Reklama

Konsekracja kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach

Boże budowanie

W czas zupełnie wyjątkowy, w Roku Wielkiego Jubileuszu, na przełomie tysiącleci ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB zwieńczył dzieło budowy kościoła pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach poprzez jego konsekrację. W ten sposób 5 listopada br. dzięki dokonaniu świętych obrzędów poświęcenia, jaworznicka świątynia stała się w pełni wspólnotą wiary. Od tej chwili wierni mają miejsce kultu namaszczone biskupimi rękami, miejsce wymodlone, miejsce, w którym już na wieki zamieszka Bóg.

Duchowym przygotowaniem do tego historycznego wydarzenia były tygodniowe misje ewangelizacyjne prowadzone przez dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, ks. kan. Kazimierza Rapacza.

Rys historyczny

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika została wydzielona z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Byczynie i św. Wojciecha w Jaworznie w sierpniu 1994 r. Za tym, aby powstała nowa placówka duszpasterska, przemawiał fakt, że Jeziorki w większości zamieszkiwane są przez ludzi starszych, którym olbrzymie trudności sprawiało dostanie się do sąsiadujących kościołów na niedzielne Msze św. Mieszkańcy pragnęli mieć świątynię wśród swoich domostw. Powoli na terenie Jeziorek zaczęło kształtować się życie religijne. Katecheza dzieci i młodzieży odbywała się w domach prywatnych. Od początku lat 80. niedzielna Msza św. odprawiana była w domu p. Józefy Patucha. Wobec takiej sytuacji ówczesny proboszcz parafii w Byczynie, ks. Jan Głód podjął starania o pozyskanie działki na budowę tymczasowej kaplicy, a w przyszłości kościoła. W niedługim czasie mieszkańcy Jeziorek cieszyli się z nowo powstałej kaplicy, która poświęcona została 1 maja 1984 r. Równocześnie z budową kaplicy rozpoczęto starania o zezwolenie na budowę kościoła, które otrzymano w sierpniu 1984 r. Projekt kościoła wykonał mgr inż. arch. Józef Maria Dutkiewicz. Budowa świątyni ruszyła wiosną 1985 r. Opierała się na składkach deklarowanych dobrowolnie przez parafian. Z wielką gorliwością i zapałem wierni przystąpili do prac budowlanych, które zakończono w 1989 r. W latach 1989-94 budynek kościoła pozostawał w stanie surowym. Dopiero w czerwcu 1994 r. staraniem proboszcza w Byczynie, ks. Eugeniusza Cebulskiego do budynku kościoła zostało doprowadzone zasilanie elektryczne.

Pierwszym proboszczem parafii został ks. Jerzy Dębski, który z wielkim zapałem przystąpił do prac mających na celu wykończenie świątyni. 22 września 1996 r. pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawił bp Piotr Skucha. Wówczas też dokonał wmurowania kamienia węgielnego, poświęcił nowy kościół oraz stacje Drogi Krzyżowej.

Choć parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika jest młodą wspólnotą, została doświadczona bardzo boleśnie i dramatycznie. W Wielki Piątek 1997 r. podczas silnej wichury zostało zerwane poszycie z całej wschodniej części dachu kościoła. Pomimo przejmującego chłodu i zimna mężczyźni przystąpili do usuwania szkód. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu parafian jeszcze w tym samym dniu zabezpieczono budynek kościoła. Religijne przeżycia Wielkiego Piątku zostały spotęgowane tym wydarzeniem. Udział samych kobiet i dzieci w Liturgii Wielkiego Piątku oraz praca mężczyzn w tym samym czasie na dachu pozostanie na długie lata w pamięci parafian. Dramaturgia tego wydarzenia jeszcze bardziej zbliżyła mieszkańców do spraw swojej wspólnoty i kościoła.

Dalsze prace rozpoczęto z początkiem maja 1998 r. Wówczas wykonano malowanie kościoła, które zaprojektował i wykonał mgr Janusz Łęgowski. W głównej ścianie ołtarzowej został namalowany krzyż papieski. W lewym, bocznym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a w prawym - obraz patrona parafii, św. Józefa Rzemieślnika.

Kiedy termin konsekracji kościoła był już wyznaczony, prace przy upiększaniu wnętrza i otoczenia świątyni ruszyły pełną parą. "Należy podkreślić niesłychanie duże zaangażowanie moich parafian w dzieło budowy domu Bożego. Bez nich nic nie udałoby się zrobić, a dzięki ich ofiarnym sercom i dłoniom mamy piękny kościół" - mówi wyraźnie zadowolony z postawy swoich wiernych parafian proboszcz, ks. Jerzy Dębski. Uporządkowanie terenu wokół świątyni, położenie kostki brukowej na placu kościelnym, zamontowanie schodów na chór, obsadzenie terenu przykościelnego krzewami ozdobnymi - to tylko niektóre z długiego szeregu prac poczynionych w ostatnim czasie przez Księdza Proboszcza i jego parafian.

Reklama

Dzień konsekracji

5 listopada br., godz. 11.00. Mimo iż tłumy wiernych wypełniają plac przy kościele św. Józefa w Jaworznie-Jeziorkach, drzwi świątyni pozostają nadal zamknięte. Czas biegnie. Niektórzy nerwowo spoglądają na zegarki. Za kilka chwil powinna rozpocząć się Eucharystia. Tymczasem dzisiaj wszystko wyglądać będzie inaczej niż zwykle. Tego pięknego, słonecznego dnia jaworznicka wspólnota przeżywa swoje wielkie święto - dzień, który na zawsze przejdzie już do historii. Wobec tego nie dziwi fakt, że i atmosfera jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Wszystko odbywa się przy udziale Dostojnego Gościa, bp. Adama Śmigielskiego, licznie zgromadzonej braci kapłańskiej, zaproszonych gości oraz wiernych parafian. Przed głównym wejściem do kościoła dzieci przekazują klucze do jego bram Księdzu Biskupowi. Ten z kolei podaje je Duszpasterzowi jaworznickiej wspólnoty, który uroczyście je otwiera. Dopiero w tym momencie wnętrze świątyni wypełnia się po brzegi. Rozpoczynają się święte obrzędy poświęcenia nowego domu Bożego. Kolejne czynności i gesty niosą za sobą bogactwo symboli i treści. Następuje poświęcenie wody i pokropienie nią ludu. Namaszczenie olejem świętym ołtarza wskazuje, że jest on symbolem Jezusa, którego Ojciec Niebieski namaścił Duchem Świętym i ustanowił Najwyższym Kapłanem. Namaszczenie olejem ścian świątyni oznacza poświęcenie kościoła dla kultu chrześcijańskiego całkowicie i na zawsze. Okadzenie ścian kościoła to znak, że staje się on domem modlitwy. Symboliczne jest także przekazanie zapalonej świecy przez Ordynariusza sosnowieckiego, od płomienia której zapłonęły wszystkie świece przy ołtarzu i cała świątynia wypełniła się blaskiem.

Szczególny nastrój potęgowany jest dodatkowo przez przepiękne bukiety róż, w których świątynia dosłownie tonie oraz poprzez przejmujące śpiewy chóru z Salezjańskiego Liceum Muzycznego z Lutomierska.

Podziękowań czas

Uroczystość powoli zbliżała się ku końcowi. Nie sposób jej było jednak zakończyć bez podziękowań. Najpierw ks. Jerzy podziękował Dobremu Bogu za to, że czuwał przez te wszystkie lata nad wszystkim, co tutaj się działo, potem Księdzu Biskupowi za obecność, przewodniczenie Liturgii konsekracyjnej oraz dokonanie aktu poświęcenia kościoła. Wyraził też szczególną wdzięczność swoim parafianom, którzy zupełnie bezinteresownie wykonali 70% prac przy budowie i wykańczaniu świątyni. Zaznaczył, że parafia liczy zaledwie 845 dusz. Niemożliwe więc byłoby wybudowanie kościoła bez ich zaangażowania. "A tak, dzięki naszemu gospodarczemu systemowi mamy własny kościół, który jest na pewno wielką dumą i chlubą naszej małej społeczności" - powiedział Ksiądz Proboszcz. Po uroczystym podpisaniu aktu konsekracji świątyni głos zabrał Pasterz Kościoła sosnowieckiego. Niezwykle szczęśliwy z faktu, że na ziemi zagłębiowskiej stanął kolejny, bardzo piękny dom Boży wyraził uznanie dla trudu i wyrzeczeń tej małej, jaworznickiej społeczności. Pełen podziwu był również dla wytrwałości Księdza Proboszcza, którego w uznaniu zasług wyniósł do godności kanonika.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Służą – strzegą – prowadzą

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 12-13

[ TEMATY ]

anioł

anioły

Anioł Stróż, XVIII wiek

Są jednymi z najbardziej tajemniczych istot pojawiających się na biblijnych kartach. Uczestniczą w najważniejszych momentach historii zbawienia. Interweniują w naszym życiu niczym agenci do zadań specjalnych i nie afiszują się ze swoją obecnością. Kim są, czym się zajmują i jak wyglądają?

Anioły znajdują się nie tylko w niebie, choć wydaje się, że jako dla istot czysto duchowych jest to dla nich naturalne miejsce. Ich najważniejszymi zadaniami są poznawanie, wielbienie, chwalenie i miłowanie Boga. Pełnią jeszcze jedną funkcję: opiekują się ludźmi. Poznajmy Bożych posłańców przez ich czyny na Ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Żywy Różaniec u Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

2022-10-03 10:54

ks. Waldemar Wesołowski

Tradycyjnie już, od 30 lat, w pierwszą sobotę października do Krzeszowa pielgrzymują róże Żywego Różańca.

- Mamy naszą modlitwą wzniecać ogień, który będzie miał moc rozświetlić i ogrzać te przestrzenie, gdzie panuje mrok duchowy, gdzie serca ludzkie potrzebują ognia, żaru – powiedział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas dorocznej pielgrzymki żywego różańca do Krzeszowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję