Reklama

Niedziela Rzeszowska

Rzeszów po raz pierwszy w Orszaku Mędrców

Niedziela rzeszowska 1/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Rzeszów

Orszak Trzech Króli

Ks. Janusz Sądel

Pokłon Trzech Króli. Kościół w Skalniku

Pokłon Trzech Króli. Kościół w Skalniku

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia ulicami Rzeszowa przejdzie Orszak Trzech Króli, w którym oprócz Mędrców znajdzie się jeszcze około 400 innych jasełkowych aktorów. Do szeregu miast orszakowych, które od 2009 r. wystawiają uliczne jasełka, Rzeszów dołącza po raz pierwszy. Ta nietuzinkowa akcja zaprosi mieszkańców miasta oraz przyjezdnych do przeżycia radosnego widowiska w otoczeniu miejsc dobrze nam znanych, pośród budynków i ulic, którym na co dzień podążamy do pracy, szkoły, urzędu, często zabiegani, niezdolni zamyślić się czy zauroczyć się aurą zimowego miasta.

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka. Po raz pierwszy przemaszerował ulicami Starego Miasta w Warszawie w 2009 r., z każdym rokiem przyciągał kolejnych entuzjastów. W ubiegłym roku wzięły w nim udział 24 polskie miasta. Scenki z tradycyjnych przedstawień Bożonarodzeniowych gromadziły tysiące widzów, a każdy z nich mógł stać się jednym z uczestników jasełek, zakładając koronę i włączając się czynnie w śpiew kolęd. Zarówno korony jak i śpiewniki z kolędami rozdawane są wszystkim przybyłym. Założeniem organizatorów jest stworzenie wspólnoty, która podąża, aby złożyć hołd Dzieciątku Jezus. Droga zaś ma ich przygotować na spotkanie ze Zbawicielem. Ta radosna atmosfera oraz symbolika Mędrców poszukujących Prawdziwej i Jedynej Mądrości, jaką jest Bóg, to apostołowanie, głoszenie Dobrej Nowiny we współczesnym świecie.

Do tego apostołowania Rzeszów dołącza poprzez dzieci i młodzież szkolną. Rzeszowskie orszakowe szkoły to Gimnazjum i Liceum Sióstr Prezentek oraz Szkoła Podstawowa i Gimnazjum Sióstr Pijarek. Uczniowie, nauczyciele i rodzice od kilku tygodni przygotowywali się do odegrania scenek z orszakowego scenariusza. Wyjście Orszaku rozpocznie się o godz. 11.30 na pl. Farnym. Następnie ul. Sokoła Orszak przejdzie pod bazylikę Ojców Bernardynów, stamtąd ul. Sobieskiego uczestnicy dotrą pod WDK i dalej na pl. Ofiar Getta. Stąd wyruszą ul. Gałęzowskiego przez skwer Mickiewicza na Rynek. Tam, u stóp Dzieciątka Trzej Królowie złożą dary a wszyscy orszakowicze wezmą udział we wspólnym kolędowaniu wraz z Biskupem Ordynariuszem i władzami miasta.

Tegoroczne orszaki przejdą przez 76 miejscowości rozsianych nie tylko po Polsce, ale po całym świecie. Artyści i widzowie wyśpiewywać będą pełne radości Gloria. Orszak będzie także okazją do złożenia daru od serca na rzecz stypendiów dla najuboższej, zdolnej młodzieży, którą opiekuje się Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Organizatorzy serdecznie zachęcają do udziału.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłużeni dla Rzeszowa

Rzeszów chlubi się Honorowymi i Zasłużonymi dla Miasta Obywatelami. 18 stycznia do grona Zasłużonych dołączyli: ks. prał. Ireneusz Folcik i Zygmunt Solarski. Ogłoszono to w Filharmonii Podkarpackiej podczas obchodów 661. rocznicy „urodzin” Rzeszowa, czyli lokacji miasta na prawie magdeburskim i nadania go przez króla Kazimierza Wielkiego Janowi Pakosławicowi ze Stróżyk, zasłużonemu rycerzowi i dyplomacie.

Uczestników „urodzinowych” uroczystości powitał Tadeusz Ferenc, prezydent Miasta Rzeszowa. Akt nadania tytułów Zasłużonych dla Miasta Rzeszowa poprzedziły laudacje na cześć uhonorowanych postaci. Sylwetkę i zasługi ks. prał. Ireneusza Folcika przedstawił Mieczysław Janowski, prezydent Rzeszowa w latach 1991-99, senator RP i poseł do PE. Postać i dokonania Zygmunta Solarskiego zaprezentował Andrzej Dec, przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję