciebie” i kalendarze na 2010 r. z wizerunkiem Jana Pawła II. Taką akcję prowadziliśmy po wszystkich niedzielnych Mszach św. Po ostatniej Mszy św. o godz. 16 przygotowaliśmy krótki montaż słowno-muzyczny, podczas którego była wyświetlona prezentacja multimedialna. Zaczęło się od śpiewu młodzieżowej scholi parafialnej, która towarzyszyła nam w całym naszym przedstawieniu. Następnie przeczytaliśmy interpretację IX Dnia Papieskiego. Przypomniała ona nam, jak wielką rolę odgrywał Jan Paweł II w dążeniu do wolności naszego i wielu innych narodów. Przypomnieliśmy słowa Papieża, że „wolność to służyć Chrystusowi!”. W swej wolności nie możemy zapominać o pomocy i poświęceniu dla innych, szczególnie potrzebujących, by pomnażać wspólne dobro, które zwiększa w nas miłość do Kościoła i Ojczyzny. Następnie odczytaliśmy podziękowania skierowane do Ojca Świętego za jego lekcję wiary, za wspaniałe świadectwo życia w miłości do Boga i Ojczyzny. Prosiliśmy, by pobłogosławił nas z Domu Ojca. Nasze spotkanie zakończyło się odczytaniem przez naszego proboszcza ks. Tadeusza modlitwy o beatyfikację Jana Pawła II i wspólnie odśpiewaliśmy pieśń pod przewodnictwem scholi. Serdecznie dziękujemy naszym duszpasterzom i s. Ninie za pomoc w całości przygotowań.
Trzecia część Dnia Papieskiego rozpoczęła się o godz. 21. w kościele Apelem Jasnogórskim, podczas którego przytoczyliśmy cytaty z homilii Jana Pawła II, następnie ze śpiewem pieśni i zapalonymi zniczami Caritas udaliśmy się pod krzyż misyjny, gdzie odmówiliśmy dziesiątek Różańca w intencji beatyfikacji Ojca Świętego, odśpiewaliśmy „Barkę” i po błogosławieństwie zapalone znicze ustawiliśmy pod krzyżem. Nasze spotkanie zakończyliśmy śpiewem pieśni „Zapada zmrok”.

Krystian Witkiewicz

Węgrów

W piątek 16 października w parafii obchodziliśmy 31. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły. W bazylice w Węgrowie odbyły się główne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Rozpoczęły się one o godz.10.30 Mszą św. dziękczynną za dar Jana Pawła II i o jego beatyfikację. Mszę św. uświetniły swym udziałem poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie, Gimnazjum Gminy Liw im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Węgrowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Węgrowie, Powiatu Węgrowskiego, Urzędu Miasta w Węgrowie i Państwowej Straży Pożarnej. Na Eucharystię przybyły władze powiatu i miasta, obecni byli też mieszkańcy Węgrowa. Najliczniejsze grono uczestniczących w tym doniosłym wydarzeniu stanowili uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Gminy Liw wraz z gronami pedagogicznymi tychże placówek. Mszę św. sprawował ks. prał. Leszek Gardziński. W słowie wstępnym Ksiądz Prałat zwrócił uwagę na to, iż w całym nauczaniu Jana Pawła II ważny był temat wolności. Jak bardzo Papieżowi zależało na tym, by Polska była Polską, by była wolna. By była wolna cała Europa, i do tej wolności wiele krajów doprowadził. Podkreślił również, że wolność jest nam dana, ale i zadana. W homilii mówił: „Jak często mawiał Jan Paweł II, Stwórca zadał, dał człowiekowi wolność. Ale dał jako zadanie i człowiek w historii różnie korzystał z tej wolności. Czasami źle. Bóg chce, byśmy z tej wolności dobrze korzystali. Byśmy wybierali dobro”. Zwracając się do dzieci, Ksiądz Prałat, posługując się przykładami z ich codzienności szkolnej i rodzinnej, ukazał, w jaki sposób mają one dobrze korzystać z wolności wyboru dobra. „Czy koleżankę pozdrowić, czy szturchnąć, kopnąć, przezwać? Czy odrobić lekcje, czy ściągać? Czy przygotować się sumiennie do lekcji, czy źle wykorzystać ten czas i posiedzieć przy komputerze? Człowiek jest wolny. To świadczy o tym, że jest człowiekiem”. Nawiązując do słów Ewangelii: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, albowiem nic więcej zabić nie mogą”, ukazał postać ks. Jerzego Popiełuszki, który oddał życie w walce o wolność. Wspomniał postać kard. Stefana Wyszyńskiego, który także upominał się o prawo do wolności słowa i wyznania. Kończąc, wezwał wszystkich, aby dobrze wykorzystali wolność, którą mamy zadaną. Abyśmy byli lepszymi, szlachetniejszymi ludźmi na wzór Jana Pawła II, kard. Wyszyńskiego, ks. Popiełuszki. By wybieranie dobra, wolności doprowadziło nas do zbawienia. Po Mszy św. w bazylice odbył się montaż słowno-muzyczny poświęcony Janowi Pawłowi II w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrowie przygotowany pod kierunkiem Barbary Ufnal i Barbary Rostek-Śladowskiej.

Monia Kałuska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Helena Kmieć inspiruje ludzi młodych

2024-04-15 11:54

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Tomasz Reczko

Helena Kmieć inspiruje ludzi młodych. Jej śmierć ożywiła zainteresowanie wolontariatem misyjnym wśród młodzież - powiedział w rozmowie z KAI ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes. Helena Kmieć, pełniąc posługę misyjnej wolontariuszki w ochronce dla dzieci w Boliwii, w 2017 roku została tam zamordowana, w wieku 25 lat. Wczoraj ogłoszono rozpoczęcie jej procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego.

Ks. Sobolewski przyznał, że informacja o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć to doskonała wiadomość. - Byłoby wspaniale, gdyby do niej faktycznie doszło, jej życie to doskonały przykład zaangażowania w działalność wolontariacką młodzieży. Cieszy nas, że wolontariat, nie tylko misyjny, stale się rozwija - zaznaczył. Nadmienił również, że rychła beatyfikacja byłaby niejako bodźcem do ożywienia wolontariatu w społecznościach kościelnych, parafiach, diecezjach ruchach czy organizacjach katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Bp Michał Janocha: średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność

Średniowieczne katedry budowano długo i na długo - na wieczność. Były zbiorowym dziełem kilku pokoleń i wszystkich stanów; wyrazem idei, która łączy – mówi PAP ksiądz biskup Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski.

PAP: Minęło 5 lat od pożaru katedry Notre Dame, który był niewątpliwym wstrząsem dla Europy. Niebawem znów będzie można ją zwiedzać po odbudowie. Jak wspomina ksiądz biskup swoją pierwszą wizytę w tej świątyni?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Koprianiuk: Kościół powinien wspierać młodzież w dojrzewaniu

2024-04-16 08:32

[ TEMATY ]

młodzi

Ewelina Gajos/Centrum DDM

Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Podczas modlitwy na Jasnej Górze

Moralizowanie czy jakakolwiek inna forma presji nie przyciągnie młodych do Kościoła - powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Ocenił, że młodym trzeba dać poczucie bezpieczeństwa i wspierać ich na drodze ludzkiego dojrzewania.

Rada ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski pracuje nad dokumentem dotyczącym pytań Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) dotyczących kształtu duszpasterstwa młodzieży w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję