Reklama

Niedziela Lubelska

Wierni Bogu, krzyżowi i Ewangelii

Niedziela lubelska 49/2012, str. 2-3

[ TEMATY ]

parafia

wizytacja

Paweł Wysoki

Uroczystościom przewodniczył bp Artur Miziński

Uroczystościom przewodniczył bp Artur Miziński

Parafia pw. Świętego Krzyża z lubelskich Bronowic przeżywała czas wizytacji kanonicznej. W dniach 10-11 listopada przeprowadził ją bp Artur Miziński.

Spotkania z Księdzem Biskupem rozpoczęły się już w sobotnie popołudnie. Bp Miziński odwiedził wówczas podopiecznych domu dziecka przy ul. Pogodnej oraz uczestniczył w otwarciu wystawy wołyńskiej, przygotowanej przez młodzież w działającym na terenie parafii Centrum Młodzieży „Nie lękajcie się”. Ciekawą formą zaprezentowania parafii był spacer po skwerkach osiedlowych, dedykowanych pamięci Matki Bożej Fatimskiej i wielkim Polakom: bł. Janowi Pawłowi II, bł. ks. Jerzemu Popiełuszce oraz kard. Stefanowi Wyszyńskiemu. W drugim dniu wizytacji Biskup Artur sprawował Msze św., udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania, a nade wszystko głosił Słowo Boże i umacniał w wierze. - Dzięki Bożej Opatrzności, wizytacja naszej parafii odbywa się na początku Roku Wiary, w dniu Święta Niepodległości, kiedy w naszym kościele poświęcamy Tablicę Smoleńską. To dla nas wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie - mówił podczas głównej Mszy św. proboszcz ks. Marian Duma.

Reklama

Niedzielna Suma z udziałem przedstawicieli wspólnot parafialnych sprawowana była pod przewodnictwem Księdza Biskupa w intencji ojczyzny. Zgromadzili się na niej członkowie parafialnych wspólnot, m.in. Rady Duszpasterskiej, kół różańcowych, Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Legionu Maryi, Drogi Neokatechumenalnej, Akcji Katolickiej, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Bractwa Świętego Krzyża, wspólnoty czcicieli Najświętszego Sakramentu, środowiska 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej i Koła Przyjaciół Radia Maryja. Uroczysty charakter Eucharystii podkreślała obecność władz miasta i osiedla, pocztów sztandarowych szkół oraz organizacji kombatanckich, a także orkiestry i chóru ze szkoły muzycznej pod dyrekcją prof. Teresy Krasowskiej. W modlitewnym zgromadzeniu uczestniczyli również Kazimierz i Jaromir Stasz, wykonawcy Tablicy Smoleńskiej, dedykowanej ofiarom katastrofy, a szczególnie prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu oraz ks. Janowi Osińskiemu z Michowa. - Dziękuję, że w tak ważnym dla nas dniu Ksiądz Biskup jest pośród nas, by głosić nam Słowo Boże i umacniać w wierze. Wszystkich proszę o modlitwę za naszą ojczyznę, byśmy byli wierni Bogu, Krzyżowi i Ewangelii - mówił Ksiądz Proboszcz.

Przywołując słowa bł. Jana Pawła II, bp Artur Miziński przypominał: - Bóg, który wkroczył w dzieje narodu polskiego w jego początkach, wciąż jest obecny w ojczyźnie i sercach Polaków rozsianych po świecie. Gromadzimy się w tym szczególnym dniu wokół Boga, źródła mądrości, by pochylać się nad historią i tradycją, aby z tego skarbca czerpać duchowe wartości do budowania naszego dziś i jutra. Dziękujemy Bogu za dar wolnej ojczyzny, bo dla nas Polaków, największa po Bogu jest i winna być miłość ojczyzny - mówił Ksiądz Biskup. Pasterz zachęcał do modlitwy i pamięci o tych, którzy „na ołtarzach ojczyzny i świata złożyli swoje życie, walcząc o wolność i niepodległość”. Wskazywał na aktualność słów marszałka Józefa Piłsudskiego i kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy podkreślali, że „ten, kto nie zna przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”, a „naród, który wychowuje młode pokolenie bez odniesienia do historii, skazany jest na śmierć”. - Pamiętajmy o tych, którzy przelali swoją krew dla wolnej Polski; o wielkich mężach i mocarzach ducha, którzy słowem krzepili kolejne pokolenia Polaków i byli natchnieniem do walki i zwycięstwa - apelował Ksiądz Biskup.

Jednak wdzięczna pamięć nie wystarczy, by zachować i przekazać następnym pokoleniom dziedzictwo, któremu na imię Polska, dlatego bp Miziński wzywał do odpowiedzialnego budowania ojczyzny. - Święto Niepodległości powinno być impulsem do gorliwej pracy dla dobra naszego kraju. To dzień, w którym trzeba pytać o przyszłość Polski i o to, jak każdy z nas, na miarę swoich możliwości i talentów, może przysłużyć się jej świetności; o to, jak odzyskaną wolność mądrze zagospodarować i właściwie używać, by celem nadrzędnym było dobro wspólne - mówił Ksiądz Biskup. Pasterz podkreślał, że „dzieje narodu są dziejami poszczególnych ludzi, nawet jeśli komuś się wydaje, że od niego nic nie zależy”. - To, co najważniejsze w dziejach narodu, jest odbiciem każdego z nas. Dlatego warto odpowiedzialnie traktować swoje obowiązki, strzec świętości życia i rodzin, odważnie bronić wiary i aktywnie włączać się w życie tej społeczności, w której przyszło nam żyć - zapewniał.

W dniu poświęcenia Tablicy Smoleńskiej, Biskup Artur odniósł się również do katastrofy: - Nikt nie przywróci życia tym, którzy zginęli; nikt nie powetuje nam straty osób, które w dobie globalizacji troszczyły się o zachowanie naszej polskiej tożsamości, ale to, co robi się dla wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, woła o pomstę do nieba. Ufajmy jednak, że Bóg w swojej zbawczej ekonomii nie dopuści do zmarnowania ofiary ich śmierci.

2012-11-30 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedyna taka

Ulica 3 Maja 65, Hajnówka. To adres parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego. Obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania dla tych, którzy podziwiają pobliską Puszczę Białowieską. Świątynia, w otoczeniu starych dębów i świerków, zachwyca swą niepowtarzalnością i oryginalnością, to jeden z nielicznych, o ile nie jedyny kościół w Polsce, a może i na świecie, którego wnętrze w postaci kinkietów i żyrandoli zdobią... poroża jeleni, bonusem są też tarasy widokowe, umiejscowione na kościelnych wieżach, z których można podziwiać panoramę Hajnówki. Przypadające 14 lutego święto patronów parafii to doskonała okazja, by przybliżyć wczoraj i dziś tej wyjątkowej, choć z krótkim stażem parafii

Zaczęło się niedawno, bo w 1995 r. – opowiada pierwszy i jak na razie jedyny gospodarz parafii ks. Zygmunt Bronicki. – Parafię 3 września tego roku erygował bp Antoni Dydycz, mnie ustanawiając jej proboszczem. – Pracę trzeba było zaczynać od podstaw, we wszystkich właściwie wymiarach, poczynając od budowy nowej świątyni.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję