Reklama

Niedziela w Warszawie

Jubileusz abp. Henryka Hosera

W miniony wtorek Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej skończył 70 lat. Z okazji urodzin wielu łask Bożych swojemu Biskupowi życzyli bracia w kapłaństwie, współbracia Pallotyni, siostry zakonne oraz wierni. Najserdeczniejsze życzenia dostojnemu Jubilatowi składa także Redakcja „Niedzieli”

Arcybiskup Henryk Hoser cieszy się dużym szacunkiem wśród parafian diecezji warszawsko-praskiej. - Imponuje mi jego odwaga w przypominaniu stanowiska Kościoła na temat in vitro. Był przez to mocno i niesprawiedliwie atakowany przez media oraz polityków. Mimo to się nie ugiął - mówi Agnieszka Orłowska z parafii św. Izydora w Markach. A Anna Maślana dodaje: - Jest osobą bardzo otwartą dla wiernych. Młodzież mogła mu osobiście zadawać pytania podczas kampanii ewangelizacyjnej „Misja Warszawy” - mówi wierna z parafii Chrystusa Króla i opowiada. - Jak odwiedzałam bliską mi osobę w jednym z warszawskich szpitali, to widziałam naszego ordynariusza przy łóżku chorego kapłana. Taka postawa budzi szacunek.

Przypomnijmy, że abp Henryk Hoser z wykształcenia jest lekarzem. Dyplom Akademii Medycznej otrzymał w 1966 r. Dwa lata później wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Święcenia kapłańskie przyjął w 1974 r. Przez kilkadziesiąt lat był misjonarzem w Rwandzie. W Kigali założył Ośrodek Medyczno-Socjalny oraz Centrum Formacji Rodzinnej. Po wojnie domowej w 1994 r. Stolica Apostolska mianowała go wizytatorem apostolskim na Rwandę. W latach 1996-2003 pełnił funkcję przełożonego Regii Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego we Francji, następnie zaś został mianowany rektorem Pallotyńskiej Prokury Misyjnej w Brukseli. W 2005 r. decyzją Ojca Świętego Jana Paweła II został arcybiskupem i sekretarzem pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. Pięć lat temu papież Benedykt XVI mianował abp Hosera biskupem warszawsko-praskim.

Uroczysty ingres do katedry św. Floriana (na zdjęciu) odbył się 28 czerwca 2008 r. Od tamtej pory jednym z najbliższych współpracowników ordynariusza diecezji jest kanclerz kurii ks. dr Wojciech Lipka, który tak opowiada o pracy z abp. Hoserem. - Ksiądz Arcybiskup wprowadził pracę zespołową do Kurii, powołał kilka komisji poprzez które dzieli się swą odpowiedzialnością za diecezję, kładzie nacisk na aktywizację świeckich poprzez tworzenie parafialnych rad duszpasterskich i zespołów charytatywnych, uczy nas hojności wobec Kościołów w krajach misyjnych. Jest w 100% oddany pracy: prowadzi wykłady z bioetyki dla alumnów Seminarium Duchownego, odważnie broni nauki Kościoła (szczególnie w dziedzinie początków życia), przygotowuje ciekawe homilie i przemówienia dostosowane do słuchaczy (procentuje doświadczenie misjonarza!), tworzy nowoczesny i łatwodostępny model formacji intymności małżeńskiej. Wydobył z niebytu Ostrówek, gdzie przebywała św. Siostra Faustyna. Jest wyjątkowo opanowany i cierpliwy.

Styl pracy oraz dokonania abp Hosera w Kościele zostały docenione przez instytucje świeckie. W ubiegłym roku Ordynariusz warszawsko-praski otrzymał honorowe obywatelstwo m.st. Warszawy będące najwyższym wyróżnieniem stołecznego samorządu. Miesiące temu zaś został wyróżniony medalem „Wybitny z najwybitniejszych” przyznawany przez Szpital Bródnowski.

2012-11-30 12:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Hoser podsumowuje rok 2014

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

Kościół katolicki w Polsce odmładza się i jest coraz bardziej dynamiczny – zwrócił uwagę abp Henryk Hoser. Podsumowując dla KAI rok 2014 biskup warszawsko-praski stwierdził, że dla jego diecezji pomimo licznych trudności był on czasem wielu Bożych łask związanych zwłaszcza z trwającym przez dwanaście miesięcy dziełem Jerycha Różańcowego. Można było również obserwować większe zaangażowanie laikatu, zwłaszcza młodzieży i młodych małżeństw.

- Współczesny świata coraz częściej domaga się od wyznawców Chrystusa czytelnego świadectwa wiary. Nie można już tak łatwo jak w minionych dziesięcioleciach żyć wtopionym w społeczeństwo. Życie zawodowe i osobiste zmusza człowieka do jasnego określenia się. Mając więc świadomość, że bez głębokiej modlitwy i życia sakramentalnego wiara powoli zamiera podjęliśmy inicjatywę Jerycha Różańcowego. Nieustanna modlitwa przed Najświętszym Sakramentem objęła wszystkie nasze parafie, wspólnoty zakonne, a nawet takie placówki jak więzienia, szpitale i Domy Pomocy Społecznej - powiedział abp Hoser.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Opłatek pielgrzymów

2023-01-28 23:54

ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję