Reklama

Kościół

Diecezja sosnowiecka: Biskup dokonał pierwszych zmian personalnych

Powołanie moderatora kurii diecezjalnej, utworzenie sekretariatu biskupa sosnowieckiego oraz nowego kurialnego wydziału ds. ewangelizacji to jedne z pierwszych decyzji personalnych bp. Artura Ważnego od momentu objęcia diecezji sosnowieckiej.

2024-06-24 10:11

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Biuro Prasowe Diecezji Sosnowieckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wśród ogłoszonych 21 czerwca decyzji personalnych znalazła się również nominacja ks. Mirosława Toszy na koordynatora Światowych Dni Ubogich w Diecezji Sosnowieckiej oraz animatora promocji opcji preferencyjnej na rzecz ubogich. Ks. Tosza to założyciel i wieloletni opiekun jaworznickiej Wspólnoty „Betlejem”, która jest miejscem życia i modlitwy z ubogimi.

Na 5-letnią kadencję moderatora Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu został powołany dotychczasowy wiceoficjał Sądu Biskupiego w Sosnowcu – ks. dr Tomasz Smalcerz, prawnik kanonista, absolwent Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Nowy moderator kurii będzie w diecezji jednocześnie wikariuszem generalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dyrektorem nowo powołanego Wydziału ds. Ewangelizacji został mianowany ks. Szymon Wojciechowski, członek kolegium konsultorów i rady kapłańskiej diecezji sosnowieckiej oraz opiekun duchowy wspólnoty „Miasto Ocalenia”. Pracę ks. Wojciechowskiego będzie wspierał świecki asystent, którego wybór jeszcze przed nami.

Reklama

W celu świadczenia bezpośredniej pomocy biskupowi sosnowieckiemu został utworzony Sekretariat Biskupa Sosnowieckiego. W jego skład bp. Artur Ważny powołał ks. dr. Pawła Sproncla, pastoralistę, absolwenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który będzie pełnił rolę jego kapelana i ceremoniarza oraz ks. Przemysława Lecha, absolwenta wydziału komunikacji społecznej Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie. Ks. Lech został mianowany sekretarzem biskupa sosnowieckiego oraz rzecznikiem prasowym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Jak tłumaczy bp. Artur Ważny wprowadzane zmiany mają służyć dobru lokalnego Kościoła oraz realizacji jego synodalnego charakteru:

Kościół ma być bardziej misyjny i synodalny, do czego zaprasza nas szczególnie papież Franciszek. Zaproszeni jesteśmy więc do rozeznawania, jak mamy współpracować wzajemnie we wspólnotach parafialnych - wierni świeccy z duchownymi, włączając w służbę właściwe każdemu charyzmaty, dary i talenty. Temu także mają służyć różnego rodzaju modele katechumenatu parafialnego oraz posługi świeckich katechistów, akolitów i lektorów. Istnieje więc potrzeba przygotowania odpowiednich propozycji pastoralnych oraz sposobów kształcenia i formowania przygotowujących się do pełnienia tych posług, a potem zastosowania ich w codzienności parafialnej. Te wyzwania stoją przed całym Kościołem w Polsce, także przed naszą diecezją. Zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji, któremu przewodniczę, ma w tym względzie zająć się przygotowaniem pewnego ramowego programu. Nadto powołane w diecezji dwie komisje, których prace wkrótce ruszą, aby mogły właściwie i autonomicznie funkcjonować, potrzebują także, co oczywiste, ze strony diecezji koordynacji. Jednocześnie ewangelizując, nie możemy zapominać o ubogich, inaczej przestajemy być wiarygodni. Temu wszystkiemu mają między innymi służyć zmiany strukturalne i personalne w diecezji. Z czasem będą kolejne. – powiedział bp. Ważny.

ekrety wejdą w życie z dniem 29 czerwca, a więc w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja warszawska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

[ TEMATY ]

zmiany personalne

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Dziewięciu neoprezbiterów wyświęconych 25 maja 2024 roku zostało posłanych na pierwsze parafie, gdzie będą wikariuszami. Dekrety wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Ks. Mateusz Baran mianowany wikariuszem parafii Narodzenia NMP w Komorowie.

CZYTAJ DALEJ

Papież na półkoloniach dla dzieci w Watykanie

2024-07-18 13:01

[ TEMATY ]

dzieci

wakacje

półkolonie

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek spotkał się z dziećmi uczestniczącymi w półkoloniach, które odbywają się w Watykanie. Organizowane są przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego i, w pięciu tygodniowych turnusach, bierze w nich udział ponad 250 dzieci pracowników tego najmniejszego państwa świata.

Ojciec Święty spotkał się z dziećmi wczesnym rankiem, kiedy upał nie był jeszcze zbyt dotkliwy. Obejrzał przestrzeń gier i zabaw przygotowaną na watykańskie wakacje, a następnie na jednym z boisk rozmawiał z uczestnikami półkolonii. Mówił m.in. o znaczeniu rodziców w ponawianiu świata i wspominał swoje wakacje spędzane u dziadków w Argentynie. Franciszek mówił też dzieciom o znaczeniu pojednania i radził: „Nigdy nie kładźcie się spać skłóceni”. Na zakończenie wraz z dziećmi papież wypuścił w niebo barwne balony, na których uwieczniono jego słowa: „Droga dziewczyno, drogi chłopcze: jesteś cenny w oczach Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Prace jubileuszowe w Rzymie: na Lateranie odkryto pozostałości po siedzibie pierwszych papieży

2024-07-18 15:25

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

przygotowanie

Rok Święty 2025

Monika Książek

Prace remontowe prowadzone w Rzymie w związku ze zbliżającym się Rokiem Świętym przynoszą kolejne cenne odkrycia. Na placu przed bazyliką św. Jana na Lateranie archeolodzy odsłonili fundamenty, ściany i obmurowania przypisywane tzw. Patriarchatowi, gdzie mieściła się siedziba pierwszych papieży. Co ciekawe, to właśnie w bazylice na Lateranie w 1300 roku papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Rok Święty.

Przed katedrą biskupa Rzymu ma powstać deptak, na którym znajdą się miejsca do odpoczynku dla przybywających do bazyliki pielgrzymów i turystów. Właśnie dlatego prowadzone są tam wykopaliska archeologiczne zakrojone na szeroką skalę i pierwsze w czasach nowożytnych. Daniela Porro, która odpowiada za przebudowę placu podkreśliła, że jest to niezwykle ważne znalezisko dla Rzymu a szczególnie jego średniowiecznej historii. Odkryto ważną i złożoną stratygrafię, w której wyróżniają się między innymi konstrukcje ścienne datowane na IX-XIII wiek po Chrystusie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję