Reklama

Niedziela Lubelska

Skarby archidiecezji

Niedziela lubelska 5/2013, str. 8

[ TEMATY ]

książka

Ewa Kamińska

Piotr Maciuk i Krzysztof Wasilczyk

Piotr Maciuk i Krzysztof Wasilczyk

Zachwycamy się popularnymi miejscami kultu, nie zauważając często piękna własnej okolicy. A przecież mimo wojen, klęsk żywiołowych, kradzieży i zniszczeń, które dokonywały się przez wieki, archidiecezja lubelska pełna jest pięknych, zabytkowych kościołów, w których znajdują się prawdziwe dzieła sztuki. Udaną próbą ukazania bogactwa sakralnej architektury i sztuki Lubelszczyzny jest album Piotra Maciuka i Krzysztofa Wasilczyka „Skarby Archidiecezji Lubelskiej”, wydany przez „Gaudium” z okazji 200-lecia naszej archidiecezji. Z inicjatywy Marcina Sułka, dyrektora Lubelskiego Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” powstała wystawa fotografii, które zostały zamieszczone w albumie. Najpiękniejsze zdjęcia można podziwiać w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 34 przy ul. Judyma 2a w Lublinie.

Reklama

Otwarcia wystawy dokonała kierownik biblioteki Ewa Domaszewicz. Podkreśliła niezwykłe piękno i unikalność zdjęć, które pozwalają odkryć niepowtarzalny urok kilkudziesięciu kościołów archidiecezji lubelskiej zarówno tych popularnych, jak i mniej znanych. Ks. Marcin Jankiewicz, asystent Lubelskiego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, podkreślał: - Różny jest los zabytków: budowli i przedmiotów ruchomych. Jestem miłośnikiem Kresów; 10 lat pracowałem na Ukrainie. Do dziś serce mnie boli, gdy widzę, co się stało z substancją kultury chrześcijańskiej. Tym bardziej chciałbym pokłonić się przed wszystkimi, którzy chcą ocalić od zapomnienia to, co jest u korzeni naszej kultury, naszej tożsamości - mówił. - Kiedy czytam tytuł „Skarby Archidiecezji Lubelskiej”, rodzi się we mnie myśl trochę przekorna. Skarby, bogactwo Kościoła... Jurydycznie te przedstawione dobra kultury sakralnej należą do naszej archidiecezji, ale moralnie należą do społeczeństwa, do nas. My wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby to piękno ciągle emanowało, żebyśmy wszyscy mogli się spotykać na tej płaszczyźnie. Cyprian Kamil Norwid powiedział, że piękno jest po to, aby zachwycało. Piękna nie można posiadać. Piękno można tylko podziwiać, można się nim zachwycać. A jako człowiek wierzący jestem głęboko przekonany, że źródłem piękna jest sam Pan Bóg. Dlatego piękno ma zawsze wymiar uniwersalny - podkreślał kapłan.

- W albumie chcieliśmy pokazać to, co na co dzień rzadko można zobaczyć - mówił Piotr Maciuk. - Choćby bardzo piękne zabytki ruchome, których z różnych względów nie używa się często: różnego rodzaju monstrancje, kielichy, obrazy. Album jest zapisem pewnego czasu, początku XXI wieku. Dobór obiektów nie był przypadkowy. Decydowało o tym całkiem spore kolegium redakcyjne z dyrektorem ks. Piotrem Kawałko. Wszystko zatwierdził śp. abp Józef Życiński - wyjaśnia fotograf. - Ok. 80 proc. zdjęć było wcześniej zaplanowanych. Jednak jadąc w teren, znajdowaliśmy jakieś dodatkowe „smaczki”, które szczęśliwie znalazły się w publikacji. Praca była wielką przyjemnością, bo mogliśmy doświadczyć niezwykłej turystyki po skarbach archidiecezji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że u nas są takie piękne rzeczy - dodał Krzysztof Wasilczyk.

Wystawa będąca promocją albumu i wartości, jakie on niesie, jest czynna w bibliotece przy ul. Judyma 2a do 15 lutego: poniedziałek, środa, piątek w godz. 12-18, wtorek 10-16 oraz czwartek 12-16.

2013-01-31 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla wspólnej refleksji

W bieżących dniach diecezja toruńska świętuje jubileusz 25-lecia istnienia. Z tej okazji nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego ukazała się okolicznościowa publikacja pod redakcją dk. Waldemara Rozynkowskiego i ks. Pawła Borowskiego pt. „Jubileusz Diecezji Toruńskiej. Spojrzenie w przeszłość i w przyszłość”

W słowie Biskupa Toruńskiego już na pierwszej stronie publikacji czytamy, że rocznica ustanowienia diecezji toruńskiej to „szczególna okazja, by pochylić się nad minionym ćwierćwieczem życia diecezjalnego, podziękować Bogu za dar Kościoła lokalnego i patrzeć ufnie w jego przyszłość ze świadomością zadań, jakie są do wykonania w nadchodzących czasach”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję