Reklama

Aspekty

To jeszcze będzie za naszego życia

We wtorek 22 stycznia w gorzowskiej katedrze zgromadzili się duchowni, osoby życia konsekrowanego i świeccy, aby pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta dziękować Bogu za dar życia i posługi w naszej diecezji bp. Wilhelma Pluty. Minęło właśnie 27 lat od tragicznej śmierci tego szczególnego pasterza Kościoła nad Odrą, Wartą i Bałtykiem

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 5/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Msza św.

Ks. Adrian Put

Modlitwa przy grobie sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

Modlitwa przy grobie sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

Pamięć tego niezwykłego pasterza jest wciąż żywa w sercu duchowieństwa i wiernych. Trwają modlitwa i przekonanie, że jego wstawiennictwo u Boga jest skuteczne. Chcemy nieustannie, wpatrując się w przykład życia tego kapłana i biskupa, uczyć się miłowania Boga, Kościoła i Ojczyzny - powiedział we wstępie do Mszy św. bp Stefan Regmunt.

Oprócz biskupa pomocniczego Tadeusza Lityńskiego oraz biskupów seniorów Adama Dyczkowskiego i Pawła Sochy w Eucharystii uczestniczyli kapłani, siostry zakonne i wierni z miasta Gorzowa. Byli tam przedstawiciele rozmaitych środowisk kościelnych i życia społecznego: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, członkowie stowarzyszeń diecezjalnych i szkół katolickich Gorzowa. Szczególnymi gośćmi uroczystości była rodzina bp. Wilhelma.

W tym roku homilię wygłosił postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Dariusz Gronowski. W swoim słowie ukazał osobę bp. Wilhelma jako ojca Soboru Watykańskiego II i gorliwego realizatora idei soborowych w diecezji. - Wspomniałem o dwóch rzeczach, które bp Pluta uznał na soborze za centralne. Pierwszą z nich było powszechne powołanie do świętości. I nie przypadkiem był to jego priorytet w nauce posoborowej, skoro jako ojciec soborowy już na pierwszej sesji w tej sprawie wystąpił i takiego zapisu się domagał. Mówił, że sobór musi to podkreślić. Wyjaśnił, że trzeba podkreślać życie łaski i życie świętości u każdego w Kościele - mówił podczas homilii ks. Gronowski.

Bóg powołał do siebie bp. Wilhelma Plutę 22 stycznia 1986 r. Sługa Boży zginął tragicznie w wypadku samochodowym, jadąc do Gubina na spotkanie z tamtejszymi kapłanami. Pasterzował jako biskup najpierw wielkiej Administracji Apostolskiej Gorzowskiej, a później został pierwszym biskupem diecezjalnym gorzowskim. Jego posługa wywarła niezatarte piętno na naszym Kościele diecezjalnym. We wstępie do Mszy św. ks. Tomasz Gierasimczyk - referent Wydziału Duszpasterskiego kurii powiedział: - Wszyscy razem mamy nadzieję na szczęśliwe zakończenie trwającego procesu beatyfikacyjnego dziś sługi Bożego i kandydata na ołtarze bp. Wilhelma Pluty. Swoistą odpowiedzią na pytanie o czas beatyfikacji były słowa ks. Gronowskiego: - Osobiście, z każdym dniem coraz bardziej poznając sługę Bożego, jestem coraz bardziej przekonany o jego świętości. Wszystko jest więc na dobrej drodze. Nie sposób podać konkretne daty, bo nie sposób wszystko przewidzieć, ale to jeszcze będzie za naszego życia - dodał na koniec homilii ks. Gronowski.

2013-01-31 14:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: do 24 stycznia nabożeństwa w kościołach bez udziału wiernych

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

koronawirus

Karol Porwich /Niedziela

Katoliccy biskupi Słowacji przyłączyli się do przepisów, podjętych w Sylwestra przez rząd swego kraju dotyczących zakazu opuszczania domów. W związku z tym, od 1 do 24 stycznia we wszystkich diecezjach Słowacji, obowiązuje zakaz nabożeństw z udziałem wiernych.

Jak podkreślono, biskupi „przyjęli do wiadomości rozporządzenie” i zwrócili się do księży oraz wiernych o jego przestrzeganie. Jednocześnie proszą „o dalszą cierpliwość, która będzie niezwykle potrzebna w tym okresie”.

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1014 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1014 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję