Reklama

Książki

Dawne zapisy nutowe powracają do życia

Ukazał się długo oczekiwany pierwszy tom z serii wydawniczej: „Musica Claromontana - Studia”. Książka nosi tytuł: „Liturgia w klasztorach paulińskich w Polsce. Źródła i początki”. Jej redaktorem jest prof. Remigiusz Pośpiech, pracownik naukowy Uniwersytetu Opolskiego i Wrocławskiego, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. Publikacja została wydana przez Instytut Liturgii, Muzyki i Sztuki Sakralnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego we współpracy z Zakonem Paulinów. Promocja dzieła odbyła się 17 stycznia br. na Jasnej Górze.

W tomie zamieszczone zostały artykuły badawcze z różnych ośrodków naukowych Polski i Węgier, które od początku aktywnie włączyły się w realizację tego projektu wydawniczego. Całość materiału podzielona jest na trzy główne części: „Fundamenta”, „Fontes” i „Continuatio”.

Reklama

O. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów, podczas jasnogórskiego spotkania zwrócił uwagę, że prezentowany tom stanowi pokłosie dotychczasowych badań na temat liturgii i zwyczajów paulinów w średniowieczu do Soboru Trydenckiego. A obecnie można było wejść głębiej w omawiany zakres badań, bo czasy się zmieniają i powstają wciąż nowe metody badawcze. - Ta księga stanowi znakomity podręcznik duchowości paulinów - mówił podczas prezentacji o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”. Prof. Remigiusz Pośpiech podkreślił, że dzięki utworzeniu się grupy muzykologów pasjonatów udało się najpierw badać, a potem wykonywać jasnogórską muzykę dawną, czego owocem są wydawnictwa nutowe i płytowe muzyki odkrytej w paulińskich zbiorach. - Wszystko domagało się dopełnienia, stąd też od samego początku planowaliśmy trzeci nurt publikowania naszych wyników w postaci tomów studiów, książek, prac zbiorowych, monografii, bo tak ta seria jest zaplanowana - wyjaśnił prof. Pośpiech.

Podczas spotkania promocyjnego wystąpił Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego.

Dotychczasowe badania nad liturgiczno-muzyczną tradycją Jasnej Góry skupione były przede wszystkim na twórczości wielogłosowej, pielęgnowanej dzięki aktywnej działalności „Kapeli Jasnogórskiej”, i dotyczyły głównie XVIII i XIX stulecia. Jak wyjaśnia o. Nikodem Kilnar, w 2010 r. powstał nowy projekt, którego celem jest poznanie wcześniejszego rozwoju liturgii i muzyki liturgicznej w klasztorach paulińskich (ze szczególnym uwzględnieniem Jasnej Góry) w oparciu o gruntowne przebadanie zachowanych źródeł.

Reklama

Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze z pomocą Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska” oraz powołanego przez władze zakonne Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów przywraca do życia zachowane w rękopisach dzieła, świadczące o bogatych tradycjach muzycznych Zakonu Paulinów i Jasnej Góry.

We wstępie do prezentowanej książki o. Izydor Matuszewski, przełożony generalny Zakonu Paulinów, zwrócił uwagę na imponujące osiągnięcia w zakresie prac badawczych dotyczących jasnogórskiej muzyki dawnej: „Na podkreślenie zasługuje wydanie przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie we współpracy z Jasną Górą 9 zeszytów nutowych z twórczością jasnogórskich kompozytorów. Z uznaniem należy ocenić edycję 50 płyt CD, wydanych w serii «Musica Claromontana», z nagraniami utworów jasnogórskich mistrzów, nie mówiąc już o licznych koncertach na terenie całej Polski i w innych krajach, które odsłoniły przed słuchaczami piękno muzyki ukryte aż do naszych czasów w zaciszu archiwalnych półek. Profesjonalne, systematyczne działania Komitetu Naukowo-Redakcyjnego obejmują ponadto organizację sympozjów na temat jasnogórskiej muzyki dawnej podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej «Gaude Mater» w Częstochowie oraz przy innych okazjach. Trzeba zaznaczyć, że badania te ciągle trwają i przynoszą interesujące odkrycia. Jako rozwinięcie działań naukowych i popularyzatorskich należy traktować inicjatywę naukowej serii wydawniczej: «Musica Claromontana - Studia»”. Te słowa Generała Zakonu Paulinów doskonale pokazują dynamiczne działania na rzecz ocalenia i popularyzowania jasnogórskiej muzyki dawnej.

2013-01-21 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

IO Tokio: Iga Świątek wyeliminowana w drugiej rundzie

2021-07-26 10:41

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP/Leszek Szymański

Iga Świątek przegrała z hiszpańską tenisistką Paulą Badosą 3:6, 6:7 (4-7) i odpadła w drugiej rundzie (1/16 finału) turnieju olimpijskiego w Tokio.

20-letnia Świątek była rozstawiona z numerem szóstym w igrzyskach, a w rankingu WTA zajmuje ósmą pozycję. Cztery lata starsza Hiszpanka, która rozgrywa najlepszy sezon w karierze, jest w tym zestawieniu 29.(PAP)

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kucharz biedaków

Niedziela Ogólnopolska 38/2020, str. 6-8

Forum/Reuters/REMO CASILLI

Dino Impagliazzo, znany również jako „kucharz ubogich”, zmarł w Rzymie. Karmił codziennie ponad 300 osób między stołecznymi stacjami kolejowymi wraz z podążającymi za nim od lat wolontariuszami. Osobowość świata katolickiego i społecznego, był członkiem Ruchu Focolari Chiary Lubich i Wspólnoty Sant'Egidio. Urodził się na wyspie La Maddalena 91 lat temu, ale przez całe życie mieszkał w Rzymie. Każdego lata wracał na swoją wyspę, by spotykać się ze swymi przyjaciółmi i łowić ryby...

Był założycielem i prezesem stowarzyszenia RomAmor które zajmuje się dożywianiem bezdomnych i biednych ludzi na ulicach Rzymu, ale także odbudową więzi osób w trudnej sytuacji. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 27 lipca o godzinie 11:00 w kościele Santa Maria in Trastevere w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję