Reklama

MÓJ KOMENTARZ

Budżet jako "temat zastępczy?"

W założeniach budżetowych znajdujemy m.in. przewidywany na rok przyszły, wysoki wzrost gospodarczy (5,1%) oraz... rosnące bezrobocie ( do 15%, z możliwą tendencją zwyżkową).

Rodzi się oczywiste pytanie: na czym oparta jest więc prognoza wysokiego wzrostu gospodarczego, jeśli nie będzie on pochodził ze zwiększonego zatrudnienia, przeciwnie, jeśli zatrudnienie będzie maleć?

Nie wydaje się, aby ów wysoki, przewidywany wzrost gospodarczy pochodzić miał z większej wydajności pracy, zwłaszcza przy niezmienionym ustawodawstwie pracy i obserwowanym rozroście biurokracji państwowej i samorządowej (wydatki na NIK, Sejm i kancelarię prezydenta w budżecie rosną o... 34%!). Nie wydaje się też możliwe, aby tak wysoki wzrost gospodarczy możliwy był do osiągnięcia przez zwiększony eksport polskich towarów: cały proces dostosowawczy Polski do UE powoduje wzrost kosztów pracy w Polsce, co powoduje, że nasze towary stają się droższe, więc mniej konkurencyjne w Europie i na świecie. Innym możliwym źródłem osiągnięcia wysokiego wzrostu gospodarczego byłaby radykalna obniżka podatków - ale i tu zanosi się raczej na systematyczne podnoszenie rozmaitych podatków, niż na jakąś wielką podatkową "ulgę". Pozostawałaby jeszcze prywatyzacja, jako możliwe, pośrednie źródło zakładanego wzrostu gospodarczego, ale sama prywatyzacja nie przekłada się automatycznie na gospodarczą hossę, potrzebny jest jeszcze prawno-polityczny klimat dla przedsiębiorczości i niskie podatki. Poza tym: jeśli procesy prywatyzacyjne miałyby przebiegać tak, jak prywatyzacja PZU SA...

Miejmy nadzieję, że debata poselska nad budżetem rozjaśni te tajemnice budżetowych założeń. Rozjaśni... albo nie rozjaśni. Bo słyszy się, że UW gotowa byłaby poprzeć budżet za poparcie Leszka Balcerowicza na stanowisko prezesa NBP, zaś SLD przebąkuje o poparciu Leszka Balcerowicza, za cenę przyśpieszenia wyborów.

Odnieść więc można wrażenie, że sam budżet i jego podstawowe założenia schodzą jakby na plan drugi czy nawet trzeci, stają się jakimś "tematem zastępczym", a naprawdę idzie o posady czy mandaty poselskie w nowym Sejmie.

Jest to, oczywiście, na razie tylko wrażenie, ale jeśli debata poselska nie odpowie na pytanie, jak możliwy jest wysoki wzrost gospodarczy przy rosnącym bezrobociu i w warunkach wyżej opisanych - to wrażenie może się utrwalić. I chyba nawet utrwala się: według badań OBOP ledwo 53% obywateli deklaruje chęć uczestnictwa w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Zmęczenie demokracją? Rozczarowanie? Czy narastająca nieufność do obecnych elit politycznych?

Silnym gwarantem niezmienionych wpływów obecnych elit politycznych jest obecna ordynacja wyborcza, łącznie z tzw. listą krajową, swoistym urągowiskiem procederom demokratycznym. Niedawno Rzeczpospolita poinformowała, że "cztery główne ugrupowania parlamentarne porozumiały się co do utrzymania listy krajowej". Sapienti sat.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jak paniska i uzurpatorzy!

2022-09-27 13:11

Niedziela Ogólnopolska 40/2022, str. 18

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich /Niedziela

Panie, wszystko podlega Twojej władzy i nikt nie może sprzeciwić się Twej woli. Ty bowiem stworzyłeś wszystko: niebo i ziemię, i cokolwiek istnieje w przestworzach niebios. Ty jesteś Panem wszechświata” (Est 13). Te słowa antyfony otwierają niedzielną liturgię. W każdej Eucharystii pada wiele słów, a każde jest brzemienne... To niemożliwe, by je wszystkie przetrawić i wprowadzić w krwiobieg duszy. Zatrzymała mnie i dotknęła treść tej antyfony. Oto wszystko, bez najmniejszego wyjątku, podlega władzy Boga Stwórcy. Ja i ty, wszyscy. Całe moje życie. Każdy oddech, każde uderzenie serca. Nic nie jest absolutną własnością człowieka. Wszystko mamy z daru – taka wieczysta dzierżawa. Kto myśli o tym i „czuje” to co dzień? Spontanicznie czujemy się jak paniska na swoim, ba, jakbyśmy to wszystko (i siebie samych) powołali do bytu i w istnieniu utrzymywali. A przecież to nieprawda!

CZYTAJ DALEJ

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Poprzednio coś takiego zdarzyło się w 2013 r. Teraz mamy powtórkę z tym, że teraz sytuacja jest znacznie poważniejsza. W 2013 r. papież całe rozważanie przed Modlitwą Anioł Pański poświęcił trwającej w Syrii wojnie. Teraz jego słowa dotyczyły agresji na Ukrainę.

Te słowa zostały wypowiedziane na początku nowego tygodnia, ale z uwagi na ich wagę zaczynamy podsumowanie minionego tygodnia od nich, bo przyćmiły wszystko inne, co w ostatnich dniach działo się w Watykanie. Rzadko które słowa Franciszka przyciągają uwagę wszystkich mediów. Te akurat przyciągnęły. To był jeden z głównych newsów w niedzielę 2 października br. w wielu krajach. Przytoczmy je w całości.

CZYTAJ DALEJ

Mszą świętą rozpoczęli nowy rok akademicki

2022-10-03 08:53

[ TEMATY ]

Zielona Góra

UZ

Uniwersytet Zielonogórski

Katarzyna Krawcewicz

W kościele pw. św. Józefa w Zielonej Górze 2 października odprawiona została Msza święta inaugurująca nowy rok akademicki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Z wykładowcami i studentami modlił się bp Adrian Put. - Wszystkim pracownikom nauki, wszystkim studentom życzę odwagi w poszukiwaniu prawdy, w poszukiwaniu odpowiedzi na najtrudniejsze pytania dotyczące naszej kondycji, naszej przeszłości i przyszłości – podkreśla biskup.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję