Reklama

Niedziela Lubelska

Skarby archidiecezji

Niedziela lubelska 5/2013, str. 8

[ TEMATY ]

książka

Ewa Kamińska

Piotr Maciuk i Krzysztof Wasilczyk

Piotr Maciuk i Krzysztof Wasilczyk

Zachwycamy się popularnymi miejscami kultu, nie zauważając często piękna własnej okolicy. A przecież mimo wojen, klęsk żywiołowych, kradzieży i zniszczeń, które dokonywały się przez wieki, archidiecezja lubelska pełna jest pięknych, zabytkowych kościołów, w których znajdują się prawdziwe dzieła sztuki. Udaną próbą ukazania bogactwa sakralnej architektury i sztuki Lubelszczyzny jest album Piotra Maciuka i Krzysztofa Wasilczyka „Skarby Archidiecezji Lubelskiej”, wydany przez „Gaudium” z okazji 200-lecia naszej archidiecezji. Z inicjatywy Marcina Sułka, dyrektora Lubelskiego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” powstała wystawa fotografii, które zostały zamieszczone w albumie. Najpiękniejsze zdjęcia można podziwiać w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 34 przy ul. Judyma 2a w Lublinie.

Otwarcia wystawy dokonała kierownik biblioteki Ewa Domaszewicz. Podkreśliła niezwykłe piękno i unikalność zdjęć, które pozwalają odkryć niepowtarzalny urok kilkudziesięciu kościołów archidiecezji lubelskiej zarówno tych popularnych, jak i mniej znanych. Ks. Marcin Jankiewicz, asystent Lubelskiego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, podkreślał: - Różny jest los zabytków: budowli i przedmiotów ruchomych. Jestem miłośnikiem Kresów; 10 lat pracowałem na Ukrainie. Do dziś serce mnie boli, gdy widzę, co się stało z substancją kultury chrześcijańskiej. Tym bardziej chciałbym pokłonić się przed wszystkimi, którzy chcą ocalić od zapomnienia to, co jest u korzeni naszej kultury, naszej tożsamości - mówił. - Kiedy czytam tytuł „Skarby Archidiecezji Lubelskiej”, rodzi się we mnie myśl trochę przekorna. Skarby, bogactwo Kościoła... Jurydycznie te przedstawione dobra kultury sakralnej należą do naszej archidiecezji, ale moralnie należą do społeczeństwa, do nas. My wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby to piękno ciągle emanowało, żebyśmy wszyscy mogli się spotykać na tej płaszczyźnie. Cyprian Kamil Norwid powiedział, że piękno jest po to, aby zachwycało. Piękna nie można posiadać. Piękno można tylko podziwiać, można się nim zachwycać. A jako człowiek wierzący jestem głęboko przekonany, że źródłem piękna jest sam Pan Bóg. Dlatego piękno ma zawsze wymiar uniwersalny - podkreślał kapłan.

- W albumie chcieliśmy pokazać to, co na co dzień rzadko można zobaczyć - mówił Piotr Maciuk. - Choćby bardzo piękne zabytki ruchome, których z różnych względów nie używa się często: różnego rodzaju monstrancje, kielichy, obrazy. Album jest zapisem pewnego czasu, początku XXI wieku. Dobór obiektów nie był przypadkowy. Decydowało o tym całkiem spore kolegium redakcyjne z dyrektorem ks. Piotrem Kawałko. Wszystko zatwierdził śp. abp Józef Życiński - wyjaśnia fotograf. - Ok. 80 proc. zdjęć było wcześniej zaplanowanych. Jednak jadąc w teren, znajdowaliśmy jakieś dodatkowe „smaczki”, które szczęśliwie znalazły się w publikacji. Praca była wielką przyjemnością, bo mogliśmy doświadczyć niezwykłej turystyki po skarbach archidiecezji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że u nas są takie piękne rzeczy - dodał Krzysztof Wasilczyk.

Wystawa będąca promocją albumu i wartości, jakie on niesie, jest czynna w bibliotece przy ul. Judyma 2a do 15 lutego: poniedziałek, środa, piątek w godz. 12-18, wtorek 10-16 oraz czwartek 12-16.

2013-01-31 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z ziemi polskiej do włoskiej

Jan Paweł II przeniósł wiele naszych świątecznych tradycji do Watykanu. Część z nich jest tam kontynuowana, o czym dowiadujemy się z książki abp. Mieczysława Mokrzyckiego i Brygidy Grysiak pt. „Miejsce dla każdego”

Książka, która właśnie trafiła do księgarń, ma podtytuł: „Opowieść o świętości Jana Pawła II”, a jej zasadnicza część pokazuje, w jaki sposób Papież obchodził święta Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję