Reklama

Niedziela Świdnicka

Góra Igliczna. Najświętsza Maryja Panna - Przyczyna naszej radości

W malowniczym zakątku południowo – zachodniej Polski, w Sudetach, na terenie diecezji świdnickiej, pod samym szczytem Góry Iglicznej, skąd rozpościera się przepiękna panorama na Góry Bystrzyckie, Orlickie, a w oddali również na Stołowe i Sowie oraz wspaniały widok na Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką, w późnobarokowej świątyni z końca XVIII w., króluje Matka Boża czczona jako Przyczyna Naszej Radości „Maria Śnieżna”.

2024-06-21 07:21

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

góra Igliczna

Matka Boża Śnieżna

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

Matka Boża Śnieżna - Przyczyna naszej Radości - Góra Igliczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzieje Sanktuarium sięgają czasów, kiedy to Śląsk należał do Austrii, a ludność Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowała do austriackiego sanktuarium Matki Bożej w Mariazell. W 1742 roku, w wyniku działań wojennych hrabstwo kłodzkie przechodzi pod panowanie Prus. Dla ówczesnych mieszkańców tego regionu Kotliny Kłodzkiej pojawiają się trudności z przekroczeniem granicy austriacko – pruskiej, celem pielgrzymowania do sanktuarium w Mariazell. Wówczas to mieszkaniec wioski Wilkanów, miejscowości u podnóża Góry Iglicznej, Krzysztof Veit, wracając w 1750 r. z pielgrzymki do Mariazell, przyniósł jako pamiątkę, wykonaną z drewna lipowego, ludową kopię figury Matki Bożej z alpejskiego sanktuarium. Za zgodą swojego brata, mężczyzna mieścił figurę na stoku Góry Iglicznej, gdzie znajdowało się ich pole. Nikt wtedy nie myślał o budowie sanktuarium. Ustawiona pod konarem rozłożystego buka figurka, miała jedynie przypominać austriackie sanktuarium w Mariazell.

Jacek Halicki

Piętnaście lat później wichura zrywająca dachy w Wilkanowie, przewracająca drzewa w miejscowości i na stoku Góry Iglicznej, przewróciła również stary buk, ze znajdującą się na nim figurą Matki Bożej. Gdy spod tego drzewa bracia wyjęli nawet niezadraśniętą figurę, widzieli w tym znak Opatrzności Bożej. Nieuszkodzona figurka została przeniesiona w inne miejsce, niezniszczone przez wichury i burze. W 1776 roku, w miejscu obecnej plebanii, wybudowano wolnostojącą, drewnianą kaplicę, w której 26 czerwca 1777 roku wyproszono pierwsze potwierdzone uzdrowienie. Było nim przywrócenie wzroku mieszkańcowi Siennej, synowi Wawrzyńca Franke, który wpadł do dołu z wapnem i stracił wzrok. Rodzice modląc się przed figurą, za pośrednictwem Matki Bożej, wyprosili u Boga przywrócenie wzroku. Następny cud to uzdrowienie zmiażdżonej przez tryby młyńskie ręki synowi młynarza z Wilkanowa. Liczne uzdrowienia sprawiły, że na Górę Igliczną coraz częściej zaczęli przybywać pielgrzymi, a drewniana kaplica szybko okazała się zbyt mała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

archiwum prywatne

18 czerwca 1781 roku poświęcono kamień węgielny, rozpoczynając budowę obecnej świątyni. Prace murarskie prowadził Andrzej Jäger z Międzylesia, a ciesielskie Józef Knietig z Wilkanowa. Pod ich nadzorem budowlę wznosili przybywający pielgrzymi. W dniu 22 października 1782 roku kościół poświęcił wikariusz biskupi arcybiskupa Pragi, dziekan kłodzki, proboszcz parafii Międzylesie, ks. Karol Winter. Świątynia otrzymała wezwanie „Maria Śnieżna”. Dwa lata później ukończono budowę wieży, a w latach 1821-23 dobudowano krużganki otaczające nawę kościoła. Wystrój wnętrza wykonano na przełomie wieków XIX/XX w Monachium.

diecezja świdnicka

21 czerwca 1983 roku Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał koronacji cudownej figury Matki Bożej we Wrocławiu na Partynicach, nadając jej wezwanie „Przyczyna Naszej Radości”. – Pragnę wyrazić radość, że (…) jest mi dane ukoronować cudowną figurę Matki Bożej Śnieżnej, która w Sudetach króluje i hojnie rozdaje swe łaski: szczególna Opiekunka ludzi dotkniętych chorobą oczu, niewiast pragnących potomstwa, turystów i sportowców – Przyczyna Naszej Radości” – mówił papież Polak podczas koronacji. Wcześniej Karol Wojtyła w latach 60. ubiegłego wieku wielokrotnie bywał w sanktuarium jako ksiądz, jako biskup i jako kardynał. Sam powiedział, że był tutaj siedem razy. Po tym uroczystym akcie koronacji sanktuarium na Górze Iglicznej, nabrało jeszcze większego znaczenia. Pielgrzymi i turyści nie tylko z Polski, ale i z Czech, i Słowacji chętnie nawiedzają kościół Matki Bożej Śnieżnej.

archiwum prywatne

Uroczystości odpustowe odbywają się dwa razy do roku. Pierwsza związana z tytułem Maryi - Przyczyny Naszej Radości, który przypada 21 VI – uroczysta Msza św. sprawowana jest w przedostatnią niedzielę czerwca. Druga uroczystość związana jest z tytułem Marii Śnieżnej, która przypada 5 VIII, a w sanktuarium uroczysty odpust obchodzony jest w pierwszą niedzielę sierpnia. W sanktuarium jest możliwość przyjmowania świętych sakramentów: m.in. małżeństwa czy chrztu św. po wcześniejszych uzgodnieniach z kustoszem. Codziennie w samo południe sprawowana jest Msza św. Dodatkowo w soboty, niedziele i uroczystości o godz. 16. W uroczystość odpustową Msza św. tylko o 13.

archiwum prywatne

Na Górę Igliczną można dotrzeć w następujący sposób: - samochodem do Kłodzka, a następnie drogą krajową nr 33 w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej i drogą wojewódzką nr 392, prowadzącą do Stronia Śląskiego, dalej trasa oznakowana jest drogowskazami; - pociągiem można dojechać do Bystrzycy Kłodzkiej albo do Domaszkowa, dalej autobusem do Międzygórza, a ostatni odcinek około 3,5 km pieszo; - do sanktuarium prowadzą także piesze szlaki turystyczne z Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola-Zdroju, Międzygórza i Stronia Śląskiego.

archiwum prywatne

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Góra Igliczna. Razem na szczycie

[ TEMATY ]

nowenna

ministranci

góra Igliczna

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu

Ministranci z Wałbrzycha z bp Markiem Mendykiem

Ministranci z Wałbrzycha z bp Markiem Mendykiem

Wierni dekanatów północnych oraz ministranci i lektorzy z całej diecezji spotkali się w sanktuarium Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości.

Chłopcy i dziewczęta 27 maja przybyli na szczyt Góry Iglicznej, w ramach drugiej diecezjalnej pielgrzymki Służby Liturgicznej, którą poprzedziła gra terenowa, w duchu włoskiego szesnastolatka bł. Carlo Acutisa.

CZYTAJ DALEJ

Tour de France - Kwiatkowski trzeci na 18. etapie

2024-07-18 17:48

[ TEMATY ]

Tour de France

Michał Kwiatkowski

PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO

Michał Kwiatkowski zajął trzecie miejsce na 18. etapie kolarskiego wyścigu Tour de France, którego trasa liczyła 179,5 km i prowadziła z Gap do Barcelonnette. Wygrał Belg Victor Campenaerts przed Francuzem Matteo Vercherem. Pozycję lidera zachowa Słoweniec Tadej Pogacar.

Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) siódmy raz w karierze ukończył etap TdF na podium. Ma na koncie dwa zwycięstwa. Peleton z Pogacarem (UAE Team Emirates) i czołowymi zawodnikami klasyfikacji generalnej miał kilkanaście minut straty do czołowej trójki.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Prace jubileuszowe w Rzymie: na Lateranie odkryto pozostałości po siedzibie pierwszych papieży

2024-07-18 15:25

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

przygotowanie

Rok Święty 2025

Monika Książek

Prace remontowe prowadzone w Rzymie w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym przynoszą kolejne cenne odkrycia. Na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie archeolodzy odsłonili fundamenty, ściany i obmurowania przypisywane tzw. Patriarchatowi, gdzie mieściła się siedziba pierwszych papieży. Co ciekawe, to właśnie w bazylice na Lateranie w 1300 roku papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Rok Święty.

Przed katedrą biskupa Rzymu ma powstać deptak, na którym znajdą się miejsca do odpoczynku dla przybywających do bazyliki pielgrzymów i turystów. Właśnie dlatego prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne zakrojone na szeroką skalę i pierwsze w czasach nowożytnych. Daniela Porro, która odpowiada za przebudowę placu podkreśliła, że jest to niezwykle ważne znalezisko dla Rzymu a szczególnie jego średniowiecznej historii. Odkryto ważną i złożoną stratygrafię, w której wyróżniają się między innymi konstrukcje ścienne datowane na IX-XIII wiek po Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję