Reklama

Niedziela Wrocławska

Ona z nami, my z nią

Życie, życie jest nowelą…” - śpiewa Ryszard Rynkowski. I w tej „noweli” jest dużo radości, ale także niemało smutku, dużo słodyczy, ale również dużo goryczy. Taką goryczą była tragiczna śmierć Feliksa, syna Zofii, która wśród kondolencyjnych przekazów otrzymała i taki od koleżanki ze Lwowa: „Nie rozpaczaj, będź dzielna jak Maryja po utracie swojego jedynego Syna!”.

Reklama

Mądre i bardzo teologiczne wezwanie - i wezwanie trochę wyzywające, bo zrobiliśmy z Maryi „niewiastę pokorną, cichą”, taką nijaką, gdy tymczasem Maryja była niewiastą mężną, odważną, po prostu - wspaniałą. Nie tylko w zwiastowaniu zadaje aniołowi pytanie, w którym zawarty jest warunek, a potem rodzi Syna w bardzo trudnych warunkach i jest zmuszona do ucieczki, ale także z wyrzutem upomina Syna po pielgrzymce do Jerozolimy. Z macierzyńskim współczuciem towarzyszy Mu w Jego działalności, aż w końcu przeżywa Jego śmierć i zostaje oddana w opiekę obcemu człowiekowi, a w stosunku do nas zostaje ogłoszona naszą Matką, a my Jego dziećmi. Potem spotykamy Ją raz jeszcze - w Kościele jerozolimskim: „Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami: Maryją, Matką Jezusa i braćmi Jego” (Dz 1, 14).

I tak trwa do dzisiaj - Ona z nami, my z Nią. Wyrazem tej sytuacji, tej bliskości są nazwy, jakie Jej dajemy w różnych miejscach, przy różnych okazjach: Matka Boża Ślężańska, Matka Boża Osobowicka, Matka Boża Kowalska, czy Matka Boża Nadodrzańska. Ale wyrazem tej bliskości mogą być także piękne, czerwone róże, które Jej zanosimy przy okazji Jej świąt.

Jest przy nas i z nami, bo jest naszą Matką - problem tylko w tym, czy my zawsze żyjemy tak, jak przystało Jej dzieciom, a zwłaszcza, czy wypełniamy Jej podstawowe przykazanie - przykazanie maryjne: „Zróbcie wszystko, cokolwiek Jezus wam powie” (J 2, 5).

2012-12-07 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków zawierzony Niepokalanemu Sercu Maryi

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Maria Niedziela/Niedziela

Miasto, władze samorządowe, instytucje i mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego zostali dziś zawierzeni Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Akt zawierzenia odczytał prezydent Krzysztof Chojniak. Po nim dziekan dekanatu piotrkowskiego ks. Stanisław Nowacki zawierzył Maryi wszystkie parafie, kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich.

Uroczystość odbyła się w kościele Najświętszego Serca Jezusowego. Zawierzenie to efekt ponad trzyletnich starań grup i wspólnot zrzeszonych w piotrkowskim Forum Ruchów Katolickich. - wasze inicjatywy, modlitwy, posty, upór i determinacja pomogły – podkreślał dziekan i zarazem proboszcz parafii – dziękuję, że nie odpuściliście – dodał. Uroczystość, która odbyła się w Godzinie Łaski, zgromadziła w świątyni rzeszę wiernych, przedstawicieli parlamentu i władz samorządowych miasta, radnych rady miejskiej oraz kapłanów piotrkowskich parafii. W akcie zawierzenia prezydent i dziekan prosili by Matka Boża chroniła miasto i mieszkańców regionu piotrkowskiego przed wszelkim złem oraz by wspierała rodziny. Do uroczystości przez dwa kolejne dni przygotowywał wiernych o. Roman Wit z Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię przesunąć

2021-07-30 07:24

[ TEMATY ]

szczepienia

fot. Adam Guz/KPRM)

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Adam Niedzielski o nowych obostrzeniach

Myślimy o projekcie zakładającym, że firmy, które wykażą zaszczepionych pracowników, zwłaszcza mających kontakt z klientami, nie będą miały obostrzeń - mówi dzisiejszemu dziennikowi szef MZ Adam Niedzielski. Dopytywany o kwestię przesunięcia niezaszczepionego pracownika na inne stanowisko, ocenił, że miałoby to rację bytu.

Minister zdrowia był proszony przez dziennik o ocenę pomysłu, by tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 dostawali świadczenie 500 plus.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję