Reklama

Jasełka u warszawskich lekarzy

2013-01-15 07:22

Alicja Dołowska
Niedziela Ogólnopolska 3/2013, str. 37

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 312 z warszawskiego Gocławia po raz drugi wystawili jasełka w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim. Na końcu wspólnie: uczniowie i medycy śpiewali kolędy, głosząc chwałę Pana. Głęboko poruszały nie tylko udramatyzowane sceny, nawiązujące do narodzin Jezusa w stajence czy pokłonu Trzech Króli, którzy przybyli do Dzieciątka z darami, ale też wątki współczesne, które wraz z przekazami biblijnymi niosły konkretny przekaz moralny. Stanowiły rodzaj inscenizowanej lekcji religii, ale też uczyły, w jaki sposób stawać się lepszymi w dzisiejszych czasach.

W tej szkole jasełka mają 30-letnią tradycję, są wpisane w historię placówki. Każdego roku przyświeca im jakaś myśl przewodnia. W tym roku „Miłość, Dobro i Zgoda”.

Reklama

- W tegorocznych jasełkach wątkiem głównym jest rodzina, ojcostwo, miłość matczyna, dzieci. Staramy się, by jasełka miały aspekt wychowawczy. Pokazywaliśmy już nasze jasełka młodzieży polskiej z Białorusi, bo współpracujemy ze Szkołą im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach, pomagając zaszczepić ten rodzaj franciszkańskiej tradycji, wpisanej od wieków w polską kulturę - mówi Ewa Adamska, dyrektorka szkoły. Od ubiegłego roku uczniowie szkoły współpracują także z Domem Samotnej Starości w Niemczech. Przygotowali dla seniorów bożonarodzeniowe bombki i świąteczne paczki. Ci ludzie przeżyli II wojnę światową i dobrze wiedzą, że polska historia jest tragiczna. Zwłaszcza historia zrównanej z ziemią Warszawy, skąd przyjeżdżają dzieci. Mówią, że należy im się nagroda Nobla za to, że potrafią jednak wyciągnąć do tych starych ludzi pomocną dłoń, niosąc pocieszenie.

Odpowiedź tegorocznych jasełek na pytanie: jak być bliżej nieba - jest prosta: „Nie bójcie się miłości, nie lękajcie się świętości. Nie tyle szukać trzeba miłości, ile ją dawać i nieść światło tam, gdzie panuje mrok”. Tego poprzez jasełka uczyły widzów w Klubie Lekarza dzieci. To mądra wskazówka dla medyków, jak budować oparte na chrześcijańskich wartościach relacje z pacjentami.

Zielona Góra: Dekrety rozdane

2019-06-18 14:10

Katarzyna Krawcewicz

Czerwiec w naszej diecezji od lat jest miesiącem zmian. Księża proboszczowie, wikariusze i neoprezbiterzy otrzymują w tym czasie dekrety. W tym roku to wydarzenie miało miejsce 18 czerwca w domu biskupim w Zielonej Górze. Biskup Tadeusz Lityński wręczył dekrety kilkudziesięciu kapłanom.

Maciej Krawcewicz

Wśród księży, którzy otrzymali dekret, jest ks. Michał Graczyk, który opuszcza naszą diecezję i udaje się do zakonu benedyktynów w Triors we Francji. - To pragnienie kiełkowało we mnie jeszcze w seminarium, ale w pełni odkryłem je już po święceniach. Rozmawiałem o tym z księdzem biskupem, z czasem zacząłem już prosić o zgodę. Rok temu odbyłem dwumiesięczną próbę, a teraz wstępuję do nowicjatu i zaczynam formację – mówi.

Cały artykuł ukaże się w papierowym wydaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Twórcza praca dzieci i młodzieży

2019-06-19 22:03

Muza Dei

Doświadczeni trenerzy, blisko 80 uczestników, 55 godzin warsztatowych, 5 dni razem - tak zapowiadają się warsztaty ArtStrefa, które odbędą się na przełomie czerwca i lipca w Starym Sączu.

Muza Dei

ArtStrefa to specjalna przestrzeń wykorzystująca różne formy ekspresji, rozwijająca kreatywność i umiejętności twórcze dzieci i młodzieży. Stanowi ona integralną część Strefa Chwały Festiwal - Spotkania Ludzi Nowej Kultury, które jest cyklicznym wydarzeniem realizowanym na Placu Papieskim w Starym Sączu i w tym roku odbędzie się w terminie od 27 czerwca do 2 lipca. W ramach ArtStrefa realizowane będą różnorodne warsztaty o charakterze integracyjnym, oparte na współdziałaniu różnych grup wiekowych i społecznych. Dla realizacji projektu powstaną specjalny namiot dla dzieci i specjalny namiot dla młodzieży. Będą to miejsca warsztatów: tańca nowoczesnego, tańca hip-hop, muzyczne dla dzieci, rękodzieła artystycznego, cyrkowe, fotograficzne, graffiti. Wśród prowadzących m.in. Alicja Libura /warsztaty tańca współczesnego/, Joanna Wojno /warsztaty fotograficzne/. Grażyna Winiarz /warsztaty muzyczne dla dzieci/, Julia Starzyk /taniec hip-hop/, Dominik Iżyk /warsztaty cyrkowe/ czy Mgr Mors z FPS /warsztaty graffiti/ .

ArtStrefa dzieli się na poszczególne sekcje tematyczne. Wszystkie zajęcia ukierunkowane są na budowanie silnych więzi, przyjaźni oraz synergii pomiędzy dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Warsztaty realizowane będą w czasie 5 dni. Na koniec uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość prezentacji swoich osiągnięć warsztatowych, efekty kilkudniowej pracy zobaczy publiczność zgromadzona na Strefa Chwały Festiwal.

Do 25 czerwca można jeszcze się rejestrować na Zobacz Organizatorem warsztatów ArtStrefa jest stowarzyszenie Muza Dei. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Andrzej Dubiel, 609 688 566

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem