Reklama

Aspekty

O Jagiellonach w Głogowie (i nie tylko)

W 2012 r. minęło 550 lat od spotkania w Głogowie króla Polski Kazimierza Jagiellończyka z czeskim władcą Jerzym z Podiebradu (1462 r.). To był dobry pretekst do przypomnienia wpływu i znaczenia dynastii Jagiellonów na losy tego nadodrzańskiego miasta i jego mieszkańców

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 4/2013, str. 6

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org/Zetem

Zamek książęcy w Głogowie

Zamek książęcy w Głogowie

W szczególny sposób propagowaniem tej tematyki zajęło się Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie. Wśród zrealizowanych przedsięwzięć „jagiellońskich” w 2012 r. wymieńmy: lekcje muzealne, Noc w Muzeum pod hasłem: „Na dworze księcia Zygmunta (Jagiellończyka)”, Letnią Akademię Kultury i Języka Polskiego oraz otwartą jesienią wystawę „Głogów Jagielloński”. Wydano też książkę popularnonaukową poświęconą dziejom Głogowach w czasach panowania Jana Olbrachta, autorstwa Grzegorza Kochmana. Wreszcie 6 grudnia, z inicjatywy muzeum oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa, zorganizowana została - pod honorowym patronatem prezydenta miasta Głogowa Jana Zubowskiego - konferencja naukowa: „Głogów w czasach Jagiellonów”.

Sesja ta odbyła się w reprezentacyjnej Sali Rajców głogowskiego ratusza i spotkała się z dużym zainteresowaniem odbiorców. Konferencję otworzył prezydent miasta, a podczas dwóch sesji referatowych zgromadzeni mogli usłyszeć dziewięć wykładów. Wśród nich m.in. dyrektor głogowskiego muzeum mgr Leszek Lenarczyk mówił na temat: „Jagiellonowie - idea unii politycznej, wojskowej, gospodarczej i religijnej”, z kolei dr Jarosław Kuczer z Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie i Uniwersytetu Zielonogórskiego wygłosił wykład pt. „Rycerze, panowie, szlachta, baronowie. Prawne i społeczne aspekty powstania wczesnonowożytnej szlachty księstwa głogowskiego w okresie panowania Jagiellonów (1490 - 1526)”. O obecności głogowian w Krakowie i Lwowie na przełomie XV i XVI wieku mówił natomiast prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Leszek C. Belzyt, o losach głogowskiej Bramy Odrzańskiej opowiadał mgr Jerzy Dymytryszyn z miejscowego muzeum, a problematykę zabudowy Głogowa w dobie jagiellońskiej zaprezentował dr Roland Mruczek z Politechniki Wrocławskiej. Szczególnie ciepło przez słuchaczy zostało przyjęte wystąpienie dr Ireny Mikłaszewicz z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, która poruszyła w swoim wykładzie pt. „Między Witoldem a Jagiełłą, czyli o stereotypach współcześnie” niewolny od emocji temat relacji polsko-litewskich.

Reklama

Swoistym zwieńczeniem tej konferencji, jak i całego roku różnych przedsięwzięć z zakresu ww. tematyki stała się - wydana staraniem organizatorów, przy wsparciu Gminy Miejskiej Głogów - publikacja, zatytułowana „Głogów w czasach Jagiellonów”. W „Słowie wstępnym” do tej publikacji prezydent Zubowski stwierdził: „Jagiellonowie przez prawie dwa stulecia rządzili Rzeczpospolitą. W końcowej fazie ich panowania, u schyłku średniowiecza i na progu epoki nowożytnej, byli oni jedną z najpotężniejszych dynastii ówczesnej Europy. Jej przedstawiciele zasiadali na tronach Polski, Litwy, Węgier i Czech. To właśnie w ramach tego ostatniego państwa funkcjonowało nasze miasto w latach 1490 - 1526. Na czele księstwa głogowskiego stali kolejno przyszli królowie Polski - Jan Olbracht i Zygmunt Jagiellończyk. Był to bardzo pomyślny czas dla Głogowa, związany z jego rozwojem (…)”.

Oto, jaki obraz Głogowa w XV wieku i w początkach szesnastego stulecia kreślą kronikarze. Jan Długosz opisuje: „Głogów Wielki, ozdobny dwoma zamkami (...)”, a Bartłomiej Stein natomiast zapisał: „Miastem wolnym jest Głogów, który wśród innych wybija się swoją sławą (...). Jest drugim po Wrocławiu miastem na Śląsku” (za: J. Chutkowski, „Głogów. Informator historyczny”, Towarzystwo Miłośników Głogowa, 1992). Dlatego właśnie m.in. czasy Jagiellonów jawią się jako okres w dziejach tego nadodrzańskiego miasta, który warty jest szczególnego poznania (nawet jeśli bezpośrednie zaangażowanie przedstawicieli tej dynastii w los Głogowa nie trwał zbyt długo). Tym bardziej że trudno oprzeć się wrażeniu, iż nierzadko znaczenie tych jagiellońskich czasów było marginalizowane, zwłaszcza w PRL-u.

2013-01-28 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie poddałam

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 60-62

[ TEMATY ]

historia

Krzysztof Tadej

Uważam, że miałam życie ciekawe, interesujące i szczęśliwe. gdybym mogła, nic w zasadzie bym w nim nie zmieniła – mówi Elżbieta Dzikowska

Uważam, że miałam życie ciekawe, interesujące i szczęśliwe. gdybym mogła,
nic w zasadzie bym w nim nie zmieniła – mówi Elżbieta Dzikowska

Podróżniczka, historyk sztuki, sinolog, autorka książek, programów telewizyjnych i audycji radiowych. To oczywiście słynna Elżbieta Dzikowska. Czytelnikom Niedzieli opowiada o podróżach, pobycie w więzieniu i życiu w czasie pandemii.

Krzysztof Tadej: „Nie nadaję się do siedzenia na miejscu. Zawsze miałam w sobie ciekawość poznawania świata” – twierdziła Pani przed pandemią. A dzisiaj? Jak żyje się Pani w czasach, gdy prawie nikt nie podróżuje?

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce

2022-12-09 20:36

[ TEMATY ]

Warszawa

prezbiterat

Fot. Karol Porwich

W Sekretariacie KEP w Warszawie odbyło się dziś pierwsze spotkanie Zespołu ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce. Gremium to zostało powołane przy Komisji Duchowieństwa przez abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. W Zespole, na czele którego stanął bp Damian Bryl, biskup kaliski i członek Komisji Duchowieństwa, będzie pracować w sumie 16 osób z różnych regionów Polski: prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeckie.

Zadaniem Zespołu jest przede wszystkim to, aby – uwzględniając ducha i normy nowych zasad formacji kapłańskiej w Polsce, obowiązujące od 1 października 2021 roku, oraz aktualny kontekst społeczno-kulturowy – wypracować dalsze wskazania dotyczące formacji i posługi prezbiterów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję