Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Honorowy obywatel gminy Golczewo

11 stycznia br. na spotkaniu noworocznym zorganizowanym przez burmistrza Golczewa miała miejsce uroczystość wręczenia ks. kan. Maciejowi Szmucowi aktu nadania przez Radę Miejską w Golczewie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Golczewo.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 4/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

Caritas

honorowy obywatel

Archiwum Krystyny Grzeszczyk

Ks. kan. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Ks. kan. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Ksiądz kan. Maciej Szmuc jest dyrektorem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od 2006 r. W 2011 r. z rąk abp. Andrzeja Dzięgi otrzymał nominację na kanonika Wolińskiej Kapituły Kolegiackiej. Jest członkiem Rady Kapłańskiej w Kurii Metropolitalnej oraz Zespołu Interdyscyplinarnego powołanego przez Prezydenta Miasta Szczecina przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Zna języki: francuski, angielski, rosyjski i włoski.

Pod swoją pieczą ma m.in. Centrum Socjalne Caritas w Szczecinie (noclegownię, schronisko dla bezdomnych kobiet, schronisko dla mężczyzn, schronisko dla kobiet z dziećmi, ofiar przemocy, w Płoni); Centrum Socjalne Caritas w Stargardzie Szczecińskim (schronisko dla mężczyzn, Gminny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, schronisko dla kobiet, ogrzewalnię dla bezdomnych, jadłodajnię oraz świetlicę socjoterapeutyczną, Centrum Integracji Społecznej); Centrum Socjalne Caritas w Świnoujściu (schronisko i ogrzewalnię dla bezdomnych, Dom Dziennego Pobytu dla osób starszych i schorowanych, świetlicę środowiskową); Ośrodki Wspierania Rodziny (w Korytowie istniejący od 1998 r., w Zieleniewie założony w 2004 r. i w Sikorkach od 2010 r.).

Reklama

Z inicjatywy Księdza Dyrektora rozwinął się i prężnie działa wolontariat. Ta forma pomocy jest szczególnie dobrze widoczna w parafialnych zespołach Caritas. W chwili obecnej działa około 150 parafialnych zespołów Caritas zrzeszających ok. 700 wolontariuszy.

Najważniejsze projekty będące kontynuacją pracy poprzedniego dyrektora Caritas śp. ks. kan. Piotra Prymy oraz zainicjowane przez ks. kan. Macieja Szmuca: od 2005 r. Caritas realizuje program: na dostarczanie nadwyżek żywności unijnej PEAD. W 2011 r. żywność unijną otrzymało ponad 40 tys. osób z terenu archidiecezji; od 2006 r. Caritas uczestniczy w prowadzeniu programu: „Skrzydła” obejmującego opieką finansową uzdolnione, ubogie dzieci; „Wakacyjna Akcja Caritas” to projekt związany z organizacją kolonii dla dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych i patologicznych. Co roku wakacyjnym wypoczynkiem objętych jest ok. 500 dzieci; „Kromka Chleba”; „Dzień Chorego”. Dzięki inicjatorowi projektu pacjenci mogą skorzystać z diagnozy i pomocy lekarzy specjalistów; „okna życia” funkcjonujące w Szczecinie, Stargardzie Szczecińskim i Goleniowie. Projekt ten powstał w 2009 i 2010 r.; Dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych oraz dorosłych, a także zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, środków higienicznych i opatrunkowych; Świetlice środowiskowe, obecnie (nie licząc podległych pod Centra Socjalne Caritas) jest 6 placówek działających na terenie miasta Szczecina. Inicjator projektu przyczynił się również do powstania w 2010 r. punktu przedszkolnego „Arka Noego” w Szczecinie; Opieka nad chorymi i niepełnosprawnymi w oparciu o placówki udzielające pomocy medycznej: Hospicjum Domowe Caritas pw. św. Faustyny Kowalskiej w Świnoujściu i Poradnia Medycyny Paliatywnej w Świnoujściu od 2008 r.

Ks. Maciej Szmuc jest zaangażowany w wiele inicjatyw. Po tragicznym wypadku polskiego autokaru pod Grenoble, pojechał na miejsce i służył nie tylko jako kapłan, ale jako tłumacz i bezpośrednio wspierał zarówno poszkodowanych, jak i ich rodziny. Od 3 lat jeździ z wolontariuszami (lekarzami i pielęgniarkami), by służyć pomocą ubogim i chorym na Haiti. Po pożarze domu socjalnego w Kamieniu Pomorskim otoczył opieką rodziny poszkodowanych, udzielając im wsparcia duchowego i pomocy materialnej. Wspólnie z DK „Słowianin”, MOPR i PCK organizuje wieczerzę wigilijną i śniadanie wielkanocne dla ubogich i bezdomnych.

Reklama

W okresie działalności ks. dyrektora Macieja Szmuca na terenie Golczewa utworzono magazyn żywnościowy i chłodnię, skąd zaopatrywane są nieodpłatnie w żywność placówki Caritas całej archidiecezji, w tym także domy opieki społecznej oraz terenowe koła emerytów i rencistów. Tylko w 2011 r. z magazynu wydano 900 ton żywności dla 47 podmiotów i 19 tys. osób. Dodatkowo Szczecin zaopatrywany jest w nabiał. W gminie Golczewo dystrybucją żywności zajmują się zespoły Caritas w Golczewie i Kozielicach oraz Koło Emerytów i Rencistów w Golczewie. Rocznie, zespoły w gminie Golczewo, wydają ok. 30 ton żywności. Powstanie magazynu stało się doskonałą promocją Golczewa, które w archidiecezji jest rozpoznawalne jako miasto przyjazne i piękne.

Na terenie Golczewa z inicjatywy ks. Macieja Szmuca zorganizowano dwukrotnie kolonie letnie, które były okazją nie tylko do pomocy najuboższym, ale do poznania uroku naszego miasteczka i okolic. W ramach obchodów Dnia Chorego, mieszkańcy naszej gminy korzystają z nieodpłatnych konsultacji medycznych lekarzy specjalistów. Pomocą służy każdorazowo kilkunastu specjalistów, każdy podopieczny może również jednorazowo skorzystać z konsultacji u dwóch bądź trzech specjalistów. Ponadto zespół Caritas otrzymuje wsparcie w zaopatrzeniu w sprzęt rehabilitacyjny. Bierzemy również udział w akcji: „Tornister pełen uśmiechów” na rzecz dzieci potrzebujących wsparcia u progu nowego roku szkolnego.

Ksiądz Dyrektor jest inspiratorem i koordynatorem wielu cennych akcji społecznych chroniących najsłabszych, jednocześnie promuje Golczewo i jego mieszkańców, bezpośrednio angażując się w najważniejsze wydarzenia podległych mu zespołów.

2013-01-28 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkolne Caritas uczą miłosierdzia

W październiku spotkali się opiekunowie Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Rozpoczęto od Eucharystii w kaplicy św. Jadwigi Śląskiej w siedzibie Caritas. Dyrektor, ks. Dariusz Amrogowicz, w swojej homilii nawiązując do słów Jezusa „Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże bardzo pragnę, żeby on już zapłonął” – zachęcał zgromadzonych opiekunów SKC do rozpalenia w sobie wiary, przypominając fundamentalną prawdę o tym, że nasze szczęście jest w niebie i ono jest prawdziwym celem.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję