Reklama

Aula

Zostań aniołem

- On wszedł w ludzką historię, która wielkich wydarzeń czeka. Streścił i włączył w siebie biografię każdego człowieka - mówił w auli „Niedzieli” abp Wacław Depo, parafrazując słowa Norwida

Niedziela Ogólnopolska 7/2013, str. 18-19

[ TEMATY ]

koncert

kolęda

Bożena Sztajner

Koncert kolęd H. Frąckowiak

Wieczorne spotkanie w auli redakcji „Niedzieli” 30 stycznia 2013 r. miało charakter liryczno-religijnego misterium Słowa, głębokiego skupienia, opartego na tekstach mówionych i śpiewanych oraz muzyce i obrazie - owocach talentu wybitnej wokalistki Haliny Frąckowiak, aktora Dariusza Kowalskiego i jego małżonki - malarki Barbary Wesołowskiej-Kowalskiej. A spotkanie zrodziło się z potrzeby serca zespołu „Niedzieli” i zostało przez redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia dedykowane metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo z okazji pierwszej rocznicy jego ingresu i objęcia rządów w archidiecezji częstochowskiej, co miało miejsce 2 lutego 2012 r.

„Miłość mi wszystko wyjaśniła”

Redaktor naczelny nazwał spotkanie w auli „Niedzieli” misterium pełnym wiary w Roku Wiary. Swoimi treściami wpisało się ono również idealnie w częstochowski pontyfikat abp. Wacława Depo. Dobrze pamiętamy, że gdy dokładnie na miesiąc przed ingresem (2 stycznia 2012 r.) podczas Apelu Jasnogórskiego po raz pierwszy Ksiądz Arcybiskup zawierzał się Matce Bożej jako nowo mianowany metropolita częstochowski, powiedział m.in. za Cyprianem Kamilem Norwidem: „«Wiekuisty Syn, Mistrz, wszedł w ludzką historię i w swoje życie włączył biografię każdego człowieka». Każdego z nas... Tego wszystkiego nie możemy zrozumieć bez wiary. Wraz z Twoim sługą bł. Janem Pawłem II wołam: «Miłość mi wszystko wyjaśniła. Miłość wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała»”.

Teraz te słowa sprzed roku, wypowiedziane po mistrzowsku przez Dariusza Kowalskiego, powróciły jak echo w auli „Niedzieli”, spinając modlitewno-serdeczną klamrą rok pasterzowania Metropolity Częstochowskiego.

Reklama

Halina Frąckowiak

Artystów przedstawił Marian Florek, prowadzący spotkanie. Zwrócił uwagę, że Halina Frąckowiak, znana polska artystka, rozpoczyna 50. rok swojej obecności na estradzie, zadebiutowała bowiem w 1963 r. Występowała na najważniejszych festiwalach piosenki. W długiej karierze zawodowej zdobyła niezliczoną ilość nagród, a Polskie Nagrania na Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu przyznały jej „Złotą Płytę” za całokształt dokonań artystycznych. W swoim dorobku ma też „Platynową Kolekcję”. Szczególnie ceni sobie Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Pewnie wszyscy znamy jej najsłynniejsze przeboje: „Panno Pszeniczna”, „Bądź gotowy dziś do drogi”, „Dancing Queen”, „Mały elf”, „Napisz, proszę”, „Papierowy księżyc”, „Serca gwiazd”, „Jak dobrze by mogło być”. To właśnie Halina Frąckowiak została wybrana do zaśpiewania lirycznego utworu pt. „Anna już tu nie mieszka”, skomponowanego przez Jarosława Kukulskiego do słów Janusza Kondratowicza po tragicznej śmierci Anny Jantar w katastrofie lotniczej w 1980 r. Tego pełnego bólu i tęsknoty utworu chyba nikt inny nie odważył się zaśpiewać na estradzie. Anna Jantar i Halina Frąckowiak były przyjaciółkami.

Halina Frąckowiak wydała wiele albumów, m.in. „Ogród Luizy” (z Józefem Skrzekiem) w 1981 r., „Serca gwiazd” w 1983 r. Wyjątkowe i bardzo bliskie są nam płyty: „Kolędy litanie” i „Zostań Aniołem” - pieśni dla Jana Pawła II, wydane na beatyfikację Papieża Polaka. To właśnie utwory wybrane z tych dwóch modlitewno-lirycznych krążków zostały zaprezentowane w auli „Niedzieli”. „Zostań Aniołem” - tak sami artyści nazwali wieczór spędzony z nami w „Niedzieli”. Obok abp. Wacława Depo w „Niedzielnym” misterium uczestniczył również arcybiskup senior Stanisław Nowak.

Warto wiedzieć, że „Kolędy litanie” miały swoją prapremierę przed świętami Bożego Narodzenia 2009 r. Wokalistka planowała wtedy udać się z życzeniami świątecznymi do żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie. Do wyjazdu nie doszło, gdyż w tym czasie zginął tam polski żołnierz. Halina Frąckowiak przekazała więc żołnierzom swoje płyty w prezencie na święta, a przez telemost złożyła życzenia i zaśpiewała dla nich kolędy w czasie Pasterki w warszawskiej katedrze polowej. Płyta „Kolędy litanie” ma jeszcze inne niepowtarzalne znaczenie - zostało tam nagrane skierowane do żołnierzy słowo pasterskie biskupa polowego WP Tadeusza Płoskiego, który kilka miesięcy później zginął w katastrofie smoleńskiej.

Ale są na tej płycie również inne wyjątkowe utwory, jak: „Kołysanka Matki Brzemiennej” czy „Kolęda Maryi”, pochodzące z przedstawienia „Kolęda nocka” Ernesta Brylla i Wojciecha Trzcińskiego, w którym Halina Frąckowiak grała rolę Maryi - Kobiety Brzemiennej. Ten patriotyczny program, upamiętniający klimat Polski z okresu wolnościowej walki „Solidarności”, miał premierę w 1980 r. W „Kołysance Matki Brzemiennej” słychać recytacje syna pani Haliny - Filipa oraz głos małego Franciszka - jego synka. Te utwory m.in. zaprezentowane w „Niedzieli” stworzyły serdeczną, rodzinną atmosferę.

Dariusz Kowalski

Cudownie w tę modlitewno-nostalgiczną, a zarazem patriotyczną nutę wpisały się recytacje Dariusza Kowalskiego, prezentowane na tle obrazów multimedialnych, wśród których były sakralne dzieła plastyczne obecnej z nami Barbary Wesołowskiej-Kowalskiej. Usłyszeliśmy myśli Matki Teresy z Kalkuty: „Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie...”. A potem słowa Karola Wojtyły: „Miłość mi wszystko wyjaśniła. Miłość wszystko rozwiązała, dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała”. Były również inne fragmenty poezji Karola Wojtyły oraz utwory Cypriana Kamila Norwida, Rainera Marii Rilkego, ks. Jana Twardowskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także fragmenty z homilii i przemówień bł. Jana Pawła II. Usłyszeliśmy m.in.: „Każde ludzkie działanie, aby osiągnęło swój cel, musi znaleźć oparcie w modlitwie”. Padły również słowa: „Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa”.

Te treści wybrzmiały bardzo autentycznie, z głębi duszy wypowiedziane przez Dariusza Kowalskiego. O aktorze mogliśmy się więcej dowiedzieć od jego żony, która potwierdziła wcześniejsze doniesienia, że wysyła mu esemesy z cytatami z Pisma Świętego. - Biblia to teraz najważniejsza dla mnie księga. Słowo to pokarm dla duszy - jeśli chcę, żeby żyła, muszę ją karmić! - mówił Dariusz Kowalski w jednym z wywiadów. Eucharystię traktuje on jak życiodajne źródło i mówi, że z duchowym pokarmem jest jak z paliwem do samochodu: - Nie zatankujesz - nie pojedziesz! Gdy pewnego razu przed rozpoczęciem wywiadu zapraszano go na redakcyjną kawę, zaproponował najpierw modlitwę do Ducha Świętego. I wywiad rozpoczął się nie od kawy, lecz od modlitwy. Pisaliśmy kiedyś w „Niedzieli”, że uwielbia Święty Krzyż na Kielecczyźnie i tam z rodziną często pielgrzymuje - to też potwierdziła żona aktora. W rozmowie z dziennikarką „Niedzieli” w 2011 r. Dariusz Kowalski powiedział, że przekonania religijne kształtują go jako człowieka. A na pytanie, czy to prawda, że chciał zostać księdzem, odpowiedział: - Miałem w młodości takie myśli, zwyciężyło jednak aktorstwo, ale wybierając je, też myślałem o pewnym rodzaju powołania, misji… No i oba zajęcia wymagają pokory!

Przypomnijmy - Dariusz Kowalski jest aktorem Teatru Nowego w Łodzi. Wielką popularność przyniosła mu rola Janusza Tracza w serialu „Plebania”. Zagrał też m.in. w filmach: „Komornik”, „Strefa ciszy”, „Strajk”, a także w serialu „Fala zbrodni”.

„Panna Pszeniczna”

Jednym z najbardziej znanych przebojów Haliny Frąckowiak jest „Panna Pszeniczna”, skomponowana przez Katarzynę Gärtner do słów Marka Dutkiewicza. Pani Halina wyjaśniła, że utwór nagrała z okazji dożynek w 1973 r. Ma on charakter pieśni maryjnej - litanii skierowanej do Najświętszej Maryi Panny. Lubił tę pieśń kard. Karol Wojtyła. W 1978 r., na krótko przed jego wyjazdem do Rzymu na konklawe, górale podczas dożynek zaśpiewali „Pannę Pszeniczną” - jak się potem okazało - przyszłemu papieżowi.

W 2003 r. wokalistka miała okazję zaprezentować m.in. „Pannę Pszeniczną” w Watykanie. Zaproszono ją wtedy do udziału w wieczorze poezji Jana Pawła II pt. „Błogosławiona siejba”, z okazji 25-lecia pontyfikatu oraz imienin Papieża Polaka. W koncercie, który odbył się w Auli Pawła VI, wraz z nią wzięli udział: Edyta Geppert, Danuta Stenka, Józef Skrzek, Stanisław Soyka, Janusz „Janina” Iwański, Henryk Alber, Affabre Concinui, Piotr Adamczyk, Bogdan Brzyski, Włodzimierz Matuszak, Krzysztof Pieczyński, Artur Żmijewski. Całość prowadzili Barbara Jelonek i Piotr Kraśko. Halina Frąckowiak wspomina, że Jan Paweł II długo nie przybywał do auli, więc artyści bez Papieża śpiewali i recytowali poezję. I właśnie wtedy, gdy ona zaczęła śpiewać „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”, otwarły się boczne drzwi w pobliżu sceny i ujrzała zbliżającego się w fotelu Ojca Świętego. Zwrócona w jego stronę, śpiewała „uniesiona duchem Jana Pawła II” - jak się wyraziła. Można powiedzieć, że wtedy wokalistka wyśpiewała Ojca Świętego. A on, mimo że był chory, pozostał już do końca koncertu i każdego na pożegnanie pobłogosławił.

Ulubioną przez Ojca Świętego „Pannę Pszeniczną” Halina Frąckowiak zaśpiewała również w auli „Niedzieli”, dotykając duszy każdego z osobna. Modlitewne zadumanie, spokój, łagodność, gesty rąk artystki, unoszących się jak skrzydła aniołów - to wszystko emanowało na słuchaczy. A jej wyszeptany śpiew przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, na stałe czuwającej w auli „Niedzieli”, stanowił wzruszający finał spotkania i znalazł swój dalszy ciąg za drzwiami redakcyjnej auli. W tym klimacie bowiem usłyszałam, jak abp Wacław Depo do mikrofonu radiowego przekazywał reporterce „Niedzieli” swoje osobiste wyznanie miłości do Matki Bożej. Powiedział, że po profanacji Cudownego Obrazu, która miała miejsce 9 grudnia 2012 r. na Jasnej Górze, odkrywa jeszcze raz głębię Oblicza Matki Bożej, wskazującej na Syna. - Jako biskup mam w programie prowadzić, jak to sobie opatrznościowo obrałem w zawołaniu biskupim - „Ku Chrystusowi Odkupicielowi człowieka”. Powiem tak bardzo po ludzku, że ja na nowo zakochałem się w Jej Obliczu i w Jej drodze zawierzenia - wyznał. - To wszystko pokazuje, że nie ma dla mnie innej drogi, jak ta jedność w płaszczyźnie wiary. A wiara nie jest czymś zastanym, lecz każdego dnia może mieć większą głębię i większą dojrzałość.

Za kulisami

Spotkanie z Haliną Frąckowiak przeciągnęło się, oczywiście, poza redakcyjną aulę. Zasiedliśmy przy wspólnym stole, aby nawzajem cieszyć się darem spotkania. A gdy zbliżała się godzina Apelu Jasnogórskiego, o. Jan Pach, paulin z Jasnej Góry, postarał się, aby nasi goście na czas dotarli do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Tego wieczoru rozważania apelowe prowadził abp Wacław Depo. Artyści włączyli się natomiast w modlitwę dziesiątką Różańca.

Dalszy ciąg ich jasnogórskiej obecności zaczął się już o świcie następnego dnia. Ze swoimi intencjami przybyli na poranną Mszę św. konwentu paulińskiego, której przewodniczył bp Jan Wątroba. Profesjonalnymi, scenicznymi głosami ubogacili Liturgię. Wyraźnie nie chcieli rozstać się z sanktuarium. Wielbiciele ich talentu natomiast mogli z tej obecności obficie korzystać. Piękne duchowe rozmowy odbyli z ojcami i braćmi paulinami, z siostrami pracującymi w zakrystii oraz z przypadkowymi pielgrzymami. A już niezwykłe było porwanie ich przez o. Marcina Ciechanowskiego na chór Bazyliki Jasnogórskiej, do wspaniale brzmiących organów. Zakonnik akompaniował na organach, a Halina Frąckowiak spontanicznie śpiewała z góry „Pannę Pszeniczną”, i to tak głośno, że z pewnością mogła usłyszeć Matka Boża w Cudownej Kaplicy, sąsiadującej z Bazyliką Jasnogórską. Jakżeż pasował tu temat „Niedzielnego” misterium „Zostań Aniołem”, a także tytuł z płyty Haliny Frąckowiak: „Usłysz głos mój, kiedy wołam...”.

Zapraszamy na stronę internetową:
www.halinafrackowiak.pl

2013-02-12 08:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tylko miłością przekonamy innych do Chrystusa

2020-01-28 11:31

Niedziela szczecińsko-kamieńska 5/2020, str. VI

[ TEMATY ]

koncert

Skaldowie

Jan Budziaszek

Damian Bałdy

Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”, Rzeszów 2019 r.

Rozmowa z Janem Budziaszkiem, perkusistą zespołu Skaldowie

Z pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczął się trzyletni program duszpasterski „Eucharystia daje życie”, któremu w pierwszym roku przyświeca hasło „Wielka Tajemnica Wiary”. Z Eucharystii wypływa źródło życia Kościoła, unaocznienie ogromu miłości Boga do człowieka. By jej doznawać potrzeba jednego: wiary, o czym przypomina motto tego roku duszpasterskiego: „[…] abyście uwierzyli w Tego, którego Bóg posłał” (J 6,29). O życiu zanurzonym w wierze w Jezusa Chrystusa oraz potrzebie dzielenia się miłością opowiada znany artysta, muzyk i pisarz Jan Budziaszek, człowiek nawrócony i – jak sam stanowczo podkreśla – wciąż nawracający się.

CZYTAJ DALEJ

O. Zollner: Prawda nie tylko boli – prawda nas wyzwoli

2020-01-27 13:50

[ TEMATY ]

nadużycia seksualne

nadużycia

TVP1

Ojciec Hans Zollner jest jednym z najlepszych ekspertów w kwestii walki z nadużyciami seksualnymi w kościele. W rozmowie z Pauliną Guzik w programie Między Ziemią a Niebem TVP duchowny wskazał, że największym wyzwaniem dla polskiego Kościoła jest uporanie się z przeszłością - zrozumienie, że „w Kościele w którym było wielu bohaterów i wielu męczenników – byli także ludzie którzy molestowali nieletnich”. Ojciec Zollner wskazał, że prawda nie jest wyłącznie bolesna. Owszem boli na początku, ale kiedy już w pełni ją zobaczysz, zobaczysz też, że prawda nas wyzwoli – podsumował.

Publikujemy treść rozmowy:

Paulina Guzik: Co oznacza zniesienie sekretu papieskiego w kwestii nadużyć seksualnych w Kościele - co to oznacza nie tylko dla kościoła jako instytucji, ale dla pokrzywdzonych?

- O. Hans Zollner SJ, Centrum Ochrony Dzieci w Rzymie - To, co Papież Franciszek postanowił zrobić oznacza, że nikt nie może już powiedzieć – nie mogę o tych sprawach mówić lub dać dokumentacji procesowej - dotyczy to procesów które odbyły się w przeszłości, oskarżeń o molestowanie seksualne przez księży, a także tego w jakim stadium jest dana sprawa. Oznacza to też że biskup, prowincjał czy każdy kto posiada takie dokumenty może przekazać je władzom kościelnym innych krajów i władzom państwowym. A więc mamy jasność, że Kościół nie chce nic ukrywać i chce być transparentny, chce współpracować z władzami państwowymi w tych sprawach - co oczywiście przynosi ogromną ulgę. Teraz jasne, że Kościół chce, aby ofiary otrzymały sprawiedliwość - zarówno dla siebie, dla swoich rodzin ale i dla wszystkich ludzi, w tym wiernych.

PG: Jesteśmy rok od szczytu dotyczącego nadużyć w Kościele – co zmieniło się w ciągu tego roku?

- Kiedy zakończyliśmy szczyt 24 lutego 2019 roku wielu ludzi było zawiedzionych bo nie było konkretnych wyników – moja nadzieja zawsze była taka, że te konkrety pojawią się bardzo szybko po szczycie. Już w marcu papież zmienił prawo dotyczące nadużyć, obowiązujące w Watykanie i przedstawił wytyczne postępowania. Od 1 czerwca mamy nowe prawo w powszechnym kościele - Vos estis lux mundi – jesteście światłością świata – dotyczy ono każdego księdza i mówi choćby o tym, że każdy ksiądz czy osoba konsekrowana ma obowiązek powiadomić o przypadku molestowania.

To także pierwszy krok do zwiększenia odpowiedzialności biskupów – dotyczy zaniedbań i krycia takich spraw. Jeśli biskup otrzymuje informacje na temat oskarżeń i nie działa zgodnie z procedurami, mamy już przepisy które sprawiają, że ci ludzie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

W grudniu omawialiśmy dwie kwestie – sekret papieski o którym mówiliśmy oraz włączenie kompetentnych świeckich do procesów kanonicznych, które dotyczą tych spraw. I jeszcze jedna sprawa, o którą walczyliśmy od lat, to podniesienie wieku - z 15 do 18 wzrósł wiek dzieci, których sprawami zajmuje się Kościół - wszystko zgodnie z prawem międzynarodowym. To bardzo konkretne zmiany, które weszły w życie.

PG: Kiedy rozmawialiśmy rok temu, przed szczytem w Watykanie, mówił Ojciec, że oprócz konkretnych nowych przepisów najważniejsza jest zmiana serca - czy ta zmiana serca nastąpiła?

- Wierzę, że widzimy zmianę myślenia. W ostatnich 10 miesiącach odwiedziłem 10 lub 12 krajów – w tym trzy w południowej Afryce, dwa w Ameryce Południowej, byłem w Azji i oczywiście w wielu krajach w Europie – muszę powiedzieć, że były to kraje, z których biskupi jeszcze 2 lub 3 lata temu wcale by mnie nie zaprosili, bo wciąż zaprzeczali, mówiąc że u nich nie ma spraw związanych z nadużyciami seksualnymi w kościele. To byli biskupi, prowincjałowie, przełożeni zakonów w krajach, w których wciąż nie mówi się publicznie o molestowaniu seksualnym bo to ogromne tabu, więc widzę tę zmianę, może nie wszędzie, może nie u wszystkich (nie spodziewałbym się zmiany u tysięcy ludzi na raz) ale tak, powiedziałbym że z lutowym szczytem przyszło popchniecie sprawy do przodu i zmiana myślenia.

PG: Jakie są główne wyzwania dla Kościoła w Polsce ws. ochrony dzieci, według Ojca?

- Myślę że jest kilka pytań, na które należy odpowiedzieć w tej części Europy: jak rozumieć rolę Kościoła, który był światłem wolności w czasach komunizmu, a jednocześnie przyjąć, że wciąż w tej ostoi wolności, byli także ludzie, którzy molestowali nieletnich. Trzeba sobie zdać sprawę, że Kościół nie był perfekcyjny i nie wszyscy ludzie w nim zachowywali się tak jak powinni.

Po drugie instytucje państwowe, media i psychologia były wykorzystywane w czasach komunizmu jako narzędzia do prześladowania Kościoła. Przez długie lata widziano je jako wrogów. Obecnie istnieje pewna trudność aby zrozumieć, że w demokratycznym społeczeństwie działa system legislacyjny, wymiar sprawiedliwości, że są media, terapie... I one będą poruszać tę sprawę, a Kościół musi to zaakceptować.

To są wyzwania dla społeczeństw, które po wojnie doświadczyły dyktatury i ucisku. Kościół musi je zobaczyć, być otwartym na transparencję, mieć odwagę powiedzieć prawdę. Ta prawda nie tylko boli – owszem boli na początku, ale kiedy już w pełni ją zobaczysz, stanie się dokładnie to, co Jezus mówi w Ewangelii św. Jana gdy mówi, że prawda nas wyzwoli. Zrozumiały jest lęk przed skandalem, strach bycia wystawionym na krytykę – kiedy uwolnisz się jednak od stanu obronnego zobaczysz, że musisz zweryfikować, co naprawdę stało się w przeszłości, zaakceptować to, sprawdzić jaka jest twoja odpowiedzialność, i tylko wtedy możesz iść do przodu.

PG: Wspomniał Ojciec o jednym z ulubionych cytatów Jana Pawła II z Pisma Świętego – „Prawda was wyzwoli”. W roku stulecia jego urodzin jaka powinna być odpowiedź biskupów i całego Kościoła, na oskarżenia wobec Jana Pawła II, że nie robił wystarczająco dużo w sprawie nadużyć seksualnych?

- Nie ma sposobu, by uciec od tego pytania. Jeśli mnie ktoś o coś pyta, zastanawiam się ile wiem i co muszę odpowiedzieć. Nie sądzę żeby Jan Paweł II miał cokolwiek przeciwko temu, to on był zawsze człowiekiem, który powtarzał, aby otworzyć się i mieć odwagę, więc to także dotyczy tego właśnie pytania.

PG: Jaka byłaby Ojca rada dzisiaj dla całej społeczności Kościoła – jak pomóc pokrzywdzonym?

- Mam nadzieje że jesteśmy gotowi na zmianę podejścia, aby ofiary nie były tylko ofiarami, ale by prosić o ich wsparcie i poradę w sprawach różnych – nie tylko w kwestii ochrony dzieci, nie tylko jak dociekać sprawiedliwości dla skrzywdzonych, ale w każdej innej formie aktywności Kościoła – społecznym apostolacie, pracy parafialnej czy pracy dla młodzieży w Kościele.

Spotkałem tak wiele ofiar, które są zmęczone rolą „ofiary” - ona jest dla nich jak metka. Wielu mówi „nie jestem tylko pokrzywdzonym” – jestem tą i tą osobą, to i to studiowałem, tu i tu pracowałem. Mam taką i taką poradę. Choć należy zaznaczyć, że ta porada zawsze wyjdzie od człowieka z tym właśnie doświadczeniem, człowieka zranionego, więc myślę że musimy pracować nad tym, aby docenić ich nie tylko jako pokrzywdzonych.

PG: Jakie pozytywne kroki możemy w tym roku wykonać aby chronić dzieci w Kościele?

- Na pewno pozytywny element jest taki, że do końca maja wszystkie diecezje muszą stworzyć biura zgłaszania nadużyć. Rośnie sieć ochrony dzieci – zarówno w liczbach, jak i jakości. To jest oczywiście cichy wzrost, nie widać tego tak wyraźnie, jak wyraźnie widać każdy skandal, bo skandal robi wiele hałasu. Ale kiedy ludzie są szkoleni w parafiach, w szkołach katolickich, przedszkolach, na wydziałach teologii, w seminariach, w wielu obszarach działalności Kościoła, ochrona dzieci staje się apostolatem – wtedy widzimy cichą, ale bardzo ważną i bardzo efektywną zmianę.

Ochrona dzieci musi stać się kulą śniegową, która będzie się toczyć, wtedy dopiero dojdziemy do momentu, w którym naprawdę będziemy mogli powiedzieć, że Kościół rozumie co się stało w przeszłości i robi co w jego mocy aby dzieci były bezpieczne.

Ochrona dzieci jest integralną częścią misji Kościoła, nie jest to coś przed czym musimy się bronić, jest to coś o co prosi nas Jezus, bo to on identyfikował się właśnie z najsłabszymi. To On prosi nas, abyśmy zrobili wszystko co w naszej mocy, by maleńcy mogli przebywać bezpiecznie w obecności Boga Ojca.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek u św. Marty: do głoszenia Ewangelii trzeba chrześcijan pełnych życia i radości

2020-01-28 13:06

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Vatican Media

Nie wolno się wstydzić wyrażania radości z powodu spotkania z Panem, nie wolno dystansować się od radości ludu odczuwającego bliskość Boga. Do głoszenia Ewangelii trzeba chrześcijan pełnych życia i radości – powiedział Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W swojej homilii papież nawiązał do pierwszego czytania dzisiejszej liturgii (2 Sm 6,12b-15.17-19) opisującego radość ludu Izraela z powodu powrotu Arki Pana do Jerozolimy.

Franciszek przypomniał, że Arka została uprowadzona, a jej powrót był powodem wielkiej radości ludu Bożego, odczuwającego, że Bóg jest blisko. Król Dawid był z nim, stanął na czele procesji, składając w ofierze wołu i tuczne cielę. Razem z ludem krzyczał, śpiewał i tańczył „z całym zapałem”. Dawid wyrażał otwarcie swoją radość duchową spotkania z Panem, który powrócił pomiędzy swój lud. Nie uważał, że król powinien dbać o swój majestat i zachować dystans wobec ludu.

„Dawid miłował Pana, cieszył się z tego wydarzenia, przyniesienia Arki Pana. Wyrażał to szczęście, radość, tańcząc i ponadto zapewne śpiewał, tak jak cały lud” – powiedział Ojciec Święty.

Papież zauważył, że również nam zdarza się odczuwać radość, gdy przebywamy z Panem. Przypomniał, że podobną radość przeżywał Izrael, kiedy została odnaleziona Księga Prawa w czasach Nehemiasza (Ne 8).

Z tą radością kontrastuje postawa Mikal, córki Saula, jednej z żon Dawida, która z powodu radości i spontaniczności Dawida wzgardziła swoim mężem, mówiąc „O, jak to wsławił się dzisiaj król izraelski, który się obnażył na oczach niewolnic sług swoich, tak jak się pokazać może ktoś niepoważny” (2 Sm 6, 20).

Franciszek zaznaczył, że okazała ona pogardę dla autentycznej religijności, spontanicznej radości z powodu Pana. Przypomniał, że we wspomnianym tekście czytamy dalej, iż Mikal z tego powodu była bezdzietna.

„Kiedy chrześcijanin nie ma radości, to nie jest płodny; gdy w naszym sercu nie ma radości, nie ma płodności” – podkreślił Ojciec Święty.

Papież zauważył, że święto wyraża się nie tylko duchowo, ale staje się ono dzieleniem z innymi. Dawid tego dnia, po błogosławieństwie, dokonał podziału między cały naród .. „dla każdego po jednym bochenku chleba, po kawałku mięsa i placku z rodzynkami”, aby każdy świętował w swoim domu. Podkreślił, że Słowo Boże nie wstydzi się świętowania, chociaż do nie j się nie ogranicza. Przypomniał, że św. Paweł VI w adhortacji apostolskiej „Evangelii nuntiandi” mówił o tym aspekcie i zachęcał do radości.

„Kościół nie pójdzie naprzód, Ewangelia nie będzie czyniła postępów, jeśli ewangelizatorzy będą nudni, rozgoryczeni. Pójdzie naprzód jedynie wówczas, gdy ewangelizatorzy będą ludźmi radosnymi, pełnymi życia. Chodzi o radość otrzymywania Słowa Bożego, radość bycia chrześcijaninem, radość czynienia postępów, zdolność świętowania, bez wstydu, nie będąc takimi, jak Mikal, chrześcijanami formalnymi, chrześcijanami – więźniami formalności” – stwierdził Franciszek na zakończenie swej homilii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję