Reklama

Jasełka u warszawskich lekarzy

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 312 z warszawskiego Gocławia po raz drugi wystawili jasełka w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim. Na końcu wspólnie: uczniowie i medycy śpiewali kolędy, głosząc chwałę Pana. Głęboko poruszały nie tylko udramatyzowane sceny, nawiązujące do narodzin Jezusa w stajence czy pokłonu Trzech Króli, którzy przybyli do Dzieciątka z darami, ale też wątki współczesne, które wraz z przekazami biblijnymi niosły konkretny przekaz moralny. Stanowiły rodzaj inscenizowanej lekcji religii, ale też uczyły, w jaki sposób stawać się lepszymi w dzisiejszych czasach.

W tej szkole jasełka mają 30-letnią tradycję, są wpisane w historię placówki. Każdego roku przyświeca im jakaś myśl przewodnia. W tym roku „Miłość, Dobro i Zgoda”.

- W tegorocznych jasełkach wątkiem głównym jest rodzina, ojcostwo, miłość matczyna, dzieci. Staramy się, by jasełka miały aspekt wychowawczy. Pokazywaliśmy już nasze jasełka młodzieży polskiej z Białorusi, bo współpracujemy ze Szkołą im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, pomagając zaszczepić ten rodzaj franciszkańskiej tradycji, wpisanej od wieków w polską kulturę - mówi Ewa Adamska, dyrektorka szkoły. Od ubiegłego roku uczniowie szkoły współpracują także z Domem Samotnej Starości w Niemczech. Przygotowali dla seniorów bożonarodzeniowe bombki i świąteczne paczki. Ci ludzie przeżyli II wojnę światową i dobrze wiedzą, że polska historia jest tragiczna. Zwłaszcza historia zrównanej z ziemią Warszawy, skąd przyjeżdżają dzieci. Mówią, że należy im się nagroda Nobla za to, że potrafią jednak wyciągnąć do tych starych ludzi pomocną dłoń, niosąc pocieszenie.

Odpowiedź tegorocznych jasełek na pytanie: jak być bliżej nieba - jest prosta: „Nie bójcie się miłości, nie lękajcie się świętości. Nie tyle szukać trzeba miłości, ile ją dawać i nieść światło tam, gdzie panuje mrok”. Tego poprzez jasełka uczyły widzów w Klubie Lekarza dzieci. To mądra wskazówka dla medyków, jak budować oparte na chrześcijańskich wartościach relacje z pacjentami.

2013-01-15 07:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Film dla zagubionych

Niedziela Ogólnopolska 7/2022, str. 32-33

[ TEMATY ]

film

spowiedź

Kadr z filmu

O spowiedzi powiedziano i napisano już wiele, ale takiego filmu jeszcze nie było. Czy Spowiedź Marcina Kwaśnego ma szanse zatrzymać młodych w Kościele?

Damian Krawczykowski: Dlaczego znany aktor na swój debiut reżyserski wziął temat spowiedzi?

Marcin Kwaśny: Złożyło się na to wiele czynników. Pierwszym z nich była informacja o tym, że w Polsce największa laicyzacja jest wśród młodzieży i że coraz więcej odnotowuje się akty apostazji. Drugim czynnikiem była rozmowa – zapytałem pewną młodą osobę w mojej rodzinie, dlaczego nie przystępuje do spowiedzi. W odpowiedzi usłyszałem, że nie robi tego, „bo nie ma grzechów”. Trzecim czynnikiem było to, że od kolegi dostałem scenariusz filmu właśnie o spowiedzi, ale w zupełnie innym klimacie. Pewien człowiek chodził do spowiedzi, widział jakieś straszne obrazy w kościele, jakieś diabły. Jak się wyspowiadał i wyszedł, to uśmiechały się do niego anioły. To było takie banalne. Powiedziałem wtedy, że ja się tego nie podejmę, jednak mogę napisać coś innego. Pomodliłem się do Ducha Świętego i w pół godziny napisałem aktualny scenariusz.

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Kecharitomene - musical o Matce Bożej

2022-11-29 10:59

ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 28 listopada, w auli Szkoły Zakonu o. Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene – czyli Pełna łaski.

To muzyczne dzieło, przedstawione na początku adwentu, opowiada o duchowych przeżyciach Maryi, jakie towarzyszyły jej od momentu zwiastowania do wniebowzięcia. Dzieło muzyczne, którego autorem jest o. Dominik Bochenek, zostało wykonane przez uczniów szkoły pijarskiej. W premierze wzięło udział wiele osób, które mocno przeżyły te treści, podkreśla o. Dominik Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję