Reklama

Książki

Dawne zapisy nutowe powracają do życia

Ukazał się długo oczekiwany pierwszy tom z serii wydawniczej: „Musica Claromontana - Studia”. Książka nosi tytuł: „Liturgia w klasztorach paulińskich w Polsce. Źródła i początki”. Jej redaktorem jest prof. Remigiusz Pośpiech, pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego i Wrocławskiego, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. Publikacja została wydana przez Instytut Liturgii, Muzyki i Sztuki Sakralnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego we współpracy z Zakonem Paulinów. Promocja dzieła odbyła się 17 stycznia br. na Jasnej Górze.

W tomie zamieszczone zostały artykuły badawcze z różnych ośrodków naukowych Polski i Węgier, które od początku aktywnie włączyły się w realizację tego projektu wydawniczego. Całość materiału podzielona jest na trzy główne części: „Fundamenta”, „Fontes” i „Continuatio”.

O. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów, podczas jasnogórskiego spotkania zwrócił uwagę, że prezentowany tom stanowi pokłosie dotychczasowych badań na temat liturgii i zwyczajów paulinów w średniowieczu do Soboru Trydenckiego. A obecnie można było wejść głębiej w omawiany zakres badań, bo czasy się zmieniają i powstają wciąż nowe metody badawcze. - Ta księga stanowi znakomity podręcznik duchowości paulinów - mówił podczas prezentacji o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”. Prof. Remigiusz Pośpiech podkreślił, że dzięki utworzeniu się grupy muzykologów pasjonatów udało się najpierw badać, a potem wykonywać jasnogórską muzykę dawną, czego owocem są wydawnictwa nutowe i płytowe muzyki odkrytej w paulińskich zbiorach. - Wszystko domagało się dopełnienia, stąd też od samego początku planowaliśmy trzeci nurt publikowania naszych wyników w postaci tomów studiów, książek, prac zbiorowych, monografii, bo tak ta seria jest zaplanowana - wyjaśnił prof. Pośpiech.

Reklama

Podczas spotkania promocyjnego wystąpił Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego.

Dotychczasowe badania nad liturgiczno-muzyczną tradycją Jasnej Góry skupione były przede wszystkim na twórczości wielogłosowej, pielęgnowanej dzięki aktywnej działalności „Kapeli Jasnogórskiej”, i dotyczyły głównie XVIII i XIX stulecia. Jak wyjaśnia o. Nikodem Kilnar, w 2010 r. powstał nowy projekt, którego celem jest poznanie wcześniejszego rozwoju liturgii i muzyki liturgicznej w klasztorach paulińskich (ze szczególnym uwzględnieniem Jasnej Góry) w oparciu o gruntowne przebadanie zachowanych źródeł.

Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze z pomocą Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska” oraz powołanego przez władze zakonne Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów przywraca do życia zachowane w rękopisach dzieła, świadczące o bogatych tradycjach muzycznych Zakonu Paulinów i Jasnej Góry.

We wstępie do prezentowanej książki o. Izydor Matuszewski, przełożony generalny Zakonu Paulinów, zwrócił uwagę na imponujące osiągnięcia w zakresie prac badawczych dotyczących jasnogórskiej muzyki dawnej: „Na podkreślenie zasługuje wydanie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie we współpracy z Jasną Górą 9 zeszytów nutowych z twórczością jasnogórskich kompozytorów. Z uznaniem należy ocenić edycję 50 płyt CD, wydanych w serii «Musica Claromontana», z nagraniami utworów jasnogórskich mistrzów, nie mówiąc już o licznych koncertach na terenie całej Polski i w innych krajach, które odsłoniły przed słuchaczami piękno muzyki ukryte aż do naszych czasów w zaciszu archiwalnych półek. Profesjonalne, systematyczne działania Komitetu Naukowo-Redakcyjnego obejmują ponadto organizację sympozjów na temat jasnogórskiej muzyki dawnej podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej «Gaude Mater» w Częstochowie oraz przy innych okazjach. Trzeba zaznaczyć, że badania te ciągle trwają i przynoszą interesujące odkrycia. Jako rozwinięcie działań naukowych i popularyzatorskich należy traktować inicjatywę naukowej serii wydawniczej: «Musica Claromontana - Studia»”. Te słowa Generała Zakonu Paulinów doskonale pokazują dynamiczne działania na rzecz ocalenia i popularyzowania jasnogórskiej muzyki dawnej.

2013-01-21 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie konto jest obecne na Twitterze od 10 lat

2022-12-06 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Przed 10 laty – 12 grudnia 2012 Benedykt XVI zamieścił pierwszy wpis na Twitterze. Przypominając tę rocznicę niemiecka agencja katolicka KNA zwróciła uwagę, że wtedy „wiadomość była ta była sensacją (...) i mało kto mógł przypuszczać, że wówczas już ponad 85-letni Ojciec Święty zostanie pierwszym tweetującym papieżem.

Watykan potraktował to jednak poważnie. Dziesięć lat temu otwarto na Twitterze nie tylko jeden papieski kanał, ale dziewięć: od włoskiego i angielskiego po arabski i łaciński. Papież jest wszechobecny na Twitterze”.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na Misyjny Jarmark z Aniołami

2022-12-06 13:33

www.facebook.com/RSPMCSSR

Misyjny Jarmark z Aniołami to bożonarodzeniowy kiermasz ozdób świątecznych, ciast oraz wypieków!

Misyjny Jarmark z Aniołami to bożonarodzeniowy kiermasz ozdób świątecznych, ciast oraz wypieków!

    W III Niedzielę Adwentu w Tuchowie, na dziedzińcu bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się Misyjny Jarmark z Aniołami.

    Będzie to już 16. edycja tego wydarzenia! Misyjny Jarmark z Aniołami to bożonarodzeniowy kiermasz ozdób świątecznych, ciast oraz wypieków takich jak np. klasztorny chleb oraz produktów spożywczych; wędlin czy pierogów. Oczywiście, wszystko wykonywane w domowych warunkach, a dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na konkretną placówkę misyjną prowadzoną przez Zgromadzenie Redemptorystów. Dotychczas organizatorom udało się pomóc takim placówkom jak: Grodno na Białorusi, Bom Jesus da Lapa w Brazylii, Tupiza w Boliwii, Burkina Faso i wielu innym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję