Reklama

Niedziela Legnicka

Bal niepełnosprawnych i ich przyjaciół

Niedziela legnicka 3/2013, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Ks. Waldemar Wesołowski

Pokłon Mędrców i pasterzy

Pokłon Mędrców i pasterzy

Ponad 450 osób niepełnosprawnych, ich przyjaciół, bliskich oraz zaproszonych gości wzięło udział w dorocznym spotkaniu opłatkowo-sylwestrowym, które odbyło się w piątek, 28 grudnia 2012 r., w Legnicy w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. o godz. 16.00 w kościele Matki Bożej Królowej Polski pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, z udziałem dyrektora Caritas, kanclerza Legnickiej Kurii Biskupiej i zaprzyjaźnionych księży. Następnie wszyscy wysłuchali koncertu kolęd w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej oraz obejrzeli jasełka, które w tym roku przygotowało Stowarzyszenie Równe Szanse ze Ścinawy.

Było wiele śmiechu, radości, ale też głębokich myśli i wspólnego kolędowania. - W historię narodzenia Jezusa wplecione zostały wydarzenia z naszej współczesności - mówi Teresa Kogut, szefowa grupy teatralnej. Kolędnikom towarzyszył zespół muzyczny ze Ścinawy „Siódme niebo”. Przedstawienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Zanim wszyscy ruszyli na parkiet, złożyli sobie wzajemnie życzenia i połamali się opłatkiem. Bp Marek Mendyk życzył wszystkim, aby byli apostołami uśmiechu, którego tak bardzo potrzeba każdemu z nas. - W naszej codzienności potrzebujemy takich podstawowych wartości jak: życzliwość, szacunek i miłość. Te spotkania to także okazja do wzajemnego obdarowywania się. Osoby niepełnosprawne otrzymują dar zabawy wspólnego spotkania. Pozostali ubogacani są przez niepełnosprawnych poczuciem wdzięczności. Dzięki niepełnosprawnym nabieramy też dystansu do wielu spraw w naszym życiu, zatem korzyść jest obustronna - dodał Biskup Marek. Spotkanie nie mogłoby się odbyć w takiej formie bez pomocy wolontariuszy Caritas. Jak zwykle, spora grupa młodzieży przybyła, aby przygotować salę, służyć pomocą podczas balu, a później - posprzątać. Kamila i jej koleżanki przychodzą na te spotkania z radością. - Człowiek dobrze się czuje, kiedy może komuś pomóc. Chętnie to robimy. Przy tej okazji uczymy się od osób niepełnosprawnych radości i wdzięczności. One zadziwiają nas swoim entuzjazmem i chęcią zabawy, mimo choroby czy cierpienia. Te spotkania uczą nas również tego, że wszyscy jesteśmy równi - mówią dziewczyny.

Reklama

Spotkanie opłatkowo-sylwestrowe to jeden ze stałych punktów w kalendarzu wydarzeń osób niepełnosprawnych i Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych. Na ten dzień wszyscy czekają z niecierpliwością i radością. Dlatego do Legnicy przyjechały osoby z różnych stron, m.in.: z Lwówka Śląskiego, Polkowic, Legnickiego Pola, Chojnowa, Ścinawy, Lubina. Warto dodać, że regionalne spotkania opłatkowe osób niepełnosprawnych odbywają się także w Bolesławcu, Bogatyni i Jeleniej Górze.

Tegoroczny legnicki bal opłatkowo-sylwestrowy zakończył się tradycyjnie pokazem sztucznych ogni. Relację z balu oraz galerię zdjęć można obejrzeć na stronie internetowej Radia Plus Legnica www.legnica.fm.

2013-01-17 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość ze spotkania

Niedziela małopolska 4/2020, str. I

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Spotkanie młodzieży

bp Janusz Mastalski

Anna Bandura

Wspólnoty młodzieżowe archidiecezji krakowskiej spotkały się na opłatku z bp. Mastalskim

Wspólnoty młodzieżowe archidiecezji krakowskiej spotkały się na opłatku z bp. Mastalskim

Sobotni wieczór był dla młodzieży z małopolskich wspólnot czasem radosnego świętowania.

Młodzi 18 stycznia licznie nawiedzili sanktuarium św. Jana Pawła II, aby wziąć udział w Mszy św., a następnie podzielić się opłatkiem z bp. Januszem Mastalskim. Podczas Eucharystii, poprzedzającej spotkanie opłatkowe wspólnot młodzieżowych archidiecezji krakowskiej, bp Mastalski zachęcił młodych, aby odważnie dawali świadectwo wiary w Jezusa: – Powinniśmy być ludźmi świadectwa, ludźmi, którzy w tych trudnych czasach, kiedy jest coraz więcej zachowań antyreligijnych i antykościelnych pokażą, że Kościół jest naszym domem.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Różaniec Rodziców zaprasza do Katedry Oliwskiej

2022-12-06 12:36

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W 16. rocznicę zawierzenia Różańca Rodziców Matce Bożej Oliwskiej wspólnota zaprasza 8 grudnia do katedry w Gdańsku-Oliwie.

Inicjator Różańca Rodziców Ireneusz Rogala informuje: „W łączności duchowej ze wszystkimi różami i wszystkimi modlącymi się w Różańcu Rodziców w Polsce i na całym świecie chcemy modlić się, dziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę Maryi. Rozpoczynamy 8 grudnia Różańcem o godz. 17.15, następnie będzie Msza święta dziękczynna, a na na zakończenie ponowienie Aktu Zawierzenia dzieci w modlitwie różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję