Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierz

Jego życie budzi nasz podziw

Niedziela sandomierska 1/2013, str. 8

[ TEMATY ]

Msza św.

ks. Wincenty Granat

Archiwum Biura Postulacji

Uroczysta Msza św. celebrowana przez Biskupów Sandomierskich w 33. rocznicę śmierci ks. Wincentego Granata

Uroczysta Msza św. celebrowana przez Biskupów Sandomierskich w 33. rocznicę śmierci ks. Wincentego Granata

Dnia 11 grudnia ub.r. w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła, przy grobie sługi Bożego ks. Wincentego Granata, odbyła się modlitwa o rychłą beatyfikację kapłana w 33. rocznicę śmierci.

Najpierw został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny poświęcony ks. Wincentemu pt. „Świadek wiary”, przygotowany przez polonistkę Joannę Sarwę według scenariusza s. Haliny Ireny Szumił ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Niepokalanej. Wykonawcami byli uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu: Michał Łuszczak, Magdalena Żuber, Karolina Zięba, Maria Zielińska, Klaudia Pruś, Michał Zelik, Klaudia Goleń i Paulina Dobrowolska. Występ ubogacił śpiew chóru szkolnego Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej pod dyrekcją s. Marioli Konopki.

Reklama

Następnie ks. Tomasz Serwin (Lublin, KUL) wygłosił referat: „Personalistyczna koncepcja Eucharystii według ks. Wincentego Granata”. Prelegent podkreślił, że według Sługi Bożego wszystkie sakramenty ożywają i spełniają się podczas liturgii, gdzie dokonuje się spotkanie poszczególnej osoby ludzkiej z Osobą Chrystusa w założonym przez Niego Kościele. Msza św. jest najdoskonalszą realizacją uobecnienia i działania Zbawiciela, pozwalającego osiągnąć z Nim najbliższy kontakt. „Eucharystii ze względu na przebywanie w niej Pana Jezusa należy się kult osobowy i najwyższy, to jest uwielbienie”.

Uroczysta Msza św. celebrowana była przez obu księży biskupów: Krzysztofa Nitkiewicza i Edwarda Frankowskiego oraz wielu kapłanów. Liturgię Mszy św. uświetnił swym śpiewem chór szkolny i katedralny.

Okolicznościową homilię: „Sługa Boży ks. Wincenty Granat świadkiem wiary na wzór Maryi” wygłosił ks. Zdzisław Janiec, postulator procesu beatyfikacjyjnego ks. Wincentego Granata. W homilii ks. Granat ukazany został jako wybrany i obdarowany darem miłości i życzliwości Boga oraz Jego mocą i który żył bliskością i przyjaźnią Boga. „Dziś trwamy w modlitwie dziękczynnej za dary, które stały się udziałem Sługi Bożego na wzór Dziewicy z Nazaretu” - podkreślił Ksiądz Postulator. Nadto kierujemy do Boga modlitwę o beatyfikację kandydata na ołtarze, jako świadka wiary. Kiedy dziś wpatrujemy się w jego duchową spuściznę, możemy zauważyć, że „blask jego życia i nauczania promienieje nadal i nieustannie budzi podziw”.

Po zakończeniu Eucharystii można było jeszcze wstąpić do oratorium na krótką modlitwę i zobaczyć zgromadzone tam pamiątki po Słudze Bożym oraz posłuchać jego żywej katechezy wygłoszonej w 1978 r. w Sandomierzu.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa o rychłą beatyfikacje Sługi Bożego ks. Wincentego Granata

W kościele seminaryjnym świętego Michała Archanioła odbyła się Msza św. w 40. rocznicę śmierci Sługi Bożego Wincentego Granata, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

Czas mija nieuchronnie, ktoś powiedział, że bezszelestnie, zacierając ślady po ludziach, instytucjach, cywilizacjach. Żyje dalej tylko to, co przez Boże działanie stało się ponadczasowe i wieczne. Myśli i czyny Księdza Wincentego Granata – owoc jego głębokiej relacji z Bogiem, przetrwały próbę 40. lat, jakie minęły od śmierci Sługi Bożego. Proces kanonizacyjny na poziomie diecezjalnym, którego ważność stwierdziła Stolica Apostolska, uwidocznił jeszcze bardziej piękno tej postaci, jakże ważnej dla Kościoła w Polsce. Dzisiaj rano, Ojciec św. Franciszek, na prośbę postulatora ks. kan. Krzysztofa Ciska, pobłogosławił wszystkim, którzy są zaangażowani w starania o wyniesienie na ołtarze ks. Granata oraz ks. Stanisława Sudoła. Niech obaj dalej nas inspirują, wypraszając u Boga potrzebne łaski – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz rozpoczynając Msze św. z okazji 40. rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. prof. Wincentego Granata. Eucharystię koncelebrowali: bp pomocniczy senior Edward Frankowski, księża pracujący w kurii diecezjalnej i profesorowie seminarium. We wspólnej modlitwie udział wzięły siostry zakonne oraz wierni z Ćmielowa, miejsca urodzenia Sługi Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Marysia - żyje na przekór diagnozom

2021-06-14 07:54

[ TEMATY ]

aborcja

Magdalena Korzekwa‑Kaliszuk

Proelio

Damian Żurawski

W ramach kampanii Fundacji Grupa Proelio pt. „Każde życie jest cudem” pokazywane są historie osób, które mogły zostać zabite, bo pozwalało na to prawo lub ktoś wywierał presję na ich rodziców, aby dokonali aborcji. Bohaterowie kampanii swoim przykładem pokazują, że życie każdego człowieka ma sens i wartość i nie można nikogo zabijać.

Jedną z bohaterek kampanii Marysia Wywiał. Zdiagnozowano u niej wadę letalną. Lekarze uznawali aborcję za jedyne dopuszczalne rozwiązanie. Diagnoza u Marysi się nie potwierdziła. Dzisiaj ma 4 lata, jest niepełnosprawna, ale wskutek powikłań związanych z wcześniactwem, a nie z powodu choroby, którą u niej przewidywano przed urodzeniem.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa...

2021-06-14 20:57

[ TEMATY ]

rozważania

nabożeństwa czerwcowe

Najświętsze Serce Pana Jezusa

Photo by Fr James Bradley on Foter.com

Wobec tego co Boże, człowiek jest pyłkiem: jest po prostu niczym. Prawdę tą wyraził dobitnie nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz w „Dziadach”.

W piątej scenie ujrzeć możemy jak ks. Piotr leżąc w swojej celi krzyżem, modli się takimi słowami:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję