Reklama

Aspekty

Jan Paweł II w Otyniu

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia w sanktuarium Matki Bożej w Otyniu obchodzono szczególną uroczystość. W 7. rocznicę ustanowienia kościoła parafialnego sanktuarium Matki Bożej do świątyni wprowadzono relikwie bł. Jana Pawła II

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

Ks. Dominik Kamiński

Uroczystości instalacji relikwii bł. Jana Pawła II w Otyniu

Uroczystości instalacji relikwii bł. Jana Pawła II w Otyniu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku otyńskie sanktuarium przeżyło wielką tragedię. Zawaliła się część wieży kościelnej. Od samego początku podjęto prace zmierzające nie tylko do zabezpieczenia reszty świątyni, ale zaczęto także myśleć o przyszłej odbudowie. W tym roku uroczystości rocznicowe były zatem okazją do głębokiej modlitwy za sanktuarium i czekające jeszcze prace. Od teraz patronować im będzie kolejny orędownik - bł. Jan Paweł II. Relikwie błogosławionego otrzymano z Krakowa od kard. Stanisława Dziwisza. Jan Paweł II był znany ze swojego szczególnego nabożeństwa do Matki Bożej.

Uroczystej instalacji relikwii przewodniczył dziekan dekanatu nowosolskiego ks. prał. Józef Kocoł w asyście kapłanów dekanatu i zaproszonych gości. Uroczystości rocznicowe trwały cały dzień. Poza samą Mszą św. był także czas na Różaniec i zajęcia rekreacyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

25 maja 2004 r. figura Matki Bożej Klenickiej z Otynia przeniesiona została z ołtarza bocznego do ołtarza głównego. 8 grudnia 2005 r. - w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - bp Adam Dyczkowski podniósł kościół w Otyniu do rangi sanktuarium, a 25 czerwca 2006 r. odbyły się tu obchody jubileuszu 350-lecia obecności figury Matki Bożej, połączone z uroczystą rekoronacją Dzieciątka Jezus i Matki Bożej.

Na co dzień o otyńskie sanktuarium dba jego kustosz ks. kan. Grzegorz Sopniewski, a wspomaga go wikariusz ks. Dominik Kamiński. O samym sanktuarium myśli także działające od 2009 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Sanktuarium Maryjnego w Otyniu. Stowarzyszenie zrzesza ponad dwudziestu członków, a jego głównym zadaniem jest podejmowanie działalności wspierającej parafię rzymskokatolicką w Otyniu i sanktuarium Matki Bożej w Otyniu. Na terenie sanktuarium znajduje się również muzeum, w którym prezentowane są pamiątki związane z historią Otynia, jego duszpasterzami i dziejami kościoła. Znajdują się tu m.in.: dokumenty, księgi, ornaty oraz przedmioty związane z kultem.

Do otyńskiego sanktuarium pielgrzymuje coraz więcej pielgrzymów. Zatrzymują się tu na chwilę modlitwy. Ale są także diecezjalne pielgrzymki. Tu pielgrzymują m.in. członkowie dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Od 8 grudnia br. przybył jeszcze jeden poważny argument, aby pielgrzymować do otyńskiego Domu Matki. Możemy się odtąd pomodlić za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II przy jego relikwiach.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. J. Tomziński i A. Mari wspominali bł. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

muzeum

Mateusz Pośpiech

O bł. Janie Pawle II jako człowieku wielkiej pokory i modlitwy opowiedzieli o. Jerzy Tomziński paulin, ostatni polski uczestnik Soboru Watykańskiego II i Arturo Mari fotograf Jana Pawła II, którzy wieczorem 18 maja byli gośćmi spotkania z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Spotkanie odbyło się również z okazji przypadającej 93. rocznicy urodzin Jana Pawła II.
CZYTAJ DALEJ

Pomoc od Szlachetnej Paczki dotrze do blisko 20 tysięcy rodzin

2025-12-13 09:16

[ TEMATY ]

szlachetna paczka

Mat.prasowy/fot. Beata Zawrzel

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki to wyjątkowy moment w roku, podczas którego pomoc dociera do najbardziej potrzebujących. To właśnie teraz, 13 i 14 grudnia, Paczkowe rodziny odzyskują godność i nadzieję na lepsze życie. To momenty pełne emocji - radość przeplata się ze wzruszeniem i często z niedowierzaniem. W tym roku pomoc dotrze aż do 19 955 rodzin, to o 2 935 więcej niż w ubiegłym roku.

- Kolejny raz połączyliśmy się we wspólnym zmienianiu świata na dobre. Świata pana Adama, do którego jedzie opał, pani Anny, która dzięki kursom zawodowym będzie miała szansę na znalezienie lepiej płatnej pracy, Kacpra, który już dziś zaśnie w swoim własnym łóżku, w nowej pościeli - do dziś spał z bratem na podłożonym na podłodze gąbkowym materacu - mówi Joanna Sadzik, Prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Przed Bożym Narodzeniem unikajmy zakupowego dopingu

2025-12-14 09:43

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Leon XIV odpowiada na łamach czasopisma „Piazza San Pietro” na list psychologa młodzieży i zachęca do przeżywania Bożego Narodzenia jako czasu prostoty i konkretnej miłości bliźniego, bez „zakupowego dopingu”. Młodym wskazuje przykład św. Johna Henry’ego Newmana, który może pomóc w walce „z mrokiem nihilizmu”.

Miesięcznik, wydawany przez o. Enzo Fortunato, otwiera list do papieża Leona, podpisany przez Antonio, czterdziestoletniego psychologa z Pagani w prowincji Salerno. Antonio opowiada o życiu poświęconym najbardziej kruchym i potrzebującym, inspirowanym przez św. Alfonsa Marię de’ Liguoriego oraz św. Franciszka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję