Reklama

Świat

Wielka Brytania

W Londynie wierni Bogu i Polsce

Dobiega końca rok liturgiczny. Zakończy go uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Jak co roku będzie to odpust w polskiej parafii pw. Chrystusa Króla na Balham w Londynie

Niedziela Ogólnopolska 48/2012, str. 16-17

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

odpust

Polonia

Londyn

ARCHIWUM PARAFII

Kościół pw. Chrystusa Króla na Balham w Londynie

Kościół pw. Chrystusa Króla na Balham w Londynie

Jest to jeden z najstarszych obecnie funkcjonujących 11 ośrodków Polskiej Misji Katolickiej w Londynie. Początki parafii sięgają końca II wojny światowej, kiedy dzielnice południowego Londynu stały się miejscem zamieszkania i zatrudnienia sporej grupy emigrantów z Polski. Ludzie ci nie mieli jednak miejsca na modlitwę, a kościół, gdzie sprawowano Liturgię w języku ojczystym, był bardzo oddalony. Opieką duszpasterską swoich rodaków otoczył ks. Stanisław Cynar, który po raz pierwszy 2 lutego 1948 r. na Clapham South odprawił dla nich Mszę św. w języku polskim. Duszpasterstwo szybko się rozwijało i z końcem lat 60. XX wieku należało do niego ponad 1000 polskich rodzin. Oczywista stawała się potrzeba własnego kościoła. Zgromadzone przez parafian środki na ten cel pozwoliły w 1969 r. na zakup budynku Hamilton House przy Balham High Road, gdzie skoncentrowało się życie parafialne, oświatowe, kulturalne i towarzyskie. Do dnia dzisiejszego jest to miejsce wspólnych spotkań Polaków. W 1978 r. następca ks. Cynara - ks. Stanisław Świerczyński zakupił znajdujący się naprzeciw Polskiego Ośrodka bardzo zniszczony budynek United Reformed Church. Licząca niemal sto lat świątynia wymagała gruntownego remontu. Jego realizacja ukazała ogromne zaangażowanie duszpasterza i tworzących tę wspólnotę ludzi. 2 lipca 1978 r. kościół poświęcił bp Szczepan Wesoły, nadając mu tytuł Chrystusa Króla. W ołtarzu umieszczono relikwie św. Stanisława biskupa i męczennika, patrona Polski, a w kościele obraz Matki Bożej Opiekunki Żołnierzy Tułaczy, namalowany przez Władysława Wasilewskiego i poświęcony w Jerozolimie 31 maja 1945 r., ufundowany przez żołnierzy polskich w Palestynie.

Wybór Papieża Polaka, utworzenie „Solidarności” w Polsce, stan wojenny stały się przyczyną wielkiej mobilizacji w pracy na rzecz emigracji, jak również pomocy rodakom w kraju. Umocnieniem w podejmowanym trudzie była wizyta Jana Pawła II w Wielkiej Brytanii w 1982 r. Wówczas Polonia angielska nabrała nowych sił do intensywnej pracy duchowej i materialnej na rzecz własnej parafii. Duży wkład w odnowienie kościoła włożył kolejny proboszcz - ks. prał. Władysław Wyszowadzki. Dzięki jego zaangażowaniu gruntownie odnowiono wnętrze kościoła, które swoim wystrojem świadczy o historii i wierze naszego narodu. Znajdujące się w nim obrazy, tablice i wota nawiązują do dziejów oręża polskiego, walk w obronie niepodległości 1918-21, tragicznych lat II wojny światowej, heroicznych postaw ludzi. Staraniem ks. Wyszowadzkiego oprócz prac remontowych wzbogacono wnętrze drewnianymi rzeźbami ludowego artysty Antoniego Bolka i chrzcielnicą z brązu autorstwa prof. Gustawa Zemły z Warszawy. W 2003 r. przy kościele otwarto kolumbarium (gdzie obecnie spoczywa ponad 20 parafian), a w 2007 r. przeprowadzono kompleksowy remont organów firmy Walker z 1938 r., mających obecnie 50 głosów i piękne barokowe brzmienie. Duży wkład w życie religijne oprócz proboszczów mieli wikariusze, prezesi parafii i klubu.

Reklama

W 2008 r. z okazji jubileuszu 30-lecia kościoła, 60-lecia parafii i 125-lecia położenia kamienia węgielnego odnowiono prezbiterium świątyni, wzbogacono jej wystrój o witraże autorstwa Elżbiety Bednarskiej, ufundowane przez parafian. W uroczystości uczestniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp.

Kościół Chrystusa Króla na Balham jest przede wszystkim wyraźnym świadectwem jedności i poczucia wspólnoty powojennej emigracji, pracy społecznej i ofiarności ponad podziałami, wiary i dalekowzroczności, bowiem nadal jest miejscem niezwykle ważnym dla wzrastającej liczby emigracji uczącej się, pracującej i żyjącej w Londynie.

Na terenie parafii funkcjonuje osiedle św. Antoniego, gdzie mieszkają Polacy. Znajdują się tam kaplica św. Antoniego oraz sala klubowa. Parafia i Polski Ośrodek Katolicki stwarzają Polakom duże możliwości zaangażowania i troski o swoją wiarę. Działało tutaj wiele ruchów i organizacji katolickich. Wiele z nich jest aktywnych po dziś dzień. W historię parafii wpisały się m.in. takie grupy, jak Sodalicja Mariańska, Żywy Różaniec, Chór im. Jana Pawła II, grupa ministrantów, schola młodzieżowa, sekcja charytatywna, Klub Orła Białego, drużyna harcerska, biblioteka parafialna, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Młodzieży i Szkoła Sobotnia Przedmiotów Ojczystych, zespoły folklorystyczne, klub towarzyski „Polonia”, grupa Odnowy w Duchu Świętym, założona przez organistę Przemysława Salamońskiego w 2008 r. schola gregoriańska oraz grupa modlitewna „Pro Ecclesia”.

Reklama

Parafia Chrystusa Króla w Londynie wielokrotnie była odwiedzana przez dostojnych gości, wśród których byli: prymas Polski kard. Józef Glemp, kard. Marian Jaworski, kard. Henryk Gulbinowicz, abp Szczepan Wesoły, abp Edward Nowak, abp Henryk Muszyński, metropolita Southwark abp Michael Bowen, nuncjusz apostolski w Anglii abp Luigi Barbarito, nuncjusz apostolski w Kazachstanie abp Marian Oleś, biskupi polscy i angielscy oraz wielu Polaków, wśród nich prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Parafia od wielu lat jest miejscem jednoczącym Polaków na emigracji. Oprócz spełniania swej podstawowej funkcji, jaką jest prowadzenie wiernych do Boga, pomaga Polakom w odnalezieniu właściwego miejsca w obcym kraju, umacnia świadomość bycia obywatelem Polski i dawania dobrego świadectwa o swej wierze i pochodzeniu. W kościele Polacy gromadzą się podczas różnych świąt i nabożeństw za Ojczyznę. Każde takie wydarzenie jest okazją do dawania świadectwa swej wiary i miłości do Polski. Żyjąc na obczyźnie, świadczą też duchową i materialną pomoc swoim rodakom w kraju.

2012-11-19 14:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W. Brytania/ Pogrzeb zasłużonej działaczki polonijnej, uczestniczki powstania warszawskiego Marzenny Schejbal

[ TEMATY ]

pogrzeb

Polonia

Londyn

Powstanie Warszawskie

PAP

Marzenna Schejbal – uczestniczka Powstania Warszawskiego

Marzenna Schejbal – uczestniczka Powstania Warszawskiego

Na londyńskim cmentarzu Gunnersbury pochowana została w czwartek Marzenna Schejbal, zmarła w wieku 97 lat uczestniczka powstania warszawskiego, zasłużona i bardzo aktywna działaczka polonijna, prezes Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej w Londynie.

Wcześniej w kościele Brompton Oratory odbyła się msza żałobna w intencji zmarłej 24 grudnia zeszłego roku Marzenny Schejbal. W przesłanym liście prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda określili zmarłą jako "wielką polską patriotkę", "wybitną działaczkę" na rzecz Polonii i środowisk kombatanckich oraz "wzór dla młodych Polaków". List od pary prezydenckiej odczytał konsul generalny Mateusz Stąsiek.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję