Reklama

Zdążyć przed zimą

Niedziela sosnowiecka 49/2000

2 listopada 2000 r. w gmachu Urzędu Miejskiego w Sosnowcu odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia, Rodziny i Opieki Społecznej. Wydział Duszpasterstwa Rodzin prezentowali ks. kan. Kazimierz Rapacz i diecezjalna doradczyni Zdzisława Dąbrowska.

Tematyka spotkania dotyczyła problemu bezdomnych - aktualny stan oraz przygotowania do zimowej akcji pomocy osobom bezdomnym w mieście.

Z analizy materiałów Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu przedstawionych przez Halinę Szumską wynika, że bezdomność spowodowana jest m.in. rozpadem rodziny, który prowadzi do zerwania więzi formalnych, psychologicznych i społecznych oraz braku możliwości spełniania przez rodzinę jej podstawowych funkcji. Dalszymi przyczynami są eksmisje, nieprzygotowanie do samodzielnego życia wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych a także osób opuszczających zakłady karne; alkoholizm, narkomania, choroba AIDS, bezrobocie - brak stałych dochodów, a także patologie tkwiące w samej rodzinie.

Wydawać by się mogło, że problem bezdomności nas samych nie dotyczy. Jednak spotykamy się z osobami bezdomnymi, nocującymi na poddaszach i w piwnicach, na dworcach kolejowych, na klatkach schodowych, chodzącymi z reklamówkami, które zawierają całą "zawartość dorobku życiowego". To również ci, którzy wyciągają do nas ręce prosząc o jałmużnę, których spotykamy grzebiących w wysypiskach śmieci w poszukiwaniu pożywienia czy tego, co można sprzedać, by zdobyć za to pieniądze na utrzymanie.

Koniecznym podkreślenia jest problem dzieci żyjących we wspomnianych warunkach, idących śladem rodziców skazanych na bezdomność. Obok bezdomności i wynikających stąd patologii, którym pragnie pomóc Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a także Diecezjalna Caritas, istnieje grupa ludzi bezdomnych, dla których bezdomność stała się swego rodzaju stylem życia i nie wyrażają zgody na jakąkolwiek pomoc.

By zdążyć przed nadchodzącą zimą, która u bezdomnych w sposób naturalny budzi lęk przed jej następstwami, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu podjął przygotowanie do akcji "Zima" .

Jednym ze sposobów jest organizowanie pomocy w postaci posiłków, dofinansowania do opału, pomoc w jego zakupie; udzielanie informacji o ośrodkach wsparcia i noclegowniach, punktach wydawania gorących posiłków i żywności w regionie, a także umieszczenie osób bezdomnych za ich zgodą w Ośrodku Opiekuńczym dla Bezdomnych, w którym oprócz schronienia prowadzona jest praca socjalna zmierzająca do uregulowania spraw osobistych. Na wypadek zwiększenia zapotrzebowania na miejsca w okresie zimy Ośrodek dysponuje śpiworami, materacami oraz ciepłą odzieżą.

Problem bezdomności nieobcy jest Caritas Diecezjalnej, która na terenie diecezji prowadzi placówki opiekuńcze. Należą do nich: Dom dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej oraz Będzinie-Łagiszy a także Schronisko - noclegownia otwarta w ub. r. w Dąbrowie Górniczej. W przeciągu poprzednich lat skorzystało z nich bardzo wielu ludzi bezdomnych. Nikt nie odszedł od drzwi bez pomocy.

Dzięki działalności placówek MOPS i Caritas - żaden z bezdomnych w okresie poprzedniej zimy nie pozostał bez wsparcia. Dlatego, jak stwierdzono podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej - nikt na terenach objętych opieką nie poniósł śmierci przez zamarznięcie w okresie mrozów.

Pilnym problemem dla miasta, który pozwoliłby wielu ludziom wyjść z bezdomności, jest budowa domów socjalnych a także powstanie noclegowni. Ważnym działaniem zapobiegającym bezdomności winna stać się profilaktyka obejmująca m.in. działanie ukierunkowane na kształtowanie wartości moralnych rodziny, egzekwowanie w życiu społecznym przepisów zapobiegających patologiom społecznym (alkoholizm, pornografia, narkomania), uwarażliwienie sumień ludzkich na potrzeby innych przez włączenie się w działalność grup i stowarzyszeń charytatywnych.

Jako dzieci Kościoła nie możemy mijać obojętnie ludzi bezdomnych, z którymi się spotykamy. Trzeba okazać należną im pomoc. W każdym z nich dostrzec musimy cierpiącego Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o położenie kresu wojnie na Ukrainie

2022-10-02 12:09

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.

Odbiegając od tradycyjnej formuły komentowania czytanego w daną niedzielą fragmentu Ewangelii, Franciszek odniósł się wprost do wojny na Ukrainie. Przypomniał wielkie cierpienia narodu ukraińskiego. „Pewne działania nigdy nie mogą być usprawiedliwione!” – stwierdził papież.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Różane nieszpory o świętej Teresie od Dzieciątka Jezus w salezjańskiej świątyni

2022-10-03 09:21

[ TEMATY ]

salezjanie

św. Teresa od Dzieciątka Jezus

aarchidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Św. Teresa od Dzieciątka Jezus

Wpatrując się w postać św. Teresy od Dzieciatka Jezus metropolita łódzki powiedział - Doktor Kościoła to jest ktoś, kogo nie interesuje prawda wyłącznie w kategoriach poznawczych, tylko potrafi pokazać ten zbawczy sens prawdy, tę zbawczą moc prawdy. Poznajemy prawdę, aby doświadczyć zbawienia. Bóg tego pragnie, żeby wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy! To jest miejsce, gdzie trzeba zapytać małej Teresy – jak jest ta Prawda, która zbawia? O której prawdzie możemy powiedzieć ostatecznie, że jest zbawcza? Odpowiedź, której udziela nam mała Teresa jest pewnie taka: zbawia nas ta Prawda, która stała się Osobą w Jezusie Chrystusie. Tak naprawdę nie zbawia nas prawda przeczytana. Tak naprawdę nie zbawia nas prawda przestudiowana. Żadna książka nie ma mocy uczynić nas wolnymi. Żadna nie ma mocy nas zbawić. Żadna poznana teoria nie jest zbawcza. Jest tylko jeden Zbawiciel – Jezus Chrystus – ten który stał w centrum życia małej Teresy. Nie zrozumiemy jej życia, jeśli spróbujemy z tego życia usunąć Jezusa, wtedy wszystko jest bez sensu. Wiemy, że ten jej związek z Jezusem był niesamowity. To było poznanie, którego narzędziem ostateczne jest miłość. Nie tylko sam intelekt. Prawda, która jest w osobie poznaje się inaczej niż prawdę zakodowaną w książce. Tę prawdę poznajesz przez miłość, przez relację, przez więź! – tłumaczył arcybiskup Grzegorz.

- Nie wystarczy w życiu sama wiedza. Do wiary - nie wystarczy sama wiedza. Żeby przeżywać wiarę, doświadczać wiary i trwać w niej, trzeba spotkać Prawdę zebraną w Osobie – w osobowym Bogu. Wtedy doświadczamy nie wiedzy, ale wyzwolenia. Doświadczamy relacji, która staje się pierwsza w naszym życiu. Sama wiedza niezależnie od tego jak bardzo potrzebna, jeszcze nie czyni nas zbawionymi!- podkreślił duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję