Reklama

Niedziela Podlaska

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia niedziela kwietnia dla wiernych z parafii pw. św. Piotra z Alkantary oraz św. Antoniego z Padwy w Węgrowie była swoistym świętem. Tego dnia w mury świątyni zostały uroczyście wprowadzone relikwie pierwszego stopnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, męczennika czasów komunistycznych

Niedziela podlaska 20/2013, str. 4

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

relikwie

Marek Sobisz

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. dr Romuald Kosk

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. dr Romuald Kosk

Parafianie do tej uroczystości przygotowywali się od dłuższego czasu. Jednym z ostatnich akcentów przygotowujących była wspólna autokarowa pielgrzymka wiernych po relikwie błogosławionego kapłana do sanktuarium św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, która miała miejsce tydzień wcześniej. Relikwie trafiły do parafii w dużej mierze dzięki staraniom karmelitanki, s. Gieorgini od Boga Ojca, która pochodzi z parafii poklasztornej, a obecnie posługuje w domu Sióstr Karmelitanek w Łodzi. Na tę uroczystość został specjalnie namalowany obraz z wizerunkiem bł. ks. Jerzego przez węgrowianina Krzysztofa Buczaka, który jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych. W swoim dorobku artystycznym posiada już dekorację ołtarzowe kilku kościołów w Polsce, a ponadto wykonywał obrazy dla Kancelarii Prezydenta RP.

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się od prezentacji biografii ks. Jerzego w wykonaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wespół z ks. Mariuszem Woltańskim. Następnie odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii, które wniosła najbliższa rodzinna zamordowanego kapłana - siostra i brat. Na początku Eucharystii sprawowanej w intencji Ojczyzny odbył się obrzęd pobłogosławienia ornatu z wizerunkiem bohatera uroczystości, którego dokonał ks. prał. Leszek Gardziński, dziekan węgrowski. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. kan. dr Romuald Kosk, który również wygłosił kazanie. Kaznodzieja przybliżył zebranym charyzmat posługi kapłańskiej błogosławionego, jednocześnie stanowczo podkreślił, że ks. Jerzy nigdy nie występował ani nie walczył przeciw komuś, ale zawsze walczył o kogoś. Walczył o człowieka, o jego prawa, o to, aby w codziennym, na pozór prozaicznym życiu zło dobrem zwyciężać. Ze smutkiem zasygnalizował, że mimo iż upadł komunizm, to nadal jako naród poddajemy się nowemu zniewoleniu, którego obliczem jest współczesny neomarksizm triumfalnie wędrujący z zachodniej Europy. Niemniej, cytując słowa poety, wyraził nadzieję, że to wszystko minie, że przyjdzie taki dzień, kiedy jako naród, jako jedna zjednoczona rodzina będziemy mogli żyć w kraju, gdzie obywatel jest podmiotem praw i rozporządzeń ustawodawczych, a to będzie możliwe, kiedy nasze serca wypełnią się obecnością Boga, a wtedy tak ukonstytuowana wrażliwość człowieka będzie dobrem przemieniała oblicze Polski.

Na uroczystość oprócz parafian przybyli również ks. Wiesław Niemyjski, proboszcz parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie, al. Daniel Plewka, senator Henryk Górski, radna sejmiku wojewódzkiego Maria Koc, a także przedstawiciele władz samorządowych. Po uroczystościach w murach świątyni przez ks. Radosława Żukowskiego, dk. Artura Żandarskiego oraz Annę Wintoch została przygotowana kaplica poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. W niej wierni będą mogli przy relikwiach prosić o wstawiennictwo błogosławionego księdza.

2013-05-16 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: związkowcy „Solidarności” modlili się o kanonizację ks. Popiełuszki

W 70. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki działacze NSZZ „Solidarność” modlili się w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu o rychłą kanonizację męczennika. Po Mszy św. delegacje związkowe złożyły przy grobie księdza Jerzego kwiaty i wieńce.

W uroczystościach zorganizowanych dokładnie w 70. rocznice urodzin błogosławionego wzięło udział kilkadziesiąt pocztów sztandarowych i lokalnych delegacji związkowych „Solidarności”. Mszy świętej przewodniczył proboszcz żoliborskiego kościoła, ks. Marcin Brzeziński. Homilię wygłosił natomiast duszpasterz ludzi pracy archidiecezji warszawskiej ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy przedsiębiorców na Jasną Górę

2021-09-27 09:47

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

„Przyjdźcie do mnie wszyscy” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej Pielgrzymki Przedsiębiorców, która odbędzie się 3 października.

Przedstawiciele biznesu po raz trzeci spotkają się na Jasnej Górze, aby wspólnie pokazać, że łączy ich ufność w Boga i fakt, że w swojej pracy starają się postępować jak prawdziwi chrześcijanie. Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję