Finlandia: Szkoła ma być wolna od "tiktoków" i innych mediów społecznościowych
Szkoła ma być wolna od "tiktoków" i innych kanałów mediów społecznościowych pochłaniających uwagę dzieci i młodzieży. W Helsinkach od czwartku, wraz z początkiem nowego roku szkolnego, wprowadzono jednolity zakaz korzystania z telefonów komórkowych w czasie godzin lekcyjnych. Po smartfona można sięgnąć tylko do pomocy w nauce i na polecenie nauczyciela – poinformowały władze fińskiej stolicy.
Jednolite zasady korzystania z telefonów komórkowych zostały uwzględnione w regulaminach szkolnych – przekazała dyrektor wydziału oświaty w Helsinkach Satu Järvenkallas.
"Tak w szkole, jak i w domu, trzeba zadbać o bezpieczne i rozsądne korzystanie z urządzeń cyfrowych. Ważny jest odpoczynek, ruch oraz inne czynności wykonywane bez smarftona" – podkreśliła.
Dotychczas w Helsinkach ograniczenia w korzystaniu z telefonów komórkowych w szkołach nie były spójne. W niektórych placówkach taki zakaz praktykowano już wcześniej, np. uczniowie nie mogli wyjmować telefonów z plecaków, także podczas przerw, czy przebywając na świetlicy. W innych szkołach na początku zajęć nauczyciel zbierał od uczniów telefony do przechowania.
Minister edukacji Anders Adlercreutz zapowiedział, że projekt wprowadzenia powszechnego zakazu lub ograniczeń korzystania ze smartfonów w szkołach w Finlandii trafi do parlamentu przed końcem tego roku kalendarzowego. Eksperci wskazują jednak, że na przeszkodzie do uchwalenia nowych przepisów mogą stanąć jednak normy konstytucyjne dotyczące m.in. ochrony własności.
W Finlandii wakacje szkolne tradycyjnie kończą się na początku sierpnia. W Helsinkach, gdzie naukę na różnych szczeblach pobiera ok. 100 tys. dzieci i młodzieży, pierwszy dzwonek w większości placówek zabrzmi w czwartek 8 sierpnia.
2024-08-08 07:23
Ocena:+40Podziel się:
Reklama
Wybrane dla Ciebie
Finlandia: Pobór rezerwistów w związku z ukraińskimi dronami w przestrzeni powietrznej kraju
Żołnierze rezerwy będą powoływani do monitorowania integralności terytorialnej kraju w obliczu wzmożonej aktywności dronów wykorzystywanych przez Ukrainę do ataków na Rosję, naruszających jednocześnie przestrzeń powietrzną Finlandii - poinformowało w poniedziałek dowództwo sił zbrojnych.
Na przełomie marca i kwietnia na terenie płd.-wsch. Finlandii znaleziono cztery bojowe drony, które – jak utrzymują władze – prawdopodobnie wtargnęły do Finlandii, naruszając przestrzeń powietrzną kraju w czasie ostatnich ataków Ukrainy na porty i terminale naftowe Rosji położone nad Zatoką Fińską. Policja i wojsko zakładają, że w terenie, w tym trudnodostępnym, może leżeć więcej rozbitych bezzałogowcow, a część mogła też spaść do morza.
Przy grobie Stanisławy Leszczyńskiej. Modlitwa o beatyfikację
Każdego 11. dnia miesiąca o godz. 8.00 w krypcie Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na łódzkich Bałutach sprawowana jest Msza św. w intencji jej rychłej beatyfikacji. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy, którym bliskie jest świadectwo „położnej z Auschwitz”.
Podczas czerwcowej Eucharystii proboszcz parafii ks. Krzysztof Helik przypomniał, że proces beatyfikacyjny nie jest jedynie drogą do wyniesienia kogoś na ołtarze, ale przede wszystkim zaproszeniem do naśladowania jego życia.
W Niemczech mieszka około siedmiu milionów muzułmanów. Jednym z nich był Senad Mrkaljevic, który kilka lat temu przeszedł na katolicyzm. Obecnie jest księdzem w Berlinie.
Kiedy, mając niewiele ponad dwadzieścia lat, po raz pierwszy wszedł do kościoła, pomyślał, że wejście tam było dla niego „prawdziwym testem” i pytał sam siebie, czy to, co robi, jest słuszne”. Dziś 41-latek jest księdzem katolickim, wyświęconym 30 maja br. wraz z trzema innymi kandydatami do kapłaństwa w katedrze św. Jadwigi w Berlinie przez abp. Heinera Kocha.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.